Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

No więc na obecną chwilę ten mini nie zagniwa dalej i ma się bardzo dobrze, właśnie jest po podlaniu, przepraszam, ale nie ma już większej ingerencji po opryskaniu Topsinem, koniec moich wątpliwości :D
Moje storczyki
WerSa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sty 2019, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witam, od tygodnia posiadam storczyka miniaturowego zakupionego w OBI :lol: . Oczywiście trochę zmarzła w transporcie do domu i straciła wszystkie kwiatki. Zastanawiam się nad podłożem i przesadzeniem. Jestem początkująca więc wstawiam zdjęcie korzeni (bo nie wiem czy tak mają wyglądać, czy zaczynają już powoli gnić) :wink:
Obrazek

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Połowa zgnita. Trzeba przesadzić. Najlepiej w sphagnum...
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Większość zgniła, odetnij stare i zgniłe korzenie, zasyp rany cynamonem lub węglem drzewnym, odetnij pęd kwiatowy, ponieważ roślina musi się skupić na wytwarzaniu korzeni. Przesadź do najmniejszej doniczki do jakiej się mieści, posadź w drobną korę z domieszką spaghnum lub samym spaghnum (NIE UBITYM!) Na razie zraszaj podłoże i liście, podlej za około tydzień. Nawóz jedynie miesiąc po przesadzeniu. ;:304 A oznaki przemarznięcia zauważysz dość szybko...
Moje storczyki
WerSa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sty 2019, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Przesadziłam, przez tydzień był nie podlewany, później podlalam go przez namoczenie w odstanej wodzie przez 15min. Zaczął żółknąć od nasady. Liście ma sztywne bez nalotów. Stoi trochę dalej od okna, w większej osłonce w której jest keramzyt i trochę wody aby była wilgotność powietrza. Co mu może być, jakich oznak szukać?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Niestety, ale to już nic nie poradzisz, roślina umiera...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Choroba od trzonu, to już koniec tak jak pisze Norbert...
Nezia92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2019, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzień dobry,
Tak jak WerSa w styczniu tak i ja dziś stałam się (nie)szczęśliwym posiadaczem mini storczyka z OBI. Pierwszego w życiu storczyka. Od 17 czytam i dumam co z nim zrobić ponieważ dopiero w domu obejrzałam jego korzenie :( już wiem żeby nie trzymać go w osłonce w której był bo idealnie przylega do przezroczystej "doniczki". Był zalany wodą wiec wyciągnęłam go całkowicie i odsączyłam na papierowym ręczniku. Wiem że będę musiała obciąć te zgniłe korzenie, zasypać węglem i nie podlewać przez tydzień tylko troszkę boję się za to zabrać ;:131 Boję się ze jak będę go wygrzebywać z tej "ziemi" czy co to jest to go jakoś uszkodzę i całkowicie umrze :( czy mogę go później zasadzić do tej samej "ziemi" którą miał? albo czy może to być żwirek? (czytałam w jednym temacie że tak można je ratować). Szczerze mówiąc nie bardzo mam ochotę kupować specjalną ziemie czy sphagnum do tego maleństwa bo trzeba mu tego tyle co kot napłakał a kolejny worek z czymś będzie mi już ciężko upchnąć w domu ;:131 niepokoi mnie również to że przy podstawie liści jest lekko jakby brązowy, czy to oznacza że już umiera całkowicie? :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

W to samo podłoże nie można wsadzić, bo to nawet nie podłoże.
Musisz go do czegoś przesadzić. Najlepszy mech albo bardzo drobna kora, ale stan jego korzeni jest opłakany a ta zmiana na trzonie na trzecim zdjęci, to o ile dobrze widzę, to możesz jednak wyrzucić tą roślinę do kosza....
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Sprzedawanie w takim podłożu, które zupełnie nie nadaje się do uprawy falenopsisów to zbrodnia.
A ja bym jednak spróbował zawalczyć.
Usunąć oczywiście całkowicie podłoże, przepłukać korzenie w wodzie, odciąć zgniłe i namoczyć w preparacie grzybobójczym, a część nadziemną opryskać. Można też natrzeć zmiany miedzianem. Po obeschnięciu miejsca cięcia posypać cynamonem.
Odciąć przy trzonie pęd kwiatowy.
Kupić spagnum, albo samą korę, posadzić do tej samej doniczki. Oczywiście wcześniej trzeba ją dokładnie wymyć i również namoczyć w preparacie grzybobójczym.
Nie namaczać przez tydzień albo i nieco dłużej.
Gwarancji nie ma, ale jak przeżyje będzie większa satysfakcja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Nezia92 pisze:Szczerze mówiąc nie bardzo mam ochotę kupować specjalną ziemie czy sphagnum do tego maleństwa bo trzeba mu tego tyle co kot napłakał
I masz rację. Jeśli masz ogród (albo znajomi mają) to pozbieraj trochę kawałków kory, która kruszy się w ręku. Ja tak zrobiłam. Do ok. litra miękkiej wody (naklepsza deszczówka) dodaj ze dwie krople topsinu i ok 1 ml proszku mospilanu, dodaj też dobrego nawozu, i zalej tym korę na ok. godzinę.

Przygotuj niewielką doniczkę produkcyjną - ja dałam większą niż tą, w której był posadzony, wytnij w niej dziury (ale takie żeby kora nie przeleciała).

Ja sklepową ziemię wydłubałam całkowicie patykiem od szaszłyka, potem zamoczyłam mu korzenie w roztworze po wyjęciu kory. Posadź i ciesz się kwiatami.
Jak widać na zdjęciach - mój ma ok miesiąca - żyje, kwitnie, dzisiaj moczony w pożywce, ale po liściach widać lekkie niedobory, więc dostanie dodatkowe nawożenie dolistne w formie oprysku dobrym bogatym w minerały nawozem krystalicznym. Na ostatnim zdjęciu stoi tymczasowo w szklanej osłonce, żeby kwity nie powodowały ruszanie się korzeni. jak się ustabilizuje to na pewno go upiększę :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po przesadzeniu już po tygodniu moczyłam go w wodzie z nawozem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Bez przesady, na allegro kora śródziemnomorska jest po 3 pln za litr... Jeden woreczek starcza na dwie doniczki.
A w takiej korze z ogrodu mogą być jakieś pasożyty, lepiej nie ryzykować - Mospilan nie zwalcza wszystkich szkodników.
Pędy kwiatowe odcina się przy reanimacji, żeby nie obciążać niepotrzebnie rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Taka ona śródziemnomorska i sterylna jak philodendron pink congo :wink: . Od lat używam mojej, ogrodowej, częściowo rozłożonej. Kupna do pięt jej nie sięga. Ale każdy daje zarobić temu, komu chce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”