Agave - agawa

ODPOWIEDZ
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Tak. Wszystkie titanoty, które kojarzę mają grube liście. Może siewka dopiero nabierze tej cechy?
Sylwia
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Agave - agawa

Post »

Sylwia,szkoda,że nie podpisałaś swoje cudeńka,są cudne,ale napisz gdzie je wyrwałaś ;:180 ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Bo ja jeszcze muszę ustalić, co tam dokładnie jest ;) na zbiorówce od lewego górnego rządka idąc są ovatifiola, purpusorum, romanii (powinna sie jeszcze sporo rozjaśnić), tinanota (chyba white ice), mediopicta aurea (chociaż ma podejrzanie giętkie liście, wydaje mi się, że to nie będzie aurea), tą z lewego dolnego rogu jestem w trakcie ustaleń, potem jest druga titanota (nn) i victoria reginae marginata.
Zrobiłam wspólne zagraniczne zakupy z jedną agawoholiczką ;) ona upolowała je u kogoś w Holandii.
Zasypuję Was postami, ale już nie mogę się doczekać wiosny. I ciągle sprawdzam, czy ktoś nie pokazał jakichś swoich agaw ;)
Wstajemy z zimowego snu! ;)
Sylwia
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Siane 17.03. Wzeszły wszystkie.
Agave stricta "Nana"

Obrazek

Niestety siana w tym samym dniu A.shawii na razie nie wzeszła żadna.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Witam :)

W ty roku mniejsze agawy agawy zimowałem w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 5-12 stopni. (w poprzednim miejscem zimowania wszystkich była ciemna piwnica temp. 10 stopni, a tej zimy zimowały tam duże rośliny gdyż są za ciężkie i nieporęczne do przeniesienia).
U roślin z jasnego pomieszczenia zauważyłem takie suche plamy na liściach oraz na szczytach liści gdzie znajdują się kolce:

Obrazek

Obrazek

Czy żółknące a następnie zasychające liście są efektem zbyt mocnego podlewania zimą ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

Sukulentów nie powinno się podlewać zimą, zwłaszcza w takiej temperaturze...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Więc te suche plamy to od podlewania zimą ? W takim razie co teraz zrobić ? Pozostaje czekać na nowe liście ?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

tom_ek pisze:Agawy (a właściwie parę agaw) mam krótko, od 2 lat. Podłoże dla nich stosuję podobne jak kocilka, tj. 35-40% torfu (lekko kwaśnego, względnie odkwaszonego), reszta to: garść gliny, garść piasku, garść miejscowego łupku, dopełniam paroma garściami żwirku (zazwyczaj kwarcowego); w przyszłości, jak będę przesadzać, uzupełnię tę mieszankę lawą. Liście są sztywne, ładnie wybarwione, kolce zadowalające. Przyrosty za to są wolne, ale to kwestia innych też czynników (stanowiska, doniczki, podlewania, pewnie też zimowania).

Traktuję je jak kaktusy, mają te same stanowiska na balkonie i z tą samą na ogół częstotliwością je podlewam. Zimuję agawy także z kaktusami, w jasnym pomieszczeniu, temp. 16-5 stopni; najmłodsze agawy, z paroma ledwie liśćmi, podlewam b. lekko raz lub dwa podczas zimowania. Żyją, rozwijają się, chyba prawidłowo, ale dość wolno.
Czy miejscowego łupku jako komponentu podłoża można użyć tłuczonej cegły ?
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Kacper90, ja pewnie nie robie tego zgodnie ze sztuka, ale u mnie ciezko cokolwiek profesjonalnego kupić jeśli chodzi o podłoże, więc radzę sobie z tym mieszając ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem z piaskownicy syna ;) proporcje na oko. I moje agawy mają się nieźle. Więc myślę, że podłoże profesjonalne na pewno nie zaszkodzi, ale bez niego też się da przeżyć.

Podrzucam kilka foteknprosto z parapetów na zewnątrz:

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek
Sylwia
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agave - agawa

Post »

Możecie mi powiedzieć jaka jest różnica agavą filiferą a schidigerą? bo one są dla mnie identyczne, czy to jedna i ta sama roślina?
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

Agave schidigera to podgatunek A. filifera. Ma szersze, nieco zakrzywione liście, mniej chętnie daje odrosty w przeciwieństwie do filifera.

To moje agawy. Nie wiem kiedy ich się tyle nazbierało, a to nie wszystkie pokazane.

A. macroacantha, chyba moja ulubiona
Obrazek

A. titanota, po przesadzeniu do ceramicznej misy dużo urosła w tym sezonie.
Obrazek

A. sebastiana, ze powodu małego jeszcze rozmiaru tylko 3 miejsce na podium ulubionych. Jednak ze względu na to, że sam ją siałem i to moja imienniczka, jest murowaną kandydatką na 1 miejsce.
Obrazek

A. lophantha 'Quadricolor'
Obrazek

A. ferox
Obrazek

A. filifera v. schidigera
Obrazek
[Ciastek]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 paź 2019, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Cześć!
Jestem tu nowa, miło Was poznać! :)

Kupiłam niedawno bardzo ładnie wybarwioną agawę i jestem prze-ciekawa jaki to gatunek, ale niestety tak dużo gatunków jest do siebie podobnych. Pomożecie mi proszę? :):):)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Chora agawa! :(

Post »

Coś zaatakowało moją zimującą agawę. Jak temu zapobiec zeby nie rozeszło się po wszystkich liściach?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”