Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Kasiu - Marciu - Anetko - Basiu - Justynko - Olu - Natalko - Nusiu

Za Wasze miłe odwiedziny w moim wątku i za bardzo miłe w treści posty duża ;:cm
Pozdrawiam Was serdecznie jak również Wszystkich Forumowiczów i Gości życząc słonecznego i udanego weekendu :wit ;:3
Tradycyjnie już zapraszam do kolejnych dzisiejszych i nie tylko dzisiejszych odwiedzin ;:108

Na początek miła niespodzianka-po powrocie z Wysp Kanaryjskich białe hippeastrum przywitało nas kwieciem na trzecim pędzie a czerwone Red Lion kwieciem na drugim pędzie bo okazało się dwupędowym.
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Do wiosny jeszcze mila i ho ho ale niektóre z moich parapetowców już ją poczuły wypuszczając młode pędy i liście.

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Zaczęła wypuszczać młode pędy jeden za drugim i lada dzień trzeba ją będzie wysadzić i oddzielić je od korzeni rośliny matecznej.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Sansewieria gwinejska miniaturowa 'Hahnii' - Sansevieria trifasciata 'Hahnii'

Wysadzina ze zbyt ciasnej doniczki i przesadzona do większej robi wrażenie jakby nieco odżyła a w jej środku pojawiły się zawiązki młodych liści.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Róża pustyni - Adenium obesum

Na jej pędzie głównym-u jego podstawy,pojawiły się trzy młode pędy.Z pewnością byłyby już dużo większe gdyby adenium nie zaczęło się równocześnie rozkrzewiać prawie,że u samego szczytu tworząc rozgałęzienie głównego pędu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Aloes pstry - Aloe variegata

Wychodził już prawie,że ze swojej bardzo małej i przyciasnawej doniczki.Po przesadzeniu go do większej prezentuje się okazalej a jego korzenie poczuły z pewnością więcej przestrzeni.Podobnie jak S.Hahnii chwali się młodymi zawiązkami liśćmi.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Trzykrotka pasiasta -Tradescantia zebrina

Tym razem obydwie rosły wyjątkowo długo bo do połowy lutego a chyba dlatego,że w okresie wakacji nie było zalewania roślin,na czym jedne zyskały tak jak między innymi trzykrotki a inne zakończyły wegetację,zwłaszcza te stojące bezpośrednio na słońcu ;:145,
Od paru dni kilkanaście młodych,dorodnych pędów trzykrotek ukorzenia się w wodzie aby potem przesadzić je do nowego świeżego podłoża co robię co roku o tej mniej więcej porze.

Trzykrotka jeszcze w pełnej krasie.

Obrazek

Młode pędy już w wodzie.

Obrazek


Obrazek

Pierwsze młode korzonki pojawiły się po paru dniach.

Obrazek


Obrazek

Pieprzówka kluzjolistna - Peperomia clusiifolia

Jak i pozostałe pieprzówki po dwóch latach wegetacji zaczynają wyglądać w doniczce nieciekawie.Kolory liści bledną,pędy z liśćmi zaczynają zwisać i wyglądają jak zwiędnięte.Jeżeli tak się dzieje to najlepiej pościnać szczyty pędów pozostawiając n.p.dwa lub trzy listki i ukorzeniać w wodzie a następnie posadzić do świeżego podłoża co robię najpóźniej po trzech latach.

Przykładem na to są zdjęcia poniżej-roślina mateczna mająca około trzech lat o anemicznych kolorach liści robiąca wrażenie obumierającej-przed obcięciem pędów wierzchołkowych.

Obrazek


Obrazek

Zdjęcia pieprzówki jednorocznej.

Obrazek


Obrazek

Pieprzówka pstra - Peperomia variegata

Mogłem jeszcze nie ścinać górnych pędów ale rosła już nieciekawie bo wydłużały jej się pędy a liście rosły już karłowate.
Postanowiłem zatem ukorzenić w wodzie ścięte wierzchołkowe pędy i posadzić do świeżego podłoża.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Oderwane z pędów dolne liście posadziłem w świeżym podłożu i czekam na ukorzenienie się ich-czy się uda nie wiem bo robię to po raz pierwszy a pieprzówka pstra nie jest łatwa w hodowli?

