Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Tak właśnie jest :) Zarówno liście jak i korzenie ćmówek mają umiejętność wyłapywania i magazynowania składników odżywczych. Można je więc i podlewać i zraszać wodą z dodatkiem nawozu.

Co ciekawsze, od pewnego czasu toczyły się dyskusje jakoby w pewnym momencie, tuż przed kwitnieniem, Phalaenopsis potrzebowały więcej fosforu aniżeli azotu w nawożeniu, ale doświadczenia wydają się nie potwierdzać tej hipotezy. Wszystko wskazuje na to, że doskonałe rezultaty można osiągnąć nawożąc zrównoważonym nawozem do storczyków czyli 20-20-20.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Liszka
..../ moderator jokaer
Ja z własnego doświadczenia używałem dwóch nawozów, standardowego do storczyków i nawozu do roślin kwitnących. Wskutek obserwacji, jestem w stanie stwierdzić że lepszy jest drugi nawóz, mam o wiele obfitsze kwitnienia, niż gdy używałem nawozu do storczyków.
Zresztą nawożenie to tylko jeden z czynników, bo na dobrą kondycję rośliny wpływa również światło i odpowiednie podlewanie oraz wilgotność powietrza i temperatura.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Z mojego doświadczenia wynika coś zupełnie innego: Kilka lat tamu, kiedy moje hobby zaczęło rozwijać się coraz bardziej, a ja chciałam coraz większych wyzwań, zaczęłam powoli wyprowadzać z domu ćmówki, które kupowałam w marketach i te, które dostawałam z jakiejś tam okazji. Rośliny były zdrowe i silne, ale ich miejsce zaczęły powoli zajmować Phalaenopsis o udokumentowanym rodowodzie.

Moje "marketowe" storczyki powędrowały więc do mojej znajomej. Mimo moich sugestii podlewała je "odstałą" wodą kranową, nawoziła tak jak Ty - zwykłym nawozem do roślin kwitnących, zmniejszając jedynie jego dawkę. Początkowo rośliny rosły jak szalone, kwitły przepięknie a sama zaczęłam mieć coraz więcej wątpliwości. Coraz rzadziej mówiłam o tym, jakie są wymagania ćmówek.

Radość znajomej trwała jednak tylko przez kilka lat. Po jakimś czasie rośliny zaczęły wykazywać, nazwijmy to, trudności. Pojawiła się gutacja - na liściach ćmówek pojawiła się lepka wydzielina. Phalaenopsis pozbywają się w ten sposób nadmiaru zgromadzonych soli mineralnych. Potem rośliny przestały rosnąć, pojawiły się choroby grzybowe, szkodniki (lepka wydzielina przyciąga i grzyby i szkodniki), korzenie zaczęły obumierać.

Dziś moja znajoma nie ma już storczyków, te, które są u mnie rosną nadal i są coraz ładniejsze. Niektóre uprawiałam od maleńkich siewek, wyciągniętych z butelki. Teraz kwitną i mają się dobrze.

Mam nadzieję, że Twoje rośliny ominie taki los, moje doświadczenia (oraz wyszukana w książkach i na stronach internetowych wiedza), podpowiadają mi, że jednak lepiej jest podążać za wymaganiami rośliny, choćby do pewnego stopnia. Nawożenie Phalaenopsis nawozem do roślin kwitnących przypomina mi bowiem trochę żywienie dzieci przy pomocy pączków i karkówki. Czy nie będą rosły na takiej diecie? Będą, i to jak! Jakie jednak będą skutki długofalowe takiej diety? Krótko mówiac: Czasami mniej, znaczy więcej.

