Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Jeśli chodzi o kaktusy są to: astrophytum capricorne, mamilaria, echinopsis subdenudata.
malykasiek96
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 mar 2019, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prosze o poradę

Post »

Dzień dobry, jestem początkująca jeśli chodzi o sukulenty i kaktusy, a chciałabym się dowiedzieć czegoś wiecej, dlatego prosze o wyrozumiałość :D
Mam dwa pytania. Co mam zrobić, żeby roślina nie rosła do góry?(zdj.1)
Jak pomóc tej roślince? Przesadzić, rozsadzić? (zdj. 2)
Z góry dziekuje za poświecony czas ;)
Obrazek

Obrazek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prosze o poradę

Post »

A w czym chcesz pomagać numerowi 2? Nic jej nie jest. Choć oczywiście w czarnej ziemi i doniczce bez odpływów coś jej być kiedyš może. Są tam dziurki? Numer jeden zaś zimą w ogóle nie powinien rosnąć a ciemny parapet z opuszczonymi żaluzjami nie nadaje się dla niego ani przez chwilę w roku. Rośnie do góry bo rośnie przy niedoborach światła. Jak będzie miał właściwe warunki można go skrócić i ukorzenić, albo wywalić i kupić nową sztukę. Bez zmiany warunków pozostaje tylko druga opcja powtarzana co jakiś czas. Generalnie echeveria potrzebuje słońca w czasie wzrostu i to dużo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

1. Maksimum słońca przez cały rok - południowy parapet to podstawa.
2. Nie sadzimy roślin do samej ziemi i do doniczki bez odpływu. Sukulenty sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo perlitu w proporcji ok 1:1 - 1:2.
3. Podlewasz wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże, w okresie jesienno - zimowym ograniczasz je do minimum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malykasiek96
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 mar 2019, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prosze o poradę

Post »

mordd pisze:A w czym chcesz pomagać numerowi 2? Nic jej nie jest. Choć oczywiście w czarnej ziemi i doniczce bez odpływów coś jej być kiedyš może. Są tam dziurki? Numer jeden zaś zimą w ogóle nie powinien rosnąć a ciemny parapet z opuszczonymi żaluzjami nie nadaje się dla niego ani przez chwilę w roku. Rośnie do góry bo rośnie przy niedoborach światła. Jak będzie miał właściwe warunki można go skrócić i ukorzenić, albo wywalić i kupić nową sztukę. Bez zmiany warunków pozostaje tylko druga opcja powtarzana co jakiś czas. Generalnie echeveria potrzebuje słońca w czasie wzrostu i to dużo.
Tak są dziurki, a okno jest ciagle odsłoniete jak widać na zdjeciu nr 1. Po za tym, nie po to kupuje zeby wyrzucac co chwila i kupować nowej. Odpowiedz nie uzyteczna. Pozdrawiam ;)
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Odsłonięte, a podniesione żaluzje to ogromna różnica. Sukulenty potrzebują słońca, a nie tylko światła.
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Oczywiście, że takie żaluzje nie dadzą odpowiedniej ilości słońca. Mordd udzielił prawidłowej rady.
Jeśli piszesz, że jesteś amatorką a nie przyjmujesz rad i chcesz robić po swojemu to po co zadajesz pytania na forum?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Dobór doniczki i fakt, że nawet nie chciało ci się sprawdzić jakie masz rošliny i jakie mają wymagania wskazuje, że nie interesuje cię ich dobrostan tylko posiadanie dekoracji na oknie - w tym nie ma niczego złego, ładniejsza taka niż plastikowy kwiatek. W przypadku wielu sukulentów już sama szyba pochłania taką ilość niezbędnego im do życia Uv, że ich uprawa na wewnętrznym parapecie jest trudna, nawet jeśli jest słoneczny. Żaluzje w zasadzie wykluczają echeverie z tego miejsca i inaczej tam ona wyglądać nie będzie, do tego zimą się ją zimuje. Nie wiem po co ten foch, po prostu kupuj rozsądnie i dobieraj rośliny do posiadanych warunków, nie będzie problemów. A ten konkretny egzemplarz i inne wymagające słońca uprawiaj gdzie indziej.Na upartego możesz je też doświetlać stosownymi lampami, teraz jest tam dla nich po prostu za ciemno.
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Witam,
W związku z planowana przeprowadzką trochę pozmieniaja mi się warunki uprawy i wschód-zachód zamienię na południowy wschód - północny zachód.
O ile z zagospodarowaniem kierunku sobie nie mam problemu o tyle szukam kandydatów, którzy będą zadowoleni z kierunku NW. Najlepiej kaktusy, ale nie mam złudzeń (może Epi?), a jak nie to inne sukulenty. Będę wdzięczny za porady, bo nie mam ochoty budować kolonii paprotek
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Żadne sukulenty, a tym bardziej kaktusy nie będą dobrze rosnąć na północnym zachodzie. Niestety to zdecydowanie za mało ilość godzin słonecznych oraz słońce zbyt słabe.
Już wschodnia czy zachodnia wystawa to ekstremum. Ja mam obie te wystawy - zdecydowaną ilość na wschodzie i powiedzmy sukulenty jakoś rosną, po prostu przez niedobór słońca.
Epi będzie się wyciągać zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym w temperaturze pokojowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Dzięki Norbert.
Niestety takiej odpowiedzi się spodziewałem, choć liczyłem, że może jednak są jakieś wyjątki, które lubią takie warunki. Co do Epi to wiem, że dobrze radzą sobie z kierunkiem wschodnim, ale doświadczenia w ich uprawie nie mam (są za duże).

Z zimowaniem w dobrych warunkach nie będzie problemu. Szukam roślin, które okres wegetacyjny mogą tam spędzać i którym będzie tam dobrze. Zdaje sobie sprawę, że znakomita większość sukulentów kocha słońce, ale to pytanie o wyjątki.

Na pocieszenie zostaje duży balkon sobie, gdzie moje kochane Gymnocalycia będą szczęśliwe :)
Pozdrawiam
Sławek
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Dzień dobry :)
Nie wiem czy to dobry wątek, ale chciałam prosić o polecenie odmian sukulentów, które rosną powoli lub bardzo powoli. Niestety nie mam zbyt dużego parapetu, a chciałabym zaopatrzyć się w kilka roślinek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Na przykład rodzaj Lithops.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”