Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scindapsus

Post »

Muszę zatem spróbować go dla mojego scindapsusa. W jakich proporcjach przygotowujesz podłoże z kokosem dla tej właśnie rośliny (i innych obrazkowatych)?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Scindapsus

Post »

Na oko. Niestety nie potrafię podac proporcji.
Na pewno 2 objętości czipsów kokosowych, jedna obj. włókna kokosowego, jedna obj ziemi uniwersalnej i dodatek perlitu i keramzytu.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scindapsus

Post »

Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Nie musi być dokładnie jak w aptece. :)
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Dlaczego mój Marble Queen, który dotąd był pięknie biało-zielony, zaczyna się robić zielono-żólty?
Chodzi o światło, podłoże, nawóz, czy jeszcze coś innego?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Ta roślinkę kupiłam prawie rok temu, jako szczepkę z kilkunastoma listkami. Tak mi urosła :D

Obrazek

W sezonie dwa razy przesadzałam, bo korzenie uciekały z doniczki. Teraz prowadzę ją na pałąku, który przymocowany jest do doniczki pomocą "trytytek".
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Od dłuższego czasu poszukuję wytycznych jak odróżnić epipremnum od podobnych filodendronów. Znalazłam kilka powtarzających się informacji w artykułach, czy ktoś kto ma obie rośliny mógłby potwierdzić? :wink:

1. Młode liście E. są błyszczące z lekko wypukłą fakturą, F. matowe i raczej gładkie przez całe "życie" liścia.
2. E. wyraźnie zgięte w środku, wzdłuż głównego nerwu, F. płaskie
3. Pstrość liści u E. drobniejsza i mniej stabilna, u F. wyraźnie ograniczona (z wyjątkami, więc to taki punkt pomocniczy)
4. F. wyraźniejszy "drip tip" na końcu liścia niż u E.
5. Ogonki liściowe F. całkiem gładkie, E. nie.
6. Nowe liście chronione przez błonkę, która wysycha i odpada(cataphyll) - F., bez błonki - E.
7. E. lepiej znosi mniejszą ilość światła i suche powietrze, a F. niższe temp. i jest mniej wrażliwy na przelanie, ale łatwo o poparzenie, o które trudno u E.
8. Młode liście E. są zazwyczaj podobnego koloru lub jaśniejszego, F. często czerwonawe/różowawe/oliwkowe
9. Korzenie powietrzne E. pojedynczy, grubszy. F. kilka delikatnych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Nie znam Filodendrona podobnego do Epipremnum.

7. Jedne i drugie są podobnie wrażliwe na przelanie, oba są podobnie wrażliwe na słońce. Poza tym wrzucasz do jednego worka wszystkie gatunki zarówno jednych, jak i drugich roślin, które jednak mogą różnie na nie reagować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Jak to nie? Pełno jest zdjęć podpisanych naprzemiennie jako odmiana epipremnum albo filodendrona pnącego, szczególnie pstrokate. Po ang. to już wszystko kończy podpisane jako pothos. Tu na zdj obok siebie filo i epipremnum

PS nie ja wrzucam, bo to zbiór z różnych stron internetu, dlatego pisze tu żeby potwierdzić albo zaprzeczyć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Bo to są błędy w nazewnictwie. Niestety wielu nazywa epipremnum jako filodendron, stąd pomyłki. Niemniej jedne i drugie zupełnie inaczej wyglądają.
Jeśli chodzi o zdjęcie, to przecież ewidentnie widać że po lewej filodendron, a po prawej epipremnum i to na pierwszy rzut oka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Oj Norbert wiadomo że ktoś obcykany to powie że kompletnie inne, ale jakby nie stały obok siebie, a ktoś nie zna różnic to nie jest takie znowu oczywiste. Np. gdyby nie kolor młodych liści dla mnie e. Neon i p. hederaceu oxycardium neon to bym nie odróżniła tak hop siup.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Nie trzeba być "obcykanym", epipremnum niezależnie od odmiany jest bardzo charakterystyczne i naprawdę ciężko pomylić z filodendronem. Kształt, faktura liści jest inna, a przede wszystkim dostępność. Łatwiej i pewnie za niższą cenę kupisz epipremnum niż filodendrona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

No to zdziwiłbyś się ile na grupach jest pytań czy na zdjęciu jest filo czy epi zwłaszcza kupione pod nazwą zielony mix :lol: . Np. ja jako prawie totalny roślinowy laik do dziś praktycznie nie wiedziałam po czym je odróżnić czyli właśnie tej fakturze itp. bo jak sam zauważyłeś są często błędnie nazywane.
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji, czy obie rośliny to epipremnum złociste? Pod taką nazwą oba dostałam, a wyglądają różnie :) chciałabym się upewnić :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”