Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Dzień Dobry.
Posiadam Trawnik Który Ma Już Około 30lat. Obecnie około połowa obszaru to chwasty. Na początku kwietnia planuje spryskac chwasty opryskiem na rośliny dwuliścienne,po około tygodniu posypać azotem i od razu przekopać cały teren i wysiać nowa trawę.
Czy to dobry plan?
A może dać około trzy tygodnie na to by oprysk zadziałał i dopiero podać azot i przekopać?
Pozdrawiam :)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Moim zdaniem nie ma sensu pryskać na dwuliścienne jeśli zamierzasz przekopywać trawnik (i.e. po przekopaniu i tak wyjdą chwasty dwuliścienne z nasion, które są w ziemi). Ja bym prędzej pryskał na jednoliścienne (lub po prostu roundup), by zabić ewentualny perz czy też inne nieszlachetne gatunki traw. Pytanie czy naprawdę jest konieczne to przekopywanie czy może jednak warto próbować ratować istniejący trawnik?
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Zatem rozsypie wapno. W kwietniu przekopie ziemię i posieje nowa trawę. I ewentualnie wtedy po wysiewie jak urosna chwasty to zastosuje oprysk. Zależy mi na tym żeby wysiać nowa trawę, słyszałam o trawie Biopon nowość co się rozkrzewia bardzo. Jestem amatorem więc proszę wybaczyć jeśli napisałam jakąś głupotę :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Moje trawniki mają 18 lat i nigdy nie widziały wapna. Nieraz się zastanawiam dlaczego jest rozsypywane kiedy trawnik wymaga pH 6-6,5.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Zatem może rozsypac azot? Proszę mi doradzić co zrobić w przypadku chęci założenia nowego trawnika:(
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

asprokol pisze:Moje trawniki mają 18 lat i nigdy nie widziały wapna. Nieraz się zastanawiam dlaczego jest rozsypywane kiedy trawnik wymaga pH 6-6,5.
Jeżeli u Ciebie na trawniku nie rośnie mech to nie masz potrzeby wapnowania.
Ja mam dwa trawniki jeden w pełnym słońcu a drugi połowę cieniują tuje od sąsiada
i jeszcze często leje wodę do mnie bez opamiętania.
Na tym pierwszym nie ma ani grama mchu przez 25 lat a na drugim więcej mchu niż trawy.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Mam też trawniki w miejscach cienistych ale u mnie Mogeton a nie wapno jest stosowany. Koniec wegetacji trawnika oprysk, na wiosnę wyczesanie ewentualnie dosiewanie trawy i spokój aż do jesieni. Mech też się pojawia na ścieżce granitowej i raczej nie świadczy że należy ją wapnować tylko o tym że jak mamy cień i wilgoć to są warunki optymalne do jego rozwoju.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Wszystko się zgadza. Jedni stosują wapno a inni Megaton.
Widzisz różnicę bo ja nie. Nie każdy ma automatyczne podlewanie trawników
z dozownikiem na nawozy, ponieważ Megaton dozuje się głównie rozpuszczony w wodzie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Ainak pisze: Zatem rozsypie wapno.
Jeśli koniecznie chcesz rozsypywać wapno to najpierw sprawdź pH ziemi w kilku miejscach (trawa lubi pH mniej więcej 6-6.5). Bez sprawdzania pH taki zabieg nie ma sensu. Jeśli chodzi o inne nawozy to nawóz azotowy jest jak najbardziej wskazany w okresie wiosennym. Pozostałe nawozy typu NPK wymagałaby najpierw badań gleby by wiedzieć dokładnie ile i czego brakuje.
Ainak pisze: W kwietniu przekopie ziemię i posieje nowa trawę. I ewentualnie wtedy po wysiewie jak urosna chwasty to zastosuje oprysk.
Tak można zrobić, ale pamiętaj, że po posianiu trawy chwastów jednoliściennych już się nie pozbędziesz (np. perz).
Ainak pisze: Zależy mi na tym żeby wysiać nowa trawę, słyszałam o trawie Biopon nowość co się rozkrzewia bardzo.
Nie wiem co to za mieszanka Biopon, ale to nie zmienia faktu, że trzeba najpierw określić do czego ten trawnik będzie służył i jakie powinny być proporcje gatunków traw (dekoracyjny vs użytkowy) i wtedy dopiero szukać odpowiedniej mieszanki.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Tutaj znajdziesz porady na temat doboru gatunku trawy https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=85716
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
endriu54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2017, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa usycha

Post »

Witam.
W tym roku na koniec zimy postanowiliśmy założyć trawnik. W miejscu gdzie chcieliśmy go założyć do tej pory była niezbyt ładna trawa, przesuszona, rzadka, z mnóstwem chwastów i dzikiej trawy. Obszar został kilkukrotnie zaorany glebogryzarką na głębokość 35cm i oczyszczony ze wszystkich korzeni i kęp traw.
Po wyrównaniu terenu przyszedł czas na upragniony wysiew. Miało to miejsce około drugiej połowy kwietnia.
Trawnik w tym momencie wygląda tak jak na poniższych zdjęciach. Jest nierownomierny, trawa rośnie kępami. Od razu wyprzedzam pytania o ilość wysianych nasion. Obszar ten ma około 180m2. Za pierwszym razem zostało wysiane 5kg oraz około drugie tyle na dosiewkę.
Na dodatek kilka tygodni temu trawnik w niektórych miejscach zaczął usychać. Podlewany jest dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu.
https://imgur.com/gallery/zg3FeRj
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Trawa usycha

Post »

1. Zadam może głupie pytanie ale rozumiem, że nasiona po wysiewie zostały przykryte warstwą gleby albo choć zagrabione np. grabkami "druciakami" aby je wymieszać z warstwą gleby? Pytam dlatego, bo widziałem już "nowoczesną" metodę wysiewu bez przykrywania nasion i jej efekt był bardzo zbliżony do tego co na zdjęciach...

2. Czy gleba po uprawie miała czas na to aby "osiąść" czy od razu był robiony wysiew?

3. Czy trawnik był już jakoś nawożony?

4. Czy badaliście pH gleby i czy jest ono zbliżone do tego jakiego potrzebuje wysiana trawa?

5. Trochę dziwne jest to obumieranie trawy. Może za duża wilgotność i rozmnożył się jakiś grzyb? Spróbujcie ograniczyć podlewanie tylko do podlewania rannego.
pozdrawiam
Wojtek
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawa usycha

Post »

Czy przypadkiem to ciemne/czarne podłoże to torf łąkowy? Jeżeli tak, to tu upatrywał bym problemu. Wysychający pył i zero składników odżywczych.
Pozdrawiam Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”