Rdest Auberta ( Fallopia )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Bald żadne pnącze po posadzeniu samo się nie: przyklei,zaplecie,przyczepi do tego ogrodzenia musisz mu pomóc tzn przywiązać grubsze pędy do tych kratek np. cienkim drutem, potem jak się roślina rozrośnie sama się wplecie ( puści gałązki przez te kratki) i tym sposobem się umocni przy ogrodzeniu. Myślę że masz spory wybór pnączy: rdest auberta się sprawdzi, winobluszcz też, ciekawie też będą wyglądały wiciokrzewy np Serotina ma ładne kwiaty i pięknie pachnie.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Trochę bałabym się cokolwiek opierać o te plastiki. Czy te panele są Twoją własnością? Każde pnącze będzie je obciążać., a jeśli pędy przejdą przez dziurki, mogą je deformować. Wolałabym posadzić żywopłot. Tak samo trzeba doglądać. Porobisz sam sadzonki i szybciej krzewy zasłonią niż pnącza.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Na takie panele nadaje się względnie lekki w formie powojnik wielkokwiatowy.Wszelkie inne pnącza robią się z czasem za ciężkie.Te panele na razie nowe, a winobluszcz młody.Nie wiem jakie warunki glebowe konkretnie ma roślina pokazana na zdjęciu, ale pnącza w dobrych warunkach szybko rosną i nabierają masy.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Tak, panele są moją własnością. Ogrodzenie jest całkiem solidne. Panele wsuwane są między słupki, które są osadzone głęboko w gruncie i zalane betonem. Panele wewnątrz wypełnione są wełną.

Emilia: jaki żywopłot szybciej zasłoni tej płot niż pnącza?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Nie do mnie pytanie, ale proponuję wąskokolumnowy cis np. odmianę 'Wojtek'.W dobrych warunkach glebowych szybko idzie w górę, później dopiero bardziej na boki.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

selli7: z tego co czytałem, to ta odmiana rośnie dość wolno. 2 metry w ciągu 10 lat. Moje ogrodzenie ma 2,3 m więc na efekt czekałbym dekade :)

źródło: http://www.e-katalogroslin.pl/plants/70 ... dia-wojtek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Zakupiłem 5 sadzonek rdestu w stanie bezlistnym. Jedna z tych sadzonek nie ruszyła ze wzrostem. Pozostałe cztery szybko rosną. Mam pytanie kiedy je posadzić do gruntu. Czekać do połowy maja? Sadzonki tak szybko rosną, że uszczykuję im czubki wzrostu aby się zagęściły.

Obrazek
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Sprawdziłam prognozę długoterminową w Katowicach i wg niej możesz już sadzić rdestówkę w przyszłym tygodniu. Jeśli będą jeszcze przymrozki, po prostu okryjesz nieco sadzonki, ale nie jest to roślina bardzo wrażliwa na krótkotrwałe spadki temperatur. Mój rdest po raz czwarty przebudził się na moim balkonie dwa tygodnie temu i nie zdarzyło mu się jeszcze zmarnieć przez wiosenne przymrozki.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. W przyszłym tygodniu posadzę go pod płotem.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Senior, a jaki ten płot? Wytrzyma ciężar rdestu?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Po płocie on nie będzie się wspinał, dla niego zrobię specjalną konstrukcję metalową w odległości ok. 0,6 metra od płotu. Chcę zasłonić szpetny budynek gospodarczy sąsiada. Zaproponowałem mu że odnowię całą ścianę tego budynku od strony mojego płotu. Niestety nie wyraził na to zgody.
Trzy lata temu posadziłem bluszcz pospolity, lecz z powodu wolnego tempa wzrostu trzy tygodnie temu został usunięty i zastąpi go Rdest Auberta.
Kamil Wawa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 mar 2018, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Cześć,
Mam swój rdest już drugi sezon, sprawuje się wyśmienicie, pięknie mi zakrył balkon, szybko w tym roku się obudził do życia. Jednak zdażyło się Wam żeby zaczął kwitnąć już w kwietniu? Jest obsypany już zawiązanymi kwiatostanami, wszędzie wyczytałem ze kwitnie od sierpnia do mrozów. Nie
Wiem czy mu się zegar biologiczny nie pogorszył, ?może brakuje mu jakiś wartości odżywczych?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rdest Auberta ( Fallopia baldshuanica )

Post »

Nic mu się nie pogorszyło tylko nie jest to pnącze o cyklu życiowym typowym dla naszego klimatu, bo pochodzi z Chin.To znaczy, że nie żółkną i nie przebarwiają mu się liście jak innym roślinom liściastym (właściwe dla naszego klimatu), tylko te liście zielone jeszcze wegetującego do późnej jesieni warzy dopiero mróz.Zalążki pąków kwiatowych tworzone czasem późną jesienią nie zostały do końca zniszczone przez mróz na osłoniętym może balkonie, bo zimy są ostatnio łagodne, więc zakwitł sobie teraz wraz z rozwojem nowych liści :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”