Obrazek


Obrazek

Do ukorzenienia w wodzie pościnałem również wierzchołkowe pędy:draceny Sandera,ginsenga,epipremnum oraz pieprzówki tępolistnej.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam raz jeszcze i miłego słonecznego weekendu życzę :wit ;:3
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

U Ciebie nawet ukorzeniane szczepki świetnie wyglądają na zdjęciach :D przepiękne kwitnienia zwartnic ;:167
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Napatrzeć się nie mogę, cudownie ujęte piękno roślin. No i właśnie, nawet szczepki super u ciebie wyglądają ;:215
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Jak zwykle u Ciebie - wypielęgnowane rośliny, piękne zdjęcia i dokładne opisy ;:215 . Z przyjemnością się ogląda.
margolcia3
100p
100p
Posty: 156
Od: 18 sty 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Bardzo ładna ta trzykrotka
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piekne zdjęcia Hipków aż miło patrzeć ;:215
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku wiesz ,że dla mnie istnieją tylko storczyki ale w Twoich zdjęciach można się zakochać , super pokazane piękno każdej rośliny ;:63 .
Dla mnie nr 1 ex aequo białe hippeastrum i fantazyjnie zapleciona sansewieria.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku piękne hipeastra właściwie to nie wiem które bardziej mi się podoba. Ognosta czerwień czy niewinna biel :roll:
Co do trzykrotki to podziwiam Cię że co roku chce Ci się ją odmładzać.
Osobiście chyba wolę rośliny które są mniej kłopotliwe.
Awatar użytkownika
remik19
100p
100p
Posty: 143
Od: 8 mar 2013, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Radomia

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Arku :wit
Przyszłam podejrzeć co tam uprawiasz na parapetach i właśnie zbieram szczęke z podłogi ;:202 Pięknie potrafisz pokazać rośliny i nawet szczepki w zwykłym słoiku wygladają niesamowicie ;:108 Postaram sie przejrzeć cały wątek. Będę zaglądała bo jest na czym oko zawiesić i do tego wiele cennych wskazówek i opisów roślin.
Pozdrawiam ;:215
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piknie zaprezentowałeś Hipeastrum, Zainteresowała mnie róża pustyni, jednak odstraszyły mnie jej silnie trujące właściwości :? Chyba takie rośliny powinny być zakazane w handlu.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Natalko - Agnieszko - Basiu - Margolciu3 - Marciu - Mirko - Kasiu - Renatko - Olu

Witam Was Wszystkie :wit i dziękuję zarazem za odwiedziny i pozostawiony po nich ślad w postaci bardzo miłych postów ;:180 ;:180 ;:180
kasia74 pisze:..........
Co do trzykrotki to podziwiam Cię że co roku chce Ci się ją odmładzać.
Osobiście chyba wolę rośliny które są mniej kłopotliwe.


Kasiu nie odmładzał bym jej co roku gdyby nie było tego efektów a ponieważ są dlatego to robię a to dla mnie sama przyjemność ;:108 :D
Bufo-bufo pisze:........... Zainteresowała mnie róża pustyni, jednak odstraszyły mnie jej silnie trujące właściwości :? Chyba takie rośliny powinny być zakazane w handlu.
Olu tego typu roślin jest nie mało i nie ma się co ich bać a jedynie uważać by nasze maluchy nie próbowały ich jeść a do prac pielęgnacyjnych zakładać ochronne rękawice.Szkoda by było ich nie hodować w domu ponieważ ładnie się prezentują a tym samym są bardzo dekoracyjne.

Dziękuję za komentarze,pozdrawiam Was,Forumowiczów i Gości :wit i zapraszam do kolejnych odwiedzin.