jokaer pisze:Falenopsisy, normalny i miniaturowe. Ze względów "technicznych" chciałabym dolistny. :D
Zastosowałabym zrównoważony (20-20-20), ale w 1/4 sugerowanej do podłoża dawce i tylko wtedy, gdy nawozisz rano, a w miejscu gdzie stoją Twoje storczyki panuje temperatura wysoka na tyle, aby w ciągu kilku godzin rośliny wyschły. Dlatego też, ten sposób nawożenia stosuję głownie latem, gdy rośliny rosną intensywnie i szybko wysychają z uwagi na podniesioną temperaturę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

No widzisz, ale proces gutacji jest powiązany bardziej z podlewaniem i jest często czymś naturalnym, a nie szkodliwym dla rośliny. Oczywiście gutacja, może być mylona z obecnością szkodników.
Druga sprawa, różne storczyki wymagają nieco innego nawożenia. Np dendrobium - i w tym roku będę stosować - w fazie wzrostu nowych psb, od wiosny do końca lata nawozem do roślin zielonych, a na jesieni do kwitnących.
Jednocześnie nie ma jednego słusznego nawozu, wszystko zależy od danego hodowcy, rodzaju storczyka czy warunków uprawy.
Nie rozumiem tylko dlaczego znowu piszesz o doświadczeniach innej osoby. Skoro uprawiasz storczyki taki okres czasu, to dlaczego nie dzielisz się swoim doświadczeniem?
Sugerowałbym założyć swój wątek, w którym mogłabyś opisywać swoje doświadczenia, z chęcią poczytam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

norbert76 pisze:Nie rozumiem tylko dlaczego znowu piszesz o doświadczeniach innej osoby. Skoro uprawiasz storczyki taki okres czasu, to dlaczego nie dzielisz się swoim doświadczeniem? Sugerowałbym założyć swój wątek, w którym mogłabyś opisywać swoje doświadczenia, z chęcią poczytam.
Norbert, ja natomiast nie rozumiem jak Ty możesz nie czerpać z doświadczeń innych osób. To jest dla mnie zadziwiające, szczerze mówiąc. Nie masz książek o storczykach, nie czytasz żadnych artykułów, nie odwiedzasz stron? Przecież ciągnie Cię w kierunku tych storczyków bardzo wyraźnie, to jak możesz bazować jedynie na własnych doświadczeniach? To tak, jakbyś znowu chciał odkrywać "badanie przebiegu funkcji", sam, od nowa.

Wątek założę na pewno, na razie dopiero tu zaczęłam pisać i przyznam, nieco mnie zmroziłeś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Oczywiście, że czytam doświadczenia innych osób, dlatego powtórzę, z chęcią poczytam Twoje doświadczenia i pooglądam Twoje storczyki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Liszka przyglądam się Waszej dyskusji o bardzo spodobało mi się porównanie nawozu do roślin kwitnących do żywienia kartkówką dzieci ;:306 faktycznie może być tak, że długofalowe stosowanie takiego nawozu może rodzic problemy. Generalnie uważam, że co jakiś czas należy zmieniać nawóz.

Liszka widzę, że masz spore doświadczenie w uprawie storczyków, gratuluję pasji i miło widzieć Cię w naszym gronie.
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Dziękuję żabkomarto :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

zabkamarta pisze:faktycznie może być tak, że długofalowe stosowanie takiego nawozu może rodzic problemy. Generalnie uważam, że co jakiś czas należy zmieniać nawóz.
Marto, mała uwaga jakby porównać NPK nawozu do storczyków i do roślin kwitnących, jest niewielka między nimi różnica, np porównując Florovit, pierwszy ma skład 3:5:7, a drugi 5:6:8 - jak widać w tym drugim jest nieznaczne większe stężenie azotu. Ale np patrząc tylko na nawóz do storczyków, to z Agrecolu mamy zupełnie inne stężenie - 6:6:6.
Jak widzicie co producent to i tak inne stężenie, dlatego trzeba przetestować parę nawozów i wybrać ten co daje najlepsze efekty.
Druga sprawa, podłoże i tak powinno być wymieniane najlepiej co około 2 lata.
Trzecia sprawa, przenawozić można również nawozem do storczyków, dlatego w kwestii nawożenia jakimkolwiek nawozem trzeba podchodzić z wyczuciem.

