Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
morganghost
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sty 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zapytanie o robaka w oborniku

Post »

Jeszcze zimno u nas, trochę śniegu, a jak przekopałem obornik to znalazłem tam pełno robaków tego pokroju, czy ktoś może powiedzieć co z tego wyrośnie?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: zapytanie o robaka w oborniku

Post »

Najprawdopodobniej z takiej larwy wyrośnie chrabąszcz majowy.
Pozdrawiam Anna
edinio47
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 wrz 2009, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: zapytanie o robaka w oborniku

Post »

W rozkładającym się oborniku, kompoście bardzo często spotyka się larwy kruszczycy złotawki.
pozdrawiam
Edi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

To kruszczyca złotawka. Chrabąszcz majowy ma większą i wyraźnie odznaczoną głowę, dłuższe odnóża i nie ma szczecinek po bokach.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Podobne są larwy ogrodnicy niszczylistki, niestety, z fotki nie widać jakiej są wielkości. No , nie wiem bo przeważnie są zwinięte w literkę C, a te larwy na fotce nie są tak pozwijane.
Pozdrawiam! Gienia.
eemi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2019, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Witajcie :)
Pomoże mi ktoś w identyfikacji tego szkodnika? Siedzi w ziemi w wielkich donicach z jałowcami. I jak z tym walczyć?
Obrazek
eemi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2019, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Któryś z krocionogów, może krocionóg piaskowy... jak nie występuje w dużych ilościach i nie ma w pobliżu wysianych młodych roślinek, to raczej nie jest szkodliwy.
uomo102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 kwie 2019, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co to za szkodnik

Post »

Witam , mój klon kolumnowy czerwony niespodziewanie w zeszłym roku zaczął zamierać ogrodnik pryskał na jesieni topsinem i czymś jeszcze na szkodniki . Niestety w tym roku większośc klona jest sucha obumarła odchodzi kora z konara , jedynie na dole wypuszcza kilka zdrowych pędów . Na konarze po oderwaniu odchodzącej kory zauwarzyłem bardzo małe insekty ledwie widoczne, zrobiłem zdjęcie na ile mogłem i powiększyłem,
Moje pytanie co to może być za szkodnik i ewentualnie czym powinienem to prysnąć. Robiłem już oprysk Promanalem 60 EC widać jednak ze nie pomogło.
Obrazek
uomo102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 kwie 2019, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za szkodnik

Post »

Chciałbym jeszcze dodac zauważyłem ze te poprzednie zdjęcie to jeszcze nie dorosły osobnik , na tym zdjęciu chyba już rozwiniety insekt jest nieco większy ok 1mm długości


Obrazek
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Czarne płaskie robaki na łodygach trzmieliny - prośba o identyfikację

Post »

Dzień dobry,

mam na balkonie krzew trzmieliny w doniczce. Na jesieni zauważyłam na jej łodygach drobne, białe, nieruchliwe robaczki. Usunęłam część z nich mechanicznie, miałam też nadzieję że przez zimę przepadną. Niestety stało się inaczej - białe kreski były larwami i przeszły w formę czarnych robaków (trochę podobnych do mszyc) w kształcie łezki, z zakończeniem (a może "początkiem" robaka) w kolorze pomarańczowym. Co ciekawe, nie mają one odnóży, są jakby przyklejone do łodyg. Po rozgnieceniu są pomarańczowe.

Czy ktoś z Państwa mógłby pomóc mi w identyfikacji tego szkodnika? Z góry dziękują za pomoc!

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czarne płaskie robaki na łodygach trzmieliny - prośba o identyfikację

Post »

To coś misecznik lub skorupik zwalcza się właśnie teraz środkami zawierającymi olej parafinowy np. Treol 770 EC , Promanal 060 Ec , chyba wystarczy zeskrobać delikatnie tarczki jeśli masz na jednej małej roślince .
hiolka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 3 sie 2008, o 10:40

Re: Czarne płaskie robaki na łodygach trzmieliny - prośba o identyfikację

Post »

Dziękuję za poradę. Na to wygląda, że to coś w rodzaju tarcznika, skorupnika (nie udało mi się znaleźć w Googlu dokładnie takiego samego okazu). Robaki mają jakby twardą skorupkę, pod którą kryje się mały organizm przyssany do łodyg i liści. Usuwam je mechanicznie gładkim patyczkiem, ale myślę że bez oprysku się nie obejdzie - nie wybiję wszystkich, ani nie uda mi się dotrzeć w każdy zakamarek krzewu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”