Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Osobiście nawet nie próbowałem siać piwonii, ale mam bardzo ciekawą książkę o tych roślinach, w której jest opisane jak siać nasiona i później pielęgnować siewki. W razie pytań mogę coś napisać, co znajdę w książce :) Nasiona muszą przejść stratyfikację, a rośliny zakwitną po 4-7 latach od siewu. Dzięki sianiu nasion można uzyskać nowe ciekawe odmiany ;:215
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Zapytałam się , bo moja dzialkowa sąsiadka ma piwonie białą z seledynowym środkiem. Jest cudna.
Tak sobie pomyślałam ,żeby ją rozmnożyć właśnie taką metodą. Biorąc pod uwagę co napisałeś , ze zakwitną po 4 -7 lat , doczekam się kwiatów.
Pierwsze pytanie nasuwa się od razu, kiedy można zebrać nasiona, jak już kwiat przekwita , czy musi nasiennik być na wierzchu i suchy?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nasiennik musi być suchy, a nasiona dojrzałe (w zależności od gatunku dojrzewają od lipca do października). Można je wysiewać od razu po zbiorze lub bardzo wczesną wiosną (ale nasiona muszą znajdować się przez zimę w temperaturze kilku stopni Celsjusza w lekko wilgotnym piasku), aby przeszły stratyfikację.Najlepiej wysiewać do doniczek po kilka/kilkanaście nasion :wink: W drugim lub trzecim roku można wysadzić rośliny na miejsce stałe :D i czekać na kwiaty, pilnując dobrego nawożenia. Może masz zdjęcie tej piwonii?? ;:131
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Pelasia pisze:Zapytałam się , bo moja dzialkowa sąsiadka ma piwonie białą z seledynowym środkiem
Z opisu wynika, że może sąsiadka ma piwonię drzewiastą, a taką bardzo trudno z nasion rozmnożyć w warunkach amatorskich i na dodatek nie powtarza cech rośliny matecznej.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

To nie jest piwonia drzewiasta..... na bank
Asia
Azalia
50p
50p
Posty: 93
Od: 6 lut 2012, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Biała pełna z zielonym lub raczej zielonkawym środkiem to może być piwonia chińska Duchesse de Nemours. Ma duże, pięknie pachnące konwaliami kwiaty. Na piwonie z siewu czeka się bardzo długo i zazwyczaj nie powtarzają cech rośliny matecznej, więc
jeśli zależy Ci na tej właśnie odmianie, to lepiej ją kupić u dobrego sprzedawcy lub poprosić znajomych o sadzonkę.
No, chyba że masz żyłkę hodowcy i chcesz się sprawdzić.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Pelasia pisze::wit Udało się komuś uzyskać krzak piwonii z nasiona?
Asia
Ja posiałem i mam młode sadzonki piwonii drzewiastych, przezimowały, na koniuszkach łodygi widać maleńkie pączki, co dalej będzie zobaczymy - do wiosny jeszcze pozostało naście dni, i te przymrozki które nas zapewne nie ominą .....

W minionym roku na jesieni również posiałem z własnych nasion piwonie bylinowe. Nasiona zakiełkowały. Co dalej zobaczymy ....
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Chyba wiesz, że zakwitną te siewki najszybciej po 4-5 latach.Trzeba być cierpliwym.
Halina
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wybieram do doniczek kiełkujące piwonie z siewek po zimowej stratyfikacji.Było tyle ziaren,że z piaskiem wsypałam je do gruntu i teraz "łowię" czerwone łebki.A kiedy to zakwitnie? Ho,ho-zabawa.
Halina
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Moja piwonia w donicy na balkonie została na zimę. Zapomniałam ją okryć i już tak została. Wczoraj zaglądam żeby ją raczej wyrzucić a tu liście naokoło 10cm :) Czy mam ją czymś zasilać? Kupiłam bulwę rok temu na wiosnę wsadziłam i czekałam, wyszedł jeden listek więc się cieszyłam, że w ogóle żyje. Teraz taka niespodzianka. Nie wiem co robić :idea:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Loki, jaka to odmiana na pierwszym zdjęciu? Wow!
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A wracając do siania piwonii to na jakiej głębokości zostawić nasiona i w jakiej ziemi? Czy może to być zakopana doniczka normalnie w ogródku?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Posiać zaraz po zbiorze,niezbyt głęboko,pozostawić na zimę,żeby nasiona przeszły stratyfikację.Jeżeli beda podsuszone to i dwa lata trzeba czekać aż zaczna kielkować.Dlatego lepiej je posiać w oznaczonym miejscu w ziemi,a najlepiej piasku i czekać na efekty.
Halina
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”