Czyli podsumowując nie ma na pewno ryzyka zastosowania w dłuższej perspektywie czasu nawozu do roślin kwitnących w przypadku storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Z uprawy innych roślin, nie mniej delikatnych jeśli chodzi o nawożenie to najlepsze nawozy są właśnie takie zrównoważone.
W okresie intensywnego rozwoju 20-20-20. Tak zauważyłam w przypadku winorośli.
Mam więc taki nawóz i spróbuję go na storczykach. To jest w ogóle nawóz do nawożenia dolistnego.

Co do jeszcze tych dolistnych.
Otóż tutaj przedstawiłam problem https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 6#p6128306 to się już nie będę powtarzać.

Zamawiając coś w jakimś sklepie ogrodniczym dostałam gratisowo nawóz bio... .
Nie bardzo wiedziałam do czego go użyć więc tak czekał na swoją okazję.
No i pokazał się mączniak na kalanchoe. Pomyślałam, że wypróbuję ten nawóz.
I faktycznie mączniaka ubił, liście w ogóle zrobiły się ładne, no to resztą obfukałam te storczyki.
Jak się okazało, że storczyki przeżyły i na dokładkę po paru dniach widać było efekt ruszających młodych liści
tak jeszcze dostały dwa razy ten nawóz.
Taki jest ogólny wygląd mojej storczykarni ;:173 Obrazek

widać, że trudno byłoby mi je wyciągać i namaczać w nawozie, polanie też wydaje mi się niezbyt efektywne,
bo raczej tylko mech my korzystał, a nie storczyki, które są umieszczone na korze pozostało więc nawożenie dolistne.
Zresztą w przypadku epifitów wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Czyli twoje storczyki rosną w szklanym zbiorniku... Teoretycznie nie powinny mieć więc zbyt sucho (o ile zamykasz je od góry, a nawet jeśli nie zamykasz, ale często zraszasz mech). To może coś się dzieje z korzeniami, albo faktycznie brakowało im któregoś składnika istotnego w czasie kwitnienia. Wiele osób zajmujących się storczykami w okresie kwitnienia przechodzi z nawozu zrównoważonego na taki, który ma mniej azotu a więcej fosforu, np: 13 - 40 - 13.

Tak Jo, w Twoim przypadku dokarmianie dolistne jest jak najbardziej uzasadnione. Tylko uważaj - bardzo niewielkie dawki (1/4 dawki doglebowej i może co drugi tydzień?). Liście ćmówek mają taką samą umiejętność pobierania i magazynowania składników pokarmowych jak i korzenie, ale nadmiar może je zniszczyć.

I zgodnie z tym, co napisałaś w innym wątku, utrzymuj temperaturę powyżej 20 stopni. BTW ja też lubię chłód i na noc mój storczyk "wychodzi" z sypialni ;)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Norbercie pies może być pogrzebany w jakoś składników użytych w nadwozie. Porównujesz jak dla mnie pseudo nawóz do storczyków z nawozem do kwitnących.

Uważam, że lepiej stosować nawozy dedykowane i nie te z marketów, bo jak dla mnie one tylko etykietkami się różnią. Oczywiście czasem należy zmienić. Ja dla zmiany używam nawozy bio.

Zapraszam do lektury....

http://www.akerne-orchids.com/shop/inde ... ry&path=40
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

zabkamarta pisze:Uważam, że lepiej stosować nawozy dedykowane i nie te z marketów, bo jak dla mnie one tylko etykietkami się różnią. Oczywiście czasem należy zmienić. Ja dla zmiany używam nawozy bio.
Zgadam się z tą opinią i znam ten nawóz z linku, jaki podałaś Marto. Uważam, że jest doskonały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”