Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Stężenie uwzględniasz wg ulotki dla roślin ozdobnych. Do podlania możesz użyć w takim samym stężeniu.
Natomiast jeśli go przelałeś to nie wiem czy nie trzeba będzie zajrzeć do korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
miszaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 sty 2019, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Przelanie chyba objawia się żółknięciem i odpadaniem liści ?
Nie widzę takich na roślinie.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

miszaa, rośliny różnie reagują na przelanie, nawet te same gatunkowo. Uprawiam rośliny relatywnie bardzo krótko, bo dopiero od roku, a już widziałam przeróżne objawy. Nawet smętne zwieszenie liści może o nim świadczyć - u mojego np. zamiokulkasa było tak, że był wprost perfidnie przelany tak, że woda stała prawie do krawędzi doniczki, liście i łodygi momentalnie straciły pion i zwisały. Ani jednej plamki, nic nie żółkło, nie odpadł ani jeden liść. A miałam i takie rośliny, przy których o przelaniu dowiadywałam się dopiero, jak wszystkie korzenie zgniły, bo ani jednej plamki sygnalizującej problem aż do końca, a łodyżka stała sztywno na baczność.
Nie mam doświadczenia z oleandrami, ale jeśli jest chociaż szansa, że to było przelanie - najlepiej po prostu wetknij palec (ostatecznie patyczek) głęboko w ziemię w doniczce i sprawdź samodzielnie, czy jest wilgotno i "maziście". Jeśli faktycznie jest, to trzeba roślinie pomóc tak jak Norbert pisze - wyciągnąć i zajrzeć, czy korzenie są ok. Grzyby lubią wilgoć, stąd pewnie sugestia o przelaniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Dokładnie, efektem przelania jest często choroba grzybowa jak w powyższym przypadku. I przelanie nie musi być tylko od częstego podlewania, czynnikiem sprzyjającym jest też posadzenie do samej ziemi, zwłaszcza ciężkiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
miszaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 sty 2019, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, roślina jest podlewana litrem wody raz na 7 dni, może dwa - trzy razy zdarzyło się, że zwiększyłem ilość wody i wtedy woda wyciekła do podstawki i została wylana, standardowo przy 1l wody woda nawet nie wylewa się na podstawkę. Roślina nie jest mała, ma około 160 cm wysokości. Może przesadzić do nowej ziemi albo mieszanki ? Z tego co pamiętam we wszystkich ogrodniczych sklepach mówili, że oleandra sadzi się do standardowej ziemi, taką chyba też zastosowałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ale nie do samej ziemi. Nie sadzi się roślin do samej ziemi tylko z dodatkiem rozluźniacza. Podlewanie cykliczne jest błędem, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. W tym okresie ograniczasz podlewanie.
Oczywiście dobrze byłoby zajrzeć w korzenie i sprawdzić w jakim są stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
miszaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 sty 2019, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze po co Ci 50 litrów? Po drugie nawet jeśli w składzie jest perlit to zwykle jest w symbolicznej ilości. Zresztą dopóki nie otworzysz worka, to i tak nie wiadomo ile. Doświadczeni hodowcy kupują osobno ziemię, a osobno perlit, żwirek i dopiero wtedy mieszasz. Kup więc normalną ziemię i osobno perlit albo żwirek. Pierwszy kupisz w każdym sklepie ogrodniczym, drugi w sklepie akwarystycznym. Pamiętaj żeby kupić o frakcji 2 - 4 mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
miszaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 sty 2019, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

To tylko przykładowo, wszystko super tylko w jakich proporcjach powinna być mieszanka ?
80% ziemi do 20% perlitu lub żwirku frakcja 2-4mm ?

Wiem, że perlit powinien być chyba jeszcze rozsypany na dnie doniczki ?
Czy przy powyższej mieszance nie ma takiej potrzeby ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Nie perlit, bo jest zbyt mały i wyleci przez otwór odpływowy, a większy keramzyt. Zawsze powinno się dawać drenaż niezależnie od rodzaju użytego podłoża. 80 do 20 powiedzmy, że może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
miszaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 sty 2019, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie,

Zgodnie z zaleceniem podlałem roