Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Lepiej zdać się na chemię i to w miarę szybko - inaczej rozlezą się po innych roślinach.
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

W takim razie jeżeli ktoś ma jakiś środek godny polecenia poproszę o nazwę :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Envidor, Vertimec albo Nissorun, przynajmniej dwa opryski, każdy w odstępie dokładnie tygodnia czasu.
Żadne preparaty typu czosnek itp nie pomogą.
Wracając do podlewania, wiele razy w wątku była ta kwestia omawiana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wydaje mi się że gdzieś w wątku była informacja o temperaturze ukorzeniania cytrusów, teraz nie mogę znaleźć.
Kolebie mi się że oscylowała w okolicach +25°C. Ktoś potwierdzi ?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Optymalna temperatura do ukorzeniania zrazów z roślin cytrusowych to 24-28 stopni. Oczywiście musi być zapewniona stuprocentowa wilgotność i jasne stanowisko bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzięki, mam +25 i akwarium, ale słońce ma dostęp - chociaż co to za słońce o tej porze roku. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Słońce to nie problem, ważne by wilgotność była maksymalnie wysoka
Pozdrawiam
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nie będę wsadzać higrometru bo ten chiński wynalazek jest dokładny jak ich termometry ;-)
Akwarium to stare krewetkarium czyli szklana kostka przykryta szybą, między przykrywką, a ścianami jest +- 3mm przestrzeni.
Na dnie mokry perlit, a w nim kabel grzewczy. Czujnik temp na wysokości cytrusów.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

tomekb1 pisze:Słońce to nie problem, ważne by wilgotność była maksymalnie wysoka
Tomek dwa posty powyżej napisałem o tym, nie czytasz uważnie :D Słońce to poważny problem przy ukorzenianiu, potrafi w ciągu kilku dni wysuszyć zraz. Teraz jest go mało, lecz latem należy go unikać.
newrom jeżeli masz szpary to nie osiągniesz 100% wilgotności względnej, a taka jest potrzebna do ukorzeniania zrazów. Osiąga się to poprzez szczelne nakrycie rośliny przezroczystym woreczkiem nylonowym.
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jak rozprostować gałęzie w cytrynowcu? W sklepie jego gałązki były związane i zaczęły się zawijać. Teraz rozwiązałam go i nie wiem czy podwiązać go czymś by rósł w górę czy już nic się nie da zrobić?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior pisze:Jeden z moich cytrusów podczas zimowania w garażu zgubił wszystkie liście. Był w kącie zasłonięty innymi cytrusami i nie widziałem tego. Być może w tej niskiej temperaturze (5-7 stopni) został przelany.
07-02-2019 przeniosłem go na parapet do domu i doświetlam. Druga fotka zrobiona jest dzisiaj czyli po dwu tygodniach. Jak widać wypuszcza mnóstwo liści i ma też kilka pączków kwiatowych.

Obrazek Obrazek Obrazek
Tu masz odpowiedź na twoje pytanie. Ja wbijam do ziemi patyk (może ich być więcej) i przywiązuję do niego gałązki. Po trzech miesiącach można patyk usunąć. Jak co to wkleję więcej fotek z kilkoma patykami, lecz teraz nie chce mi się ich szukać.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior pisze:
tomekb1 pisze:Słońce to nie problem, ważne by wilgotność była maksymalnie wysoka
Słońce to poważny problem przy ukorzenianiu, potrafi w ciągu kilku dni wysuszyć zraz.
W jaki sposób, skoro wilgotność utrzymywana jest w pobliżu 100 %?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Spróbuj ukorzeniać rośliny w pełnym słońcu a przekonasz się sam. Jak byłem w Toskanii to oglądałem szkółki cytrusów. Co prawda tam nie ukorzeniali ich tylko szczepili. Aby uchronić zaszczepione zrazy od słońca to pomimo że były w woreczkach nylonowych (100% wilgotność) to zakładali na te woreczki zwykłe torebki papierowe przepuszczające minimalne ilości promieniowania słonecznego.
Im chyba możesz wierzyć (jeżeli mnie nie wierzysz :D ), bo to ich biznes, który prowadzą od bardzo dawna.
Ja tak twierdzę na podstawie moich doświadczeń, a ukorzeniłem ok. tysiąca cytrusów i innych roślin. Przypuszczam że słońce przechodząc przez woreczek nagrzewa zraz powodując jego usychanie. Może też wytworzyć zbyt wysoką temperaturę w namiociku.
Dopiszę jeszcze, że promienie słoneczne zatrzymując się na zrazie powodują jego nagrzewanie się i parowanie soków zawartych w nim. Pomimo że mamy stuprocentową wilgotność względną w woreczku to nie jest on do końca szczelny i parowanie soków może zachodzić.
Nawet gdybyśmy uzyskali stuprocentową szczelność woreczka to może on powiększać swoją objętość. Soki mogą parować, a jednocześnie nadmiar wilgoci może się skraplać na ściankach woreczka. Tu dochodzimy do entalpii i entropii pary wodnej, a ja na studiach nie lubiłem termodynamiki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”