W dzisiejszym wątku kolejne prawie,że wiosenne przesadzanie domowych roślin a dokładniej trzech młodych tego samego gatunku,które do pory bo od półtora roku rosły w jednej doniczce-to Nolina,bo o niej mowa.
Z nowości Sukulenty w misie II.Pierwszą z nich nieco większą prezentowałem na stronach:9,16,29,34.Czemu zdecydowałem się na kupno drugiej,otóż dlatego,że bardzo podobają mi się tego typu kompozycje i chociaż pozornie sukulenty wydają się w nich być te same to jednak tak nie jest.Poza tym z upływem czasu,kiedy sukulenty powyrastają można samemu zrobić nowe wg własnego pomysłu nasadzenia z młodych szczepek.Tym razem przyciągnęła moją uwagę jedna z Haworsji w misie a dokładniej jedna z bardzo wielu jej odmian,którą na żywo zobaczyłem po raz pierwszy-to ta z dwoma pędami kwiatowymi.Charakteryzuje się miękkimi'łódkowatymi liśćmi',stąd nazwa cybiformis-czyli liście w kształcie łodzi.
Liście są jasnozielone prawie przeźroczyste wyglądające jak'formowane szkło',nazywany jest 'prześwitującym sukulentem'.

Wątek rozpocznę od wklejenia kilku zdjęć tyle co przesadzonych młodych Nolinek.
Rosły w jednej doniczce a pod koniec ub.roku zauważyłem,że ich dolne części pnia tzw.caudex są ze sobą bardzo zbite i być może przez to nieco zniekształcone czyli przechylone na jedną stronę-te dwie zewnętrzne w nowej doniczce.Być również może,że jest to odmiana recurwata-czyli wygięta co okaże się po jakimś czasie gdy nieco podrosną,chociaż jedna z nich-środkowa,ma caudex rosnący prosto.

Stopa słonia - Beucarnea-Nolina

Noliny sadzi się do doniczek o średnicy tylko nieco większej od średnicy caudexu,dlatego po przesadzeniu ich do małych doniczek dla ich stabilności wstawiłem je do doniczki podłużnej i obłożyłem tą samą ziemią.Ponieważ wolno rosnącą podlewamy lejąc wodę na spodek to w moim przypadku wodę można wlewać do doniczki poprzez specjalny otwór.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Haworsja-Haworcja - Haworthia cybiformis

W trakcie kwitnienia.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam i życzę miłych wrażeń :wit

P.S.Życzenia dla Pań z okazji Dnia Kobiet w dziale-Off topic.Codzienność w naszej ojczyźnie.......
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku :wit
Jak Ty potrafisz te rośliny pięknie fotografować.
Nawet takie w szklance do ukorzenienia.
Jest też drugie Hippeastrum ,tym razem czerwone. :)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arkadius121 pisze:Stopa słonia - Beucarnea-Nolina

Obrazek
Przeczytałem Twój post Arkadiuszu o Twoich Nolinach i ich przesadzaniu i mam kilka uwag.
Po pierwsze i chyba najważniejsze to to podłoże w które posadziłeś Swoje Noliny jest nieodpowiednie !!!
Po drugie widać na Twoim zdjęciu powyżej że rosły te małe Noliny bez dostępu do słońca.
Wg mnie wszystkie trzy Twoje noliny to Nolina wygięta ( Beaucarnea recurvata ).
Dobrze by było byś przesadził Swoje Noliny do odpowiedniego podłoża.

Jestem posiadaczem dwóch Nolin ( Beaucarnea recurvata ).Jedna ta starsza jest u mnie już ponad 30 lat,
a tą drugą małą kupiłem kilka lat temu.
Ale po kolei :
Nolina rośnie na meksykańskich,suchych płaskowyżach razem z kaktusami,agawami i jukami.
Potrzebuję dużo światła ( słońca ),więc dobrze rośnie postawiona blisko drzwi balkonowych wychodzących na południe.
Najlepsza dla niej jest mieszanka ziemi ogrodowej z gruboziarnistym piaskiem i drobnym żwirkiem.
W podłożu nie powinno być dużo torfu.Na dno doniczki kładziemy warstwę drenażu.
W okresie zimowym powinna stać w pomieszczeniu z temperaturą ok 8 - 10 * C i bardzo rzadko być podlewana.
Moim nie mogę zapewnić zimą tak niskiej temperatury więc podlewam je na tzw.' pół gwizdka ' co 10 - 14 dni lub rzadziej.
W lecie podlewam obficiej i co ok.6 tygodni zasilam nawozem do kaktusów z mała ilością azotu bo azot wydelikaca liście.

poniżej zdjęcia moich Nolin :

Obrazek Obrazek

Niech Ci te Twoje noliny dobrze i zdrowo rosną i po ok 50 latach wyglądają tak jak ta spotkana w Bułgarii:

Obrazek
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”