Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Pantelej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 sty 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Mam 4 przyczepy drewna na zimę, jaka jest bezpieczna dawka popiołu na warzywnik? ( dotychczas wyrzucam popiół na kompostownik)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jeśli masz glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadową, to żadna dawka popiołu nie jest bezpieczna.

Jakie jest więc pH Twojej gleby ?. Wiesz ?.
Pantelej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 sty 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

5,6 - o ile poprawnie mierzyłem, glina kl 4a.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

ciembor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Alginit

Post »

Gdzie w Krakowie kupię Alginit lub coś o podobnym działaniu? Potrzebuję jakieś 50-60 litrów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alginit
Chodzi mi o coś co mogę wymieszać z ziemią, żeby była jak najdłużej żyzna bez dodatkowego nawożenia.
kobako
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 sty 2019, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Witajcie,
Jetem po badaniach gleby (wykonane wiosną 2018) - okazało się, że dysponuję ciężką, kwaśną (pH 4,4) glebą. Średnia zawartość próchnicy.
Zalecono mi 20kg/100m2 kredy i po 4 tyg jakiś nawóz wieloskładnikowy + 2kg/100m2 siarczanu potasu.

Na działce dzieje się jeszcze budowa (wykończenie). Jest kilka 30-letnich jabłoni, gruszka, orzechy. Planuję powiększyć sad o przeróżne owoce oraz założyć mały warzywnik. Chciałabym poprawić pH oraz strukture gleby, tak aby była mniej gliniasta.

Czy dobrze zrobię jeśli zaczynając np pierwszego weekendu lutego:
1) Przemieszam zrębki ze świerka, które przeleżały sobie na stosie rok, z mocznikiem.
2) Rozsypię na działce wapno wg zaleceń (przekopać przy tym ziemię?)
3) Po ok miesiącu czyli w marcu rozsypię te zrębki (które przesiedziały miesiąc z mocznikiem) w ramach poprawy struktury gleby i przejadę glebogryzarką
4) Po 2 tyg zastosuję wg zaleceń nawóz wieloskładnikowy z siarczanem potasu.

Gdzieś w międzyczasie działka będzie dodatkowo wyrównywana ciężkim sprzętem.

Czy po tych zabiegach muszę jakoś długo odczekać aby siać trawę i sadzic drzewa i krzewy owocowe?

(Warzywnik potraktuję osobno - myślalam o mniejszej ilości wapna i torfie odkwaszonym)
kobako
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 sty 2019, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Poniżej wynik potasu.


Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Dla warzyw jest lepsza analiza ogrodnicza, a ty masz analizę polową.
Jeśli zastosujesz zrębki, nie uda ci się dokładnie ustalić azotu w glebie, bo zrębki być może mogą go pobrać w nieokreślonej ilości.
Po rozsypaniu wapnia powinno go zmieszać z ziemią. Jeśli zastosujesz zrębki, to one powinny być przekompostowane, aby nie zawierały garbników. Może bym siarczan potasu zamienił na saletrę potasową, bo jednak siarczany zakwaszają glebę.
Jurant
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2019, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

Dzień dobry,
jestem nowy więc z góry przepraszam jeżeli w złym miejscu rozpocząłem wątek.
Mam działkę 12a, z czego 7a postanowiłem przeznaczyć pod warzywniak(ziemniaki, pomidory, marchew, fasloe itp).
Gleba jest bardzo słaba z map wynika 5 i 6 klasa, piaszczysta wręcz pylasta, szybko wysycha w słoncze dni i nie "łapie" wody podczas opadów, wszystko ucieka w głąb, roślinność słabo rośnie gleba uboga w składniki odżywcze. Ostatnie dwa lata robiłem orkę i siałem poplony gorczycy i łubinu oraz sypałem wapno - magnezowe(miałem dużo szczawiu więc jest kwaśna).
W okolicy pogłębiali w naszym parku(drzewa liściaste buki, dęby graby itp. przepływa przez niego niewielki strumyk 1,5m szerokości) staw istniejący zaniedbany przez około 70-80lat proces eutrofizacji.
Ziemia kopana jest czarna, ciężka bardzo uwodniona, bardzo lepka, podejrzewam, że będzie można ją zaliczyć do torfu niskiego chociaż pH ma w okolicy 6-7.
Przywiązałem i złożyłem na działce około 50m3 zapłaciłem za to 1100zł.
Moje pytanie ile tego mogę dać na działkę aby nie pogorszyć sytuacji bo z tego co czytam o torfie niskim to mogę mięć problem ze szkodliwymi solami chodź to inf. nie potwierdzona bo każdy torf jest inny?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

Hm...Zastanawiam się, czy miał bym odwagę hodować warzywa na mule ze stawu...To co zbiera się na dnie to swoista " zupa z trupa ".
VI klasa to rzeczywiście katastrofa, a pogorszyłeś sprawę sypiąc wapno. Odkwaszona gleba straciła zdolność wiązania mikroelementów i wszystko poszło w głąb. Został piasek. Musisz się liczyć z tym, że co nie wsadzisz w tę ziemię to i tak będzie piasek. Mam doświadczenie z działki koleżanki; ziemia poleśna kl. VI; ogródek 20 m2. Rok w rok ładuje w ten kawałeczek 10 worków torfu odkwaszonego, a na jesieni znów ma piasek. Drugie doświadczenie-stara działka; jako tako rosły warzywa i owoce aż ojciec wpadł na pomysł i zwapnował...Potem już była jałowizna i perz. Tak że w sumie hodować można, ale dużo wody i nawozów. Na ekologię nie licz. Na takiej nędznej ziemi dobrze rośnie tylko sosna.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

Jurant może lepiej przebadaj ten niski torf; może sie nada na kwiaty. Na warzywa absolutnie nie,musisz sobie naprodukować kompost
albo kupic z dobrego i pewnego żródła.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Jurant
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2019, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

To nie do końca muł, stawem to on był przed II wojną, od tamtej pory poziom obumarłych roślin z powodował podniesienie tego terenu, który był co prawa w stanie bardzo dużego zawilgocenia a okresowo może zalania ale raczej był to teren podmokły. Kilka wiosek pobrało ten materiał ale też mam pewne wątpliwości. Nie którzy mówią o niepokostowaniu tego ale taka ilość to niemal skala przemysłowa i do tego potrzeba ból biomasy, mam jeszcze jakieś 10m3 przekompostowanych na hałdzie trocin drzew liściastych ale też za małą na tą ilość torfu i mojej piaskownicy co zwie się ogródkiem.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

Jurant tak, dochodzenie do właściwej gleby to jest proces i trwa całe lata. Więc sie nie stresuj tylko działaj metodycznie; ale temu niskiemu torfowi to się przyjrzyj zanim go wprowadzisz do ogrodu. Fajnie ze masz troche przekompostowanych trocin.
Ja mam z kolei ścisłą glinę i juz kilka lat staram się ją rozlużnić; na każdy sezon kompost musi być i obornik co kilka lat;
a ona dalej scisła :roll: Z tym że warzywa rosną juz lepiej.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”