Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Kolega rzucił mi wyzwanie, kto wyhoduje większego arbuza. W zeszłym roku było 8kg. Jaką odmianę polecacie na taki wyścig? :)
Krzysiek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Crimson Sweet ;:215
Podczas uprawy nie zapomnij o fotorelacji :D
Ja już przygotowuję pole pod arbuzy :heja
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Krzysiek Odmiana Carolina cross lub odrazu szukaj nasion z dobrą genetyką. :wink:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 7#p6110507
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

No właśnie, jak przygotować grządkę? Szykuję na to nowy kawałek gruntu, na którym jeszcze rosną chwasty. Nie będę miał raczej dostępu do obornika. Może granulowany albo inny naturalny nawóz?
Krzysiek
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

--julian-- pisze:Połowa kwietnia będzie najlepszym terminem :D
Wysiałem arbuzy Rosario 1 dzień temu ;:124 powinienem zakupić nowe nasiona mimo planowanego doświetlania?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

kylo Ja w zeszłym roku byłem w takiej samej sytuacji co Ty teraz :D Najpierw musisz "zerwać" warstwę chwastów (u mnie jest to perz, mniszek, krwawnik i inne rośliny, ja robiłem to taką motyczką: https://zielen24.pl/product-pol-433-Mot ... -IM-M.html , ale może być każda inna, byle mocna. Widłami idzie to równie dobrze, a może nawet szybciej (podważasz trawę od dołu i wychodzi z bryłą ziemi).
Potem wszystko przegrabiłem, w międzyczasie przed sadzeniem i nakryciem włókniną jeszcze raz wypieliłem i odmierzyłem sobie dołki (tak na oko) i wykopałem je dosyć głębokie, a na dno dałem obornik krowi+koński. Możesz użyć granulowanego, a w czasie wegetacji jeszcze dokarmiać arbuzy jakimś nawozem lub gnojówką.
Polecam Ci czarną włókninę/agrotkaninę, bo bardzo poprawia to warunki uprawy. Po pierwsze gleba szybciej się nagrzewa, a po drugie nie rosną chwasty i nie trzeba pielić.
Później już tylko ją rozłożyć, naciąć otwory i wsadzić sadzonki oraz podlewać :D

Merkor Jeśli będziesz doświetlać to nie powinny się wyciągnąć, ale będziesz pewnie sadził kwitnące rośliny :wink: Zobaczysz jak będą wyglądały na początku kwietnia, jeśli będą wyciągnięte to dokupisz nasiona i posiejesz drugą partię koło 10 kwietnia :D
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Julian, a ile tego obornika sypnąć? Paczkowany jest, to już można sobie odmierzać :) Czy warto go wsypać wcześniej do ziemi żeby się przerobił?

Merkor Też tak w zeszłym roku zrobiłem. Sadzonki nie wyrosły jakieś super wielkie, ale już miały po kilka kwiatów jak je sadziłem. Część plonowała normalnie, a część kiepsko, ale to raczej dlatego, że taki ze mnie "fachowiec". Dosiewałem nawet jakoś po 20 kwietnia i niczym się zbiory nie różniły, w porównaniu z tymi wczesnymi, więc chyba nie ma sensu się śpieszyć
Krzysiek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja dawałem dwa-trzy szpadle. Nie robiłem tego jakoś dokładnie. Myślę, że wystarczy jak sypniesz tego granulowanego obornika kilka dni wcześniej przed sadzeniem. Tak aby trochę się już przerobił w ziemi. Nie stosowałem takiego obornika pod warzywa, więc nie wiem ile go dać. Może na opakowaniu jest napisane ile gram suszonego odpowiada temu świeżemu?
Im większa rozsada tym dłużej się przyzwyczaja do warunków na dworze.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja będę siał na początku kwietnia.

? Ancient
? Bingo
? Golden Midget
? Janosik
? Red Star -> Plant World Seeds
? Rosario
? Songai
? Sugar Baby
? Zloto Wolicy
? Kaho
? Orangeglo
? Royal Golden
? Otome
? Beni Kodama
? Small Shining Light
? Sweet Siberian
? Cream Of Saskatchewan
? Petite Yellow

Plus kilka odmian testowych od różnych firm, nazw nie znam. I pół hektara Yellow Doll i Mini Love.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

ponad 18 odmian.... dużo, nie gubisz się później które są które?
Pozdrawiam
Dorota
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Każda ma tabliczkę odmianową. Sadzone są z odstępami między odmianami. No i później w większości widać różnice w owocach (wiem co mam w polu i jak to powinno wyglądać).
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

dorotas24 Dodam jeszcze że poza tym mam jeszcze ok 20 odmian melonów, 40 odmian pomidorów i z 15 różnych innych roślin/gatunków do przetestowania :D
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Zabieram się do kopania grządki pod arbuzy. Mam włókninę szerokości 1,6m. Wystarczy czy za wąska? Przekopię trochę szerzej żeby mi chwasty pod nią nie wrastały.
Krzysiek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”