Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Oczywiście, że to pleśń, a wyjaśnienie jest proste, pojawia się ona w paru przypadkach. Oprócz tego, że można przywlec z nową ziemią to również wskutek braku wymieszania rozluźniacza z ziemią - co zawsze trzeba zrobić, przy słabej cyrkulacji powietrza czy obfitym, za częstym podlewaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dziub
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2018, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Figowiec Benjamina, pleśń

Post »

Cześć!
Dostałam kilka dni temu Figowca. Chciałabym się dobrze nim zająć ale nie mam z tym gatunkiem doświadczenia. Poczytałam trochę na ten temat i umieściłam go w odpowiednim miejscu ale podejrzewam, że nie da się uniknąć opadania liści ze względu na przeniesienie go w inne miejsce. Najbardzej niepokoi mnie pleśń, która jest w ziemi. Wygląda na to, że jest w całej ziemi jaka się znajduje w doniczce, nie wiem czy jest też na korzeniach.
Proszę o poradę co z tym zrobić, czy przesadzić, czy kupić jakieś środki grzybobójcze? Jeśli przesadzić to do jakiej ziemii, jeśli środki grzybobójcze to jakie?
Roślina poza tym wygląda na zadbaną, myślę, że osoba, która się nią wcześniej opiekowała wiedziała co robi.

Pozdrawiam,
Magda

https://imageshack.com/a/img923/8965/n7si1N.jpg
https://imageshack.com/a/img922/5631/Y0Gakd.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Wystarczy jak poczytasz ten wątek do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Jak na moje oko, to pleśń powstała na martwej tkance, a to źle wróży na przeżycie figowca.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Tylko, że jak przyjrzeć się bardziej zdjęciu, to na korzeniach nie jest raczej pleśń tylko osad od podlewania zbyt twardą wodą.
Co do ziemi, to i tak trzeba wymienić, co zawsze powinno się robić po zakupie. Wtedy pleśń powinna zniknąć.
Pamiętaj, żeby przesadzić do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo agroperlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dziub
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2018, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Tak też zrobię! Dziękuję bardzo :)
foifaud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 gru 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pleśń na dnie doniczki

Post »

Nie znalazłem takiego tematu na forum; jeśli jest, to przepraszam za duplikat :)

Kupiłem niedawno eszewerię i haworsję w małych "supermarketowych" doniczkach. Przyznaję, że nie sprawdziłem pod spodem i po powrocie do domu okazało się, że z dziurek na dnie wychodzi nalot z pleśni. Przesadzanie planowałem dopiero na wiosnę, ale czy w tym przypadku nie lepiej będzie przesadzić od razu? Zakładam, że pleśń na dnie jest gorsza niż przesadzanie w czasie spoczynku (?).
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie czekaj tylko przesadzaj, ja zrobiłem to zaraz po zakupie czyli ok. 3 tyg. temu, echeveria wypuszcza nowe liście. Po przesadzeniu nie podlewaj do wiosny.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Walczę z kropidlakiem :( Zastosowałam się do porad z forum, ale czy to jest oprószenie piaskiem? Czy taka warstwa wystarczy, czy jest za gruba? Czy piasek ma całkowicie pokryć ziemię?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie zawsze danie piasku jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym będzie zebranie wierzchniej warstwy ziemi, zrobienie oprysku preparatem grzybobójczym, albo nawet również podlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie ma się co zastanawiać nad zastosowaniem chemii. Wdychanie zarodnikow kropidlaka może skończyć się bardzo poważną chorobą.
Martyna90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2019, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko Bonsai - Biały nalot, żólte liście

Post »

Witam! Mam mały problem z drzewkiem Bonsai. Pojawia się biały nalot na powierzchni ziemi. Już raz usunęłam jedną warstwę ale nalot odrósł ponownie po kilku tygodniach. Czy jest to pleśń? Niektóre liście są pokryte takimi jakby białymi kropkami. Dodatkowo część liści żołknie/brązowieje. Dosyć mocno zrzucało liscie jakieś 4-6 tygodni temu, teraz już jest pod kontrolą. Na plus jest to że wyrastają młode listki. Roślina jest podlewana raz na 7-8 dni. Stoi przy oknie, gdzie jest dużo światła. Kilka razy podlałam ją nawozem uniwersalnym. Pęd drzewka przy podstawie wydaje się być cały czas wilgotny, czy to normalne?
Drzewko było kupione w tamtym roku w listpoadzie w markecie ogrodniczym.

https://www.dropbox.com/sh/90zfvb99m365 ... ZC4ga?dl=0

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Martyna
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Wyjątkowo parszywe, torfowe podłoże. Moim zdaniem trzeba przesadzić do specjalistycznego do bonsai.

B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”