Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Donice mają od 2 do 5 litrów. Odmiany na zdjęciu radzą sobie świetnie w takich miejscówkach akie otrzymały.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

BobejGS pisze:
Coraz więcej osób startuje z ostrymi paprykami
Masz rację ;:333

Ja już wysiałem -
Jalapeno,
Naga Morich,
Piri-piri
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

To bardzo dobry litraż jak dla mnie , bo ja lubię małe doniczki.
A jak z nawożeniem?

Nie za wcześnie na papryki? Dopiero się zima zaczęła, do wiosny sporo czasu A też nie warto tych sadzonek kisić potem na parapetach.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Błażeju, ja z ostrych polecam Aji Lemon/Lemon Drop, plenna jak diabli, papryczki o ostrości wystarczającej żeby jedną sztuką podkręcić ostrość w całym garnku, no i ładnie wyglądają takie żółte papryczki.
smok55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 mar 2017, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Chce w tym roku zacząć uprawiać ostre papryczki. Wybrałem odmiany poniżej czy ktoś kto je uprawiał mógłby napisać kilka słów czy warto. Te odmiany to :
Nora
Bishops crow chapeau baccatum
Trinidad chocolate
Rocoto San isidro
Trepadeira werner
Ostrasan pedro
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mirek19 pisze:
BobejGS pisze:
Coraz więcej osób startuje z ostrymi paprykami
Masz rację ;:333

Ja już wysiałem -
Jalapeno,
Naga Morich,
Piri-piri
Na jalapeno to za wcześnie. Reszty nie znam
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Tak trochę przekornie. Niektórzy sieją i skłaniają do łapania się za głowę, czy to nie za wcześnie, a ja... mam siewkę na etapie jakiegoś ósmego liścia właściwego. :oops:
Moja wysiana duużo za wcześnie (bo w gruncie rzeczy przypadkiem :)) Habanero, najprawdopodobniej Giant White. Nie wiem, kiedy nasiono trafiło do ziemi, ba, szczerze mówiąc to nawet nie wiem, kiedy wykiełkowało. Wydaje mi się, że pestka mogła trafić do ziemi nawet przed grudniem.
Obrazek
Miałam się pozbyć tej siewki, ale jakoś tak nie miałam serca. Nie byłam przekonana, czy dotrzyma sezonu, ale... trzyma się i rośnie całkiem nieźle (co najważniejsze: zwarcie) mimo braku dostępu do światła słonecznego, więc czemu nie. Stoi sobie pod żarówką przy małych roślinach egzotycznych. Traktuję jako eksperyment i pociechę. Jak się uda ją dotrzymać do sezonu, to fajnie, jak nie - trudno, choć będzie mi szkoda.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Czemu ma nie dotrzymać?
W tamtym roku przypadkowo jesienią w jednej z doniczek wykiełkował mi pomidor. Stał przez całą zimę w mniej ogrzewanym pomieszczeniu, (przez moment był fioletowy od chłodu) a potem wylądował w szklarni. To był jeden z najbardziej okazałych krzaków w tym sezonie :)
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

logitech55 pisze: Na jalapeno to za wcześnie. Reszty nie znam
Od kilku lat w styczniu wysiewam pierwsze papryki i jest o'key
Znam osoby, które już w grudniu sieję paprykę ;:108
Wg. mnie jest to dobry termin wysiewu do uprawy doniczkowo/parapetowej
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

A Ja znam osoby, co już mają spore krzaki papryk, co nie oznacza, że wszystkie odmiany potrzebują tak wczesnego siewu. :wink: Owszem, super hoty można już wysiewać ale Jalapeno stosunkowo szybko rośnie i nie ma sensu się aż tak z nimi śpieszyć, chyba że ktoś ma na tyle miejsca, by później wielkimi krzaczorami się zajmować. :D Z piri piri twż bym się jeszcze wstrzymał ale Nage to można siać.

Jak tak każdy będzie patrzył, że ten już wysiał itd, to się zrobi tu burza wysiewów, a później zawrót głowy, co z nimi zrobić, bo wielkie krzaczory, a do maja miesiąc. A po za tym popierając wysiewy jakimś przykładem, dajmy konkret odmiany, bo to że ktoś wysiał habanero, nie oznacza że już należy siać jalapeno. :)

Ostatecznie, to osoba wysiewająca będzie się z krzaczkami bujać, w poszukiwaniu im miejsca, jak dojdą inne rozsady. ;:173
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

:wit Siałam w styczniu papryki i nie zauważyłam , by się mocno na parapecie
rozrosły , w przeciwieństwie do pomidorów , oczywiście zależy od odmiany .
Chcąc mieć wczesny zbiór trzeba , wcześniej wysiać . W tym roku jeszcze czekam ,
sprawdzę kalendarz biodynamiczny i kto wie .
Sprawdziłam , właśnie rozpoczął się czas sprzyjający wysiewom .
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja nie żeby komuś zrobić przytyk, po prostu jest to dla mnie intrygujące po co i dlaczego.
Co m?wi ten wasz kalendarz na temat jeszcze kr?tkich dni i bardzo niewielkiej ilości słońca z niestabilną pogodą ? I trzymaniu rośliny w kubku przez kilka mcy bez oświetlania gdzie już dawno powinna być w gruncie. To takie trochę ciągnięcie tego na siłę. Rozumiem jeszcze jak jest to jakaś odmiana która p?ł zimy siedzi w ziemi i nie wychodzi tak łatwo czy jakieś ważne osiągnięcie doswietlane lampami, ale siać amatorsko żeby mieć w grudniu pomidora czy inne warzywka jest dla mnie dziwne. Zawsze wydawało mi się że znacznie lepiej jednak rośnie to co ma naturalny kontakt że słońcem,przestrzenią i bogatą ziemią.
Choć kto co lubi
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Co innego wysiać sobie coś da zabawy itd, a co innego robić niepotrzebne wyprzedzenie z siewem.

Ja nie mam z tym żadnego problemu. Odpalam growboxa i papryki sobie rosną ale fakt jest taki, że o ile habanero rośnie krępe i niskie, to jalapeno czy thunder moutain longhorn rośnie wysoko i na miesiąc przed majem, wysiane teraz, będzie sporym krzaczyskiem z pierwszymi owocami.

Pytanie teraz czy są warunki do uprawy i czy jest sens. Ogólnie wolność Tomku w swoim domku, więc nie ma jakiejś spiny. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”