Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Moje są młode, najstarsze będą dopiero 3sezon. Czytam, że angielki, a głównie takie mam, zaleca się ciąć na początku słabiej. Trochę ścięłam. Powiedzmy na 50-60cm zostały. Następnym razem zrobię fotę.
DnoKwiatowe
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 maja 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Przycięłam wszystkie róże (forsycja kwitnie). Cięłam generalnie bardzo nisko. Pomimo niby lekkiej zimy,dużo pędów miało w środku brązowe przebarwienia. Ręce bolą mnie trzeci dzień, o drobnych kolcach powbijanych w opuszki palców nie wspomnę.Rabaty wyglądają jak płot po weselu. W ramach doświadczeń ogrodowych zostawiłam kilka dwumetrowych pędów różom Eifelzauber, które mam zamiar przygiąć. Ma u mnie tę wadę, że kwitnie na czubkach pędów i to właściwie raz - chociaż kwitnienie trwa około 1,5 miesiąca. Zobaczę, czy to coś da. Nawóz rozsypię dopiero w weekend. Pozdrawiam, Danka
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

A ja nie czekałam na forsycję bo różę mocno już wypuszczaly i poobcinałam no i teraz mam wczoraj grad dziś -3 jednak pośpiech jest złym doradcą a pogoda potrafi płatać figle.
Ewa
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Czy mały przymrozek, powiedzmy do - 2 (u mnie na 6 piętrze jest 0, ale widzę szron na dachach i samochodach) może zaszkodzić przyciętym w sobotę różom? U nas nie padał grad ani śnieg, deszcz też nie, tylko się chmury przewalały i wiał zimny wiatr.
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Shire mi się wydaje że opady więcej szkodzą przyciętym różą niż przymrozki ale te anomalia pogodowe jedne i drugie nie wpływają dobrze na róże.Ja jak obcinałam pogoda była super w nocy mgła na 1 metr widoczności a po 2 dniach deszcze efekty będziemy oceniać latem :wit
Ewa
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Przycięłam swoją różę 2 tygodnie trmu, odmiana Frederic mistral

Obrazek

Czy nie za mocno? Kiedy mogę pryskać miedzianem?
Milena
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Róże dziś przyciąłem i rany zasmarowałem pastą FUNABEN PLUS 03 PA. :)
Pozdrawiam Andrzej.
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

U mnie pięknie kwitną Forsycje więc wczoraj zabrałam się za przycinanie róż, wszystkie krzaczki pięknie wyglądają po tym wiosennym zabiegu, ciekawe czy odwdzięczą się kwitnieniem.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam :)
Mam dwie róże wielokwiatowe. Maja trochę więcej niż metr wysokości i metr długie oraz metry szerokie. Jak mam je ciąć ? Na 4-5 oczek od podstawy czy od szczytu pędu ? Jak bym tak przyciął to by nic z tych róż nie zostało i tu mam ,,zgryz'' bo nie chce popsuć jeśli się mylę... ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Znasz nazwę tych róż?
Róże wielokwiatowe, rabatowe możesz ciąć na 5 oczek licząc od dołu,ale jeśli mają już ładnie rozwinięte pędy ,to możesz też ciąć o połowę.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

To róże wielokwiatowe. Więc ściąć połowę wszystkich pędów. Tylko że już mają w pełni liście rozwinięte więc na cięciu już chyba za późno...?
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Jak przyciąć róże

Post »

Witam. Zbliża się już wiosna i moje róże już budzą się do życia. Wiem, że to jeszcze nie pora na ich przycinanie, ale może ktoś mi doradzi jak powinnam je przyciąć. Róża poniżej rośnie jakby krzakiem, nie wiem jakiej jest odmiany, kwitnie na ciemnoróżowo albo może bardziej na jasny fiolet i do tego przepięknie pachnie. Dostałam ją od znajomej. W tamtym roku przycięłam jak uważałam, ale zaczęła wypuszczać dożo wysokich łodyg. W tym roku chcę ją przyciąć w miarę poprawnie.
Obrazek

i drugi większy krzak

Obrazek
Mam też różę Graham Thomas i też raczej źle ją przycinałam, proszę o pomoc

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Róża wygląda na parkową. Moim parkowym tnę pędy "do grubości ołówka". Można sobie wyobrazić, że ten pęd który zostanie musi utrzymać kilka pędów które na nim wyrosną. Nie może być cienki i wiotki.
Warto też przyciąć któryś blisko miejsca szczepienia, co pobudzi wyrastanie pędów z nasady krzewu.
Mniej więcej to wygląda tak:


Obrazek

To jest róża Westerland przycięta po normalnej zimie. Te najwyższe gałązki też mogłyby być przycięte, ale podpinałam tą różę do siatki i traktowałam trochę jak pnącą.

Poza tym im więcej zostawisz drobnych pędów, tym więcej drobnych kwiatów. Szczególnie u Grahama.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”