Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Witam serdecznie wszystkich, którzy zechcieli tu zajrzeć. :wit

Obrazek
Tak moja działeczka prezentowała się jesienią, kiedy jeszcze... nie była nawet moja. :wink:

Tytuł wątku bardzo, bardzo trafny, co z pewnością zobrazują zdjęcia z dnia dzisiejszego.

Ale zacznijmy od początku. Działkę mam od... wtorku tego tygodnia, więc sprawa bardzo świeża. Za to staranie się o nią, kombinowanie i stres, że coś się nie uda, zaczęły się już pod koniec ubiegłego sezonu, kiedy dowiedziałam się, że mój sąsiad już od paru lat szuka kogoś, komu mógłby oddać działkę - po prostu oddać, za darmo, pozbyć się problemu. W ciągu tych kilku miesięcy już z milion razy zdążyłam zwątpić, czy to się uda, bo to się przeciągnęło, to coś się komplikowało, to akurat znajdował się ktoś inny chętny, komu sąsiad kiedyś obiecał... no, zmartwień to mi ta działka przysporzyła sporo, zanim się jeszcze nawet pojawiła.
Ale w końcu - mam. I jest piękna, bo moja. Niecałe 3 ary - dokładnie 299 m2. Do naprawy i ogarnięcia jest na niej, mówiąc lekko, wszystko. Od ogrodzenia, przez teren zielony aż do altanki. Ale optymistycznie zakładam, że w tym roku już pojawią się u mnie warzywa, więc... trzeba się sprężyć. :D
Kto kojarzy moje wpisy, ten pewnie wie, że jestem bardzo początkującą ogrodniczką, a ostatni okres w moim życiu był i jest... trudny. Działka, jak i w ogóle uprawa roślin, to moja odskocznia od trosk, stresu, zmartwień i pewnych (wielu) trapiących mnie problemów na tle psychicznym. Odkryłam, że lubię grzebać w ziemi, lubię patrzeć, jak coś rośnie, że to mnie uspokaja i pomaga się oderwać od rzeczywistości. A jak uda mi się wyhodować coś od podstaw, to już w ogóle jest satysfakcja. Dlatego moja działka będzie, już to mówię, przede wszystkim warzywna. Będę mieć masę problemów, załamań, popełniać masę błędów i przeżywać ogrodnicze tragedie - nastawiam się na to. Będzie ciężko, więc jeśli ktoś jest zainteresowany podglądaniem, to z góry radzę się uzbroić w nerwy ze stali.

Skoro formalności załatwione, to... tak wygląda na dziś dzień mój bajzel na kółkach.

Obrazek
(na zdjęciu moja mama, która wybrała się ze mną "zbadać teren" :))

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tu wcześniej było od groma śmieci i zieleni wysypanej przez właścicieli sąsiedniej działki, najpewniej sobie zrobili na nieużytku kompostownik i śmietnik. Ale widzę, że teraz sporą część zabrali, więc muszę przynajmniej pochwalić ich za zreflektowanie się.

Obrazek
Tu widać, jak zniszczone mam ogrodzenie - po prostu rozcięte albo zdjęte, żeby działkowicze z sąsiedniej działki mogli sobie dowolnie przechodzić. Z obu stron tak jest. Do naprawy oczywiście.

Obrazek
Ruina...

Ale moja ruina :) Powiedzcie, że jestem szalona, ale jeszcze zrobię z tym wszystkim porządek.
Obrazek

Mam jeszcze zdjęcia tego, jak altanka wygląda w środku, ale... to zdjęcia dla ludzi o mocnych nerwach. :;230 Nie wiem, czy mogę je zamieszczać. W każdym razie wybieram się jutro na gruntowne sprzątanie, przynajmniej zacznę porządki.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Brawo Wiktoria, do dzieła!
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Brawo za zdecydowanie się, a wiem co mówię. :D Trzymam kciuki i nie poddawaj się po małych porażkach bo wtedy zwycięstwa smakują podwójnie. ;:63
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Wiktorio :wit , zrobisz z tej działki perełkę! Będę Ci kibicować. Działeczka ani ruina, ani bajzel.
Ma wszystko co trzeba: altankę (z kolumienką), narzędziownię, śliczną kratę zapewniająca intymność, ładną furtkę, pojemnik na wodę (z kranikiem!). Pewnie piękną róże przy wejściu. Poprzedni właściciel najprawdopodobniej już nie miał sił. Teraz do dzieła, wykosić trawę, trochę posprzątać i przygotować na początek grządkę lub rabatę wzniesioną na warzywa, a potem już samo poleci :;230
Powodzenia!
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

:wit Nie jest tak źle jak sugeruje tytuł wątku i myślę że jeszcze w tym sezonie będziesz musiała ten tytuł zmienić, bo absolutnie nie będzie pasował do rzeczywistości ;:172
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Trzymam kciuki za realizację planów ogrodowych.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Dziękuję wam wszystkim i witam w moich skromnych progach :) Jestem bardzo zmotywowana i pełna energii do pracy.

No to widzę, że jednak trzeba podzielić się zdjęciami wnętrz... :;230

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(te wszystkie czarne punkty to, prócz zabrudzeń, pajączki na gigantycznej pajęczynie :))
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Do wymiany drzwi w schowku narzędziowym, do naprawy zamek w drzwiach altanki, odrywająca się w kawałkach kolumienka, urwana przy nóżce pergola, trzeba wymienić wszystkie okna, bo są zbite, naprawić ściany (tata już ocenił, że wystarczy machnąć zaprawą, żeby załatać dziury, a potem pomalować - ufam, że ma rację), wstawić wykładzinę, sprawdzić dach (wygląda jakby przeciekał). Ogarnąć piwniczkę (jak już się do niej dokopię, bo na razie nawet nie wiem, gdzie jej szukać) i sprawdzić, czemu ją zalewa. No i odgruzować to wszystko. :;230 To przede wszystkim, tak na dobry początek.
ALE mam za to w tych gruzach sporo sprzętu, w tym droższego :) Co prawda nie wiem, czy działa, ale jest - to już na wielgachny plus. Nie ma pleśni, nie śmierdzi w każdym razie grzybem, więc to też na plus. No i mam piękną boazerię! Mam nadzieję, że przy styku ze ścianą nie ma niczego nieprzyjemnego i nie będę musiała jej wymieniać, bo jest piękna.
No i mam wodę i prąd!

A poprzedni właściciel działki... ma naprawdę wiele problemów i w życiu go nie oceniam za ten stan. To dobry człowiek, którego niezbyt dobrze życie potraktowało - stąd po prostu nie miał siły i działka stała.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Wiktorio, jesteś młoda, to inaczej widzisz niż "doświadczeni". Jeśli dostałaś tę działkę z całym dobytkiem bez odstępnego,
to wygrałaś jak los na loterii. W altance moje oko widzi prawie same potrzebne rzeczy, a poza tym prąd, woda. Jest mały nieład, ale nie jest do graciarnia. Posprzątać po swojemu i .... jak już będziesz działkowiczką całą gębą nosić poprzedniemu właścicielowi bukiety kwiatów i może jakieś warzywka. Ważne, że nie musisz na początek robić dużych nakładów finansowych. A poza tym masz wsparcie Rodziców. Teraz dużo konsekwencji, dużo pracy, dobrej pogody i na jesień ocenimy Cię ;:oj
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Witaj Wiktorio

Wstąpiłam, bo przyznam szczerze, że zaintrygował mnie tytuł wątku. Ujął mnie także Twój sposób narracji - szczery, prosty, bezpośredni, a przy tym z wielką dozą optymizmu i przebijającym się gdzie niegdzie poczuciem humoru - ;:138

Stan wyjściowy działki faktycznie opłakany, ale sama zauważyłaś, że tkwi w niej potencjał, a z pozostawionych na niej rzeczy jeszcze sama skorzystasz. Dobrze też, że altana jest do odzysku - to wielki plus.
Jak piszesz, nabyłaś działkę za darmo, a więc finanse które byś musiała ponieść na zakup teraz będziesz mogła zainwestować w poprawę jej stanu.

Ja nie jestem warzywna ale z ciekawością będę podglądać, zaglądać i oglądać - bo mnie w jakiś tajemniczy sposób zaintrygowałaś. Podziwiam i darzę wielkim szacunkiem ludzi odważnych, ale też i kosekwentnych - że nie boisz się wyzwań to już wiem, mam teraz nadzieję, że konsekwentnie będziesz nam dostarczać bieżących informacji ze swoich poczynań na działeczce.

Życzę Ci powodzenia i wytrwałości oraz niech ta działka będzie dla Ciebie takim lekiem na całe zło - jak śpiewała Pani Krystyna Prońko - a że może być lekiem to sama się o tym przekonałam.

Pozdrawiam :wit
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Witam i cieszę się, że tyle osób jest zainteresowanych dalszymi losami mojej działki :> Nie wiem, jak będzie u mnie z regularnością zdawania sprawy, ale postaram się robić to jak najczęściej.

Oczywiście poprzedni właściciel ma obiecane, że będę się nim dzielić plonami z działki. :) To pierwsze, co mu obiecałam, choć o nic nie prosił.
I tak, oddał bez odstępnego, ot tak po prostu - zdaję sobie sprawę, że to jak los na loterii, dlatego na nic nie narzekam, choć pracy multum, trzeba po prostu zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Mam nadzieję, że do końca roku zrobię z tego może jeszcze nieoszlifowaną, ale jednak perełkę, bo czuć potencjał. Widzę w przyszłości jakiś mały pomidorowy foliaczek.
A jeśli chodzi o niewarzywne tematy... kwiatki też będą, oczywiście, ale to raczej "drugoplanowo". Nie ukrywam, że lubię popatrzeć, ale zjeść też lubię i to chyba nawet bardziej. ;:306 Tym bardziej, że jakość warzyw w marketach jest... cóż, zostawię niedopowiedziane.

Jutro wielkie sprzątanie, więc porobię zdjęcia, zobaczymy, jak to wygląda, jak zacznie być widoczna podłoga.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Uważaj jak będziesz kopać wiosną, bo możesz tam mieć jakieś fajne byliny, cebulki i krzewy.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Wiktorio, będę kibicować, działeczka ma potencjał :wink: :D
Pozdrawiam ciepło ;:3
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

Post »

Szczerze mówiąc to myślałem że będzie gorzej w altanie. Moim zdaniem jest nieźle, pająki na działce to normalność i sprzymierzeńcy jakby nie było.
Sprzątnij domek póki na zewnątrz zima, trzeba działać z tym co można w danej chwili. Ja u siebie po kupnie działki miałem komplet wypoczynkowy (fotele + kanapa) z poprzedniej epoki. Właśnie zimą jeździliśmy z synem i rozkręcaliśmy, pakowaliśmy w wory i dalej do problemowych odpadów. Przyjdzie ciepło to zajmiecie się ziemią. Powodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”