Cymbidium - uprawa

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Przesadź teraz, bo na pewno ma przerośnięte korzenie. Sadzisz do normalnej - najlepiej ceramicznej doniczki. Jeśli chodzi o podłoże, jest to storczyk naziemny, więc potrzebuje trochę innej mieszanki niż inne storczyki. Swoje posadziłem do kory śródziemnomorskiej wymieszanej z niewielką ilością ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Większą to na bank nie trzeba. W korzenie trzeba spojrzeć, bo w marketach zawsze zgnite.
Podłoże faktycznie ciut inne. Ja daje korę, keramzyt, wermikulit i czysty torf kwaśny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

No właśnie Marta, trzeba sadzić w większą, bo Cymbidium ma duży system korzeniowy i potrafi bardzo szybko przerosnąć doniczkę. :wink: To cymbidium, które kupiłem ostatnio w LM, to jak wyjąłem z doniczki to były praktycznie same korzenie i wszystkie ładne zdrowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Ja z założenia wychodzę że wszystko będzie zgnite ;:223 i połowa bryły korzeniowej odpadnie. Ale jeśli było by jak u Ciebie to fakt większą doniczka.

Ja kupiłam też ostatnio w LM po oczyszczeniu mało co z bryły zostało... Loterie w tych marketach...
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Jest zdrowy? :wink: usunę mu tą ziemię , mam dużą doniczkę uzupełnię ubytek świeżą korą. Wydaje mi się też ,że miał bardzo ciasno i za sucho .Znaczy to czuć pod palcami.W sklepach ,w których byłam nie dysponują aż tak drobną korą i bym musiała zamawiać przez Internet a to wiąże się z czekaniem.On nie ma aż takich drobnych korzeni jak np.Miltonia.
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Kurcze ciężko powiedzieć. Wyglądają ok, ale jak będziesz oczyszczać z podłoża to usuń te które są ewentualnie miękkie. Jeśli te na foto są twarde, to znaczy, że jest super i faktycznie większa doniczka mu się należy.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Są twarde aż ciężko oddzielić od kory
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Moje 'Cymbidum' sprawdza się też w świątecznym emploi ... ;:131

Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Potrzeuje informacji o Cymbidium

Post »

Witam Serdecznie bym byl bardzo wdzieczny za kilka informacji o Storczyku Cymbidium , dostalem dwa piekne okazy lecz jestem kompletnie zielony odnosnie akurat tego gatunku w domu posiadam same Phalaenopsisy i akurat o nich mam dosc spora wiedze . Potrzebowal bym informacji taki jak :

stanowisko
Podlewanie jak czesto i jaka metoda podlewania klasyczna czyli wlewając wodę wprost do doniczki, czy po przez kapiel

Dziekuje z gory za odpowiedz
Obrazek

Obrazek
Powiększyłam zdjęcie,jest prześliczny!/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Zapraszam przeczytać ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Ten storczyk nie nadaje się do uprawy przez cały rok w mieszkaniu, w sezonie a zwłaszcza na jesieni powinien mieć kilkanaście stopni różnicy między dniem, a nocą oraz najlepiej chłodne stanowisko w okresie jesienno - zimowym. Inaczej o kwiatach możesz zapomnieć.


Ps. Na tym forum używamy wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Witam czytałem właśnie akurat o tych wahaniach temperatur i stanie spoczynku. Odnośnie polskich znaków to ja mieszkam za granicą i pisałem z komputera który nie ma polskiego system i pakietu językowego . Więc dlatego . Teraz używam telefonu więc mam polskie znaki


W kwestii polskich liter to żaden problem, proszę korzystać ze strony http://www.spolszcz.pl :
viewtopic.php?p=6038829#p6038829
makola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 mar 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pleśń na bulwach cymbidium

Post »

Dzień dobry :)
Wczoraj zakupiłam moje pierwsze cymbidium, o którym od dawna marzyłam. Niestety dzisiaj lepiej mu się przyjrzałam i zobaczyłam na pseudobulwach i pomiędzy nimi "pęczki" pleśni, ale takiej szarej meszkowatej jaka pojawia się np. na jedzeniu. Do tej pory miałam tylko phalenopsisy i u żadnego nie widziałam takiej pleśni.
Cymbidium nie licząc tej pleśni wygląda ładnie, jest bardzo dorodne, ma wprawdzie za małą doniczkę ale tym się zajmę po kwitnieniu. Ale nie wiem co zrobić. Jak i czym usunąć tą pleśń? Czy powinnam wyjąć roślinę z doniczki i zobaczyć co się dzieje w ziemi?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Tak, dobrze byłoby zobaczyć co dzieje się z korzeniami. Generalnie pleśń się pojawia w przypadku słabej cyrkulacji powietrza, często też na stanowisku zbyt ciemnym. Problem może też leżeć w podłożu.
Przy okazji proponuję lekturę tego wątku, bo uprawa cymbidium jest nieco inna, niż falenopsisów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”