Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Plynny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Dzień dobry:)

Chciałbym zrobić w swoim ogrodzie żywopłot, gdzieś do wysokości max 160-180 cm, żeby się trochę od sąsiadów odgrodzić i mieć więcej prywatności. Waham się między kilkoma różnymi krzewami na żywopłoty, ale mam nadzieję, że pomożecie mi w wyborze tego wlaściwego, który bedzie rósł w moich warunkach.

Ogród jest położony na garażu podziemnym, więc ziemii na nim dużo nie ma. Ogólnie przed posadzeniem żywoplotu rozważam przekopanie ziemii, wstawienie osłon i podniesienie poziomu grunt w miejscu żywoplotu. Ogród jest po tronie południowo-zachodniej więc bardzo sloneczny. Czytalem sporo rożnych stron o żywopłotach i mam dylemat między:

1) Tuja brabant albo tuja szmaragd - wiem wiem najpopularniejsze w naszym kraju rośliny do żywopłotów.
2) Laurowiśnia wschodnia - bardzo ładny krzew, jednak niedługo nam się urodzi nam się córka a na każdej stronie wyczytałem, że liście i owoce laurowiśni są trujące i nie wiem jak to jest rzeczywiście w praktyce.
3) Ałycza.

Z tych czterech opcji najbliżej jestem kupienia tuji brabant ze wzgledu na jej szybki rozrost i tworzene zwartej sciany. Jednakże najbardziej z wyglądu podoba mi się i żonie laurowiśnia wschodnia. Jednak tak jak wpomniałem mamy dziecko w drodzę i boimy się o te właściiwosci trujące laurowiśni i czy ona ma szanse przeżycia w tym moim "ogrodzie" po bardzo słonecznej stronie??

Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tej zagwostki :)

Dziękuję ;)
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

A co polecicie do
-półcienia strona pł-wsch (słońce do ok południa)
- wąskiej przestrzeni tak by nie rosło bardzo w szerz, docelowa wysokość max 2m szerokość max 1m lepiej by było węziej np 0,5m
- było wytrzymałe na susze i mróz, i zasolenie ale też np ew podlewanie przez pieski
- najlepiej zimnozielone by stanowiło osłonę również zimą

Zapewne dobrym rozwiązaniem i tanim byłby ligustryn, wytrzymały ale traci liście choć późno. Jest coś lepszego? Z liściastych myślałem tez o grabie czy nawet morwie, podoba mi się ale czy może rosnąć w tak małej formie i czy nie miałbym z nimi kłopotu jak zacznie mi puszczać metrowe przyrosty? Chyba grab i morwa biała tylko na duże grube żywopłoty prawda? A może głóg?

Z iglaków myślałem o tujach np Brabant (tania opcja) tylko problem jest taki że nie podlewane potrafią uschnąć i zapewne musiałbym je dość ostro ciąć. Może cis jest bardziej wytrzymały lub jałowiec ten ostani potrzebuje chyba pełne slońce?

A może cos nieformowalnego dobrze kryjącego Jalowiec Blue Arrow, cis kolumnowy tylko jaki?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Morwę od razu wyklucz, ona nie da się tak wąsko i nisko prowadzić.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Jałowce w żywopłocie miewają problemy z chorobami grzybowymi i żółkną.
Świerk serbski jest ciekawy.
muszyca3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Witam Wszystkich Forumowiczów,

Chciałabym aby Państwo mi doradzili co wybrać na żywopłot na mojej działce. Chodzi dokładnie o ściany południową i wschodnią. Chciałabym żeby żywopłot był raczej niewymagający jeśli chodzi o przycinanie bardziej interesują mnie żywopłoty nieformowane ale na pewno odpadają wszelkiego rodzaju żywotniki...
Glebę mam raczej gliniastą ale jeszcze zamierzam dowieźć czarnego humusu.
Przy drodze prowadzącej do domu chciałam posadzić kocimiętkę Fassene i dobrze byłoby gdyby żywopłot się ładnie komponował. Na pewno odpada również forsycja, bo nie lubię żółtych kwiatków :)

Zastanawiałam się nad pęcherznica kalinolistna diabola tylko nie wiem czy nie będzie zbyt ponuro jak obsadzę nimi 35m granicy działki?
Również podoba mi się buk pospolity tylko wydaje mi się, że jest to roślinka która źle wygląda jak się zapomni o jej przycięciu :P
Dodam, że żywopłot nie musi być bardzo gęsty.

Będę wdzięczna za wszelkie porady i zdjęcia:)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Nie wiem jak pęcherznica ma się do gliniastego podłoża ale podobno lubi różne warunki.Diabolo w masie może być piękna ale jak się obawiasz , że będzie zbyt monotonnie to pomieszaj z innymi kolorami pęcherznic.A tak w ogóle w mieszanym żywopłocie warto pomyśleć o proporcji 1:3 , czyli jedna trzecia iglastych.To ważne choćby dla miesięcy bezlistnych.A co do doboru gatunków to rozejrzyj się wokół co najładniej rośnie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Odradzam mieszanie iglastych i liściastych, bo liściaste szybciej rosną i powodują, że iglaste w miejscach przysłoniętych łysieją, albo są rzadkie na styku z liściastymi.W okresie bezlistnym bardzo widać te 'dziury', albo rachityczne gałązki w iglakach.Jeśli już tak sadzić, to odległości muszą być spore i liściaste z rodzaju niskich lub średniego wzrostu np. pięciorniki czy niskie tawuły.
Oprócz połączenia 2 kolorów pęcherznic ciekawie może wyglądać ciemna pęcherznica Diabolo z dereniem Elegantissima.Jednak pęcherznica musiałaby zostać posadzona bardziej na pierwszym planie, dereń bardziej z tyłu.Mają tę zaletę ,że derenie można ciąć bardziej kosmetycznie, albo mocniej, wtedy zimą ozdobą są czerwone pędy.Łatwo je też odmłodzić radykalniejszym cięciem, albo dostosować wzrost do pęcherznic, bo dobrze znoszą cięcie.
muszyca3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Witam,

A czy pęcherznice nie będą się rozrastać na szerokości? A czy można połączyć pęcherznice diabole z wiązami syberyjskimi ?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

selli7 pisze:Odradzam mieszanie iglastych i liściastych, bo liściaste szybciej rosną i powodują, że iglaste w miejscach przysłoniętych łysieją, albo są rzadkie na styku z liściastymi.W okresie bezlistnym bardzo widać te 'dziury', albo rachityczne gałązki w iglakach.
Z tym nierównym rośnięciem to zależy co i gdzie.U mnie akurat iglaste szybciej, a dokładniej wyżej, niż liściaste.Pisząc o mieszanym żywopłocie miałam na myśli taki nieformalny, nierówny, nie strzyżony.
Skład, układ(co na pierwszym planie, co koło czego) gatunkowy zależy od oczekiwań estetycznych i ew.funkcji czyli czy coś zasłaniajmy, czy chcemy zacienić itd.itp.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

muszyca3 pisze:Witam,

A czy pęcherznice nie będą sie rozrastać na szerokosci? A czy można połączyć pęcherznice diabole z wiązami syberyjskimi ?
Poczytaj o wiązach, nie wiem czy syberyjski, ale podatne na chorobę wiązów
https://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=43
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Berberysy są bardzo ładne i to jedne z najmniej wymagających roślin.
Jest dużo odmian o różnych wymiarach.
rimos_fafora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2020, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak odgrodzic się od sąsiadów

Post »

Witam,

mieszkam na nowym osiedlu i mam mieszkanie z ogródkiem, ale mam też sąsiadów co mają taki sam ogródek. Niestety wychodząc na niego bardzo się krępuje, każdy patrzy, rozgląda się, a chciałbym trochę prywatności (sąsiedzi są nieco wścibscy). Czym można się odgrodzić w miarę szybko i tanio? myślałem nad takim bambusem lub czymś podobnym ale mogą się sąsiedzi rzucać że coś przykręcam na naszą "wspólną" siatkę, a rośliny długo rosną. Jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak odgrodzic się od sąsiadów

Post »

Wbij "swoje" słupki i powieś siatkę maskującą ;) obok w maju posiej fasolę tyczną, szybko zarośnie. A w międzyczasie pomyśl nad żywopłotem z roślin trwałych.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”