Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Witam wszystkich ! :wit
Od kilku lat jestem użytkownikiem tego forum. Do tej pory moje rośliny ograniczały się do balkonu. Kilka ostatnich lat rozważałem wszystkie za i przeciw odnośnie działki aż w końcu stało się. 28 maja 2018 roku, po kilku dniach intensywnych poszukiwań odpowiedniej działki stałem się właścicielem 273m2 ogródka ;:oj ;:oj
Cała działka nie była w złym stanie, wręcz przeciwnie. Ładna, z wieloma roślinami, szklarnią, domkiem i oczkiem wodnym. Jedynie zapomniana przez ostatnie 3 lata przez poprzednich właścicieli. Szybko zabrałem się za pracę.
Na działce znalazłem sporo ciekawych roślin. Trawy ozdobne, hortensje ogrodową, bukietową, drzewiastą, kilka krzaków piwonii, ogromny krzew jagody kamczackiej, winorośl o słodkich i jasnych owocach, duży krzew aronii, różne liliowce, na działce podobno rośnie wiele roślin cebulowych typu tulipany, krokusy(o ile wszystkich nie wyryły mi dziki z którymi jest spory problem przez budowaną w pobliżu drogę i zdjęte ogrodzenie całego ogrodu)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Taras przy domku został pozbawiony rosnącej po środku, zacieniającej, starej jabłoni. W tym miejscu pojawił się pawilon ogrodowy, nowe meble oraz grill.

Obrazek
Obrazek

Nad ścieżką pojawiła się nowa, metalowa pergola po której dumnie wspina się powojnik i hortensja pnąca.

Obrazek
Obrazek

W miejscu betonowej ścieżki pojawiły się wkopane w nowy trawnik płyty chodnikowe.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Świerk został podcięty od dołu aby mieć więcej przestrzeni na trawniku do wykorzystania.

Obrazek

Szklarnia, była bardzo zaniedbana. Chwasty aż po pas. Szybko się z nimi uporałem i mimo początkowego planu usunięcia szklarni, posadziłem pomidory, sałatę i różne zioła.

Obrazek

Wzdłuż ścieżki pojawił się pas lawendy(kilka z krzaków zostało przesadzonych z innych części działki, reszta dokupiona. Cały pas lawendy lepiej widać na zdjęciach wyżej.)

Obrazek

Po drugiej stronie ścieżki pojawiło się coś w stylu trejażu na powojniki które wręcz uwielbiam.

Obrazek
Obrazek

W miejscu gdzie poprzedni właściciele mieli coś w rodzaju ścieżki z kamyczków i "kwiatowych rabat" pojawił się trawnik na brzegach którego rosną różnego rodzaju liliowce. Przy okazji pojawiły się pierwsze pomidory, ogórki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zakwitły piękne liliowce ;:167 ;:167 ;:167

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczko wodne, bardzo zaniedbane. Paskudna niebieska folia, rośliny które nadmiernie się rozrosły, masa glonów. Mimo to, zaskoczyło mnie w postaci kwitnącej lilii wodnej. (Jeden z elementów którym postanowiłem zająć się na sam koniec lata aż pogoda przestanie być aż tak słoneczna, ostatecznie oczko zmieniło swoje miejsce)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Planowana kaskada do oczka będzie wykonana z konewki, mam zamiar zająć się tym na wiosnę.

Obrazek

Późną jesienią pojawił się pomysł ułożenia drewnianego tarasu w miejscu kostki brukowej. W ten oto sposób(na kilkugodzinną próbę) pojawia się drewniany podest.

Obrazek

Wiciokrzew o posadzeniu którego totalnie zapomniałem jesienią(stał cały czas w doniczce pomiędzy innymi roślinami) w grudniu postanowił o sobie przypomnieć i wypuścił młode liście.

Obrazek

I tak zakończyłem rok 2018 na mojej działce. :heja :heja :heja

Kilka dni temu postanowiłem wejść już do szklarni aby przygotować ją do nowego sezonu. W ten oto sposób pojawiły się nowe grządki.

Obrazek
Obrazek

Teren czekający na zagospodarowanie jest osłonięty przez ogromne świerki. Planuję wycięcie/podcięcie na wiosnę. Prawdopodobnie pojawią się tam krzewy borówki wysokiej oraz trejaż na pnącza aby odgrodzić się od nachalnej sąsiadki.

Obrazek
Obrazek

Ręce mnie już świerzbią żeby zacząć sezon na dobre ale niestety jest jeszcze za zimno :evil: :evil: :evil:

Jak widać, sporo pracy mnie jeszcze czeka. Ale na samą myśl, nie mogę się doczekać. Już zamówiłem 16 dalii, planuję posadzić jakieś róże, dosadzić żywopłot od głównej alejki itd.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Dzisiejsza wizyta na działce zakończyła się stwierdzeniem budzącej się do życia wiosny ! Pojawia się ogromna ilość krokusów i tulipanów ;:oj ;:oj ;:oj ;:oj
Zauważyłem że nawet piwonia i liliowce już powoli budzą się do życia ;:138

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tej rośliny nie jestem zbytnio w stanie zidentyfikować...
Obrazek

Może jakiś żonkil/narcyz ?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Wspaniale rośliny na działce! Kibicuję! Dużo dobrej roboty.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

:wit
Wpisuję się do Twojego wątku. Masz naprawdę piękną działeczkę - i po zdjęciach nigdy bym nie powiedziała, że jest nawet ciut mniejsza od mojej ;:oj Prędzej, że masz tu z dziesięć razy tyle terenu. Wygląda super i jest rewelacyjnie zagospodarowana! Wielkie brawa. ;:108
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

anida Dziękuję bardzo ! Jutro mam wolny dzień więc zaczynam sprzątanie ! Najwięcej pracy czekam mnie z trawnikiem... Cały spleśniał przez zimę także dobrą robotę dopiero mam do wykonania :evil: :evil:

Pizza Dziękuję bardzo ! Z tego co mi wiadomo to działka ma dokładnie 273m2. Wydaje mi się że poprzedni właścicele w miare dobrze ją rozplanowali i dlatego sprawia wrażenie takiej dużej. Mam zamiar podzielić ją na różne części przy pomocy różnych pergoli, żywopłotów z dalii itd. Bardzo lubię pnącza więc bankowo przy ich użyciu pojawi się kilka ścianek :D
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Witaj Seba :wit
Masz wspaniałą działkę. Naprawdę widać w niej , że ktoś wkładał w jej uprawę latami całe serce.
Masz w ręce diament do oszlifowania. Z pewnością poradzisz sobie świetnie.
Trawnikiem się nie martw, chyba wsszędzie się zrobiła breja przez tą pogodę.
Bardzo mi się podoba przemiana chodnika na pojedynczo wkopane płyty. ;:215 Nadało to takiego magicznego klimatu. Ogród wciąga do środka,tą ścieżką chce się iść :)
Super, że macie szklarnię i to w dobrym stanie. Z pewnością się przyda.
A domki są dwa czy zielony został zastąpiony czerwonym? Coś nie mogę się połapać.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Hej Foxowa!
Dziękuję bardzo za miłe słowa ! :D Szklarnia tylko z pozoru jest w dobrym stanie. Sporo szybek po zimie popękało a stelaż się trochę rozjechał. Póki co uszczelniłem go pianką montażową żeby jak najszybciej się ogrzała i w sumie już to sporo dało bo temperatura z 2 podniosła się do 10 stopni.
Ścieżka jest bardzo prowizoryczna i robiona na szybko. Wstyd się przyznać ale na starą ścieżkę wysypałem ziemię, wkopałem płytki i posiałem trawę. W tym roku jeśli uda mi się sprowadzić odpowiednią ilość kawieni polnych, planuję wyłożyć nimi całą ścieżę :D Jest spora nadzieja że uda się to zrobić bo w okolicy działki robili nową drogę na polu więc sporo kamieni leży na wierzchu. Wystarczy kilka spacerów z taczką ;:306
A co do domku to na działce jest tylko jeden. Zielony. Wszystkie inne widoczne na fotkach to domki z sąsiednich działek, widać je bo zdjęcia robione z różnych miejsc
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Wybrałem się dzisiaj na działkę i zacząłem generalne porządki. Wygrabiona trawa, usunięte wszystkie martwe liście bylin których nie zdążyłem usunąć jesienią, Zamontowałem nową pergolę z furtką, przyciąłem winogron. Intensywny dzień za mną. Wracając do domu wpadłem do sklepu z czerwonym ptaszkiem w logo i zaszalałem. Kupiłem floksy, dwie dalie, gunnere olbrzymią(marzyła mi się od kilku lat)


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Piękna działka!
Właśnie tak sobie zawsze wyobrażałam tę moją wymarzoną :)
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Black Rose Dziękuję ! Bardzo mi miło ! Twoja działka też jest bardzo ładna ! Jestem fanem :tan
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Gunnera to chyba wyzwanie. Musi być przykrywana na zimé i żeby nie miała za wilgotno. Ale warto spróbować! Jak się nie uda można zadziałać z rabarbarem dłoniastym - taka namiastka Gunnery.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

anida pisze:Gunnera to chyba wyzwanie. Musi być przykrywana na zimé i żeby nie miała za wilgotno. Ale warto spróbować! Jak się nie uda można zadziałać z rabarbarem dłoniastym - taka namiastka Gunnery.
Wyzwanie i to ogromne, ale marzenia trzeba spełniać, już oczami wyobraźni widzę te ogromne liście nad moim oczkiem wodnym. Pod nimi ukryta konewka z której będzie wylewała się woda tworząc kaskadę... Ja już chce lata !

Przy okazji mam przedstawiam wam jedną z moich miłości. Powojniki !
Niestety nie mam zdjęć wszystkich gatunków jakie mam ponieważ nie wyglądały zbyt efektownie(niestety ale późno sadzone)
Za to zdjęcia wszystkich etykiet posiadam, zobaczymy za rok jak zakwitną :D

Nr 1. Skyfall
Obrazek

Posadzony na początku czerwca, kwitł bardzo ładnie i długo.
Drugi posadzony przy trejażu w okolicy końcówki lipca/początku sierpnia zakwitł pod koniec września i kwitł do przymrozków.


Obrazek

Obrazek


Nr 2. Lech Kaczyński
Obrazek

Posadzony przy drzwiach do domku na przełomie lipca i sierpnia zakwitł dwoma kwiatkami we wrześniu, podrósł może max 20 cm


Obrazek

Nr. 3 Perida
Obrazek
Posadzona w skrzynce na początku czerwca, ładnie zarósł kratkę jednak kwitł tylko kilkoma kwiatami. Trochę zniekształconymi.



Obrazek

Nr.4 Sir Trevor Lawrence
Obrazek

Dwie sztuki posadzone w skrzynce na początku czerwca, bardzo ładnie rosły jednak nie kwitły. Dodatkowo jeden pod koniec sezonu zaatakowała szara pleśń. Zobaczymy czy wiosną odżyje.

Nr. 5 Sunset
Obrazek

Posadzony na środku grządki, na przełomie lipca i sierpnia. Był najbardziej mizerny, wzrost był prawie zerowy ale wytworzył kilka kwiatków.

Obrazek


Nr. 6 Grunwald

Obrazek

Posadzony przy trejaży, 3 krzaki, wzrost zerowy, kwiatów również brak. Mam nadzieję że w tym roku pokaże co potrafi :D

Nr. 7 Nie znam odmiany, może ktoś z was będzie w stanie zidentyfikować.

Obrazek

Zastałem go już na działce, rósł na pergoli. Zakwitł na początku czerwca i kwitł do przymrozków. Stale obsypany masą kwiatków.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Moja działka ROD-odskocznia od życia codziennego

Post »

Witaj Seba :wit . Wpadłam tutaj przypadkowo ale zostaję bo bardzo spodobała mi się Twoja działeczka ;:108 . Rzeczywiście stan bardzo fajny. Domek i szklarnia do pozazdroszczenia ;:215 . Płyty chodnikowe w trawniku bardzo mi się podobają , świetnie to wykonałeś. Zazdroszczę iglaków i ogólnie większych krzewów i drzew, które tworzą zarys. Oczko wodne to też bardzo fajna sprawa a pomysł z konewką rewelacyjny. Jestem bardzo ciekawa Twoich dalszych pomysłów na działeczkę, pozdrawiam i trzymam kciuki :wit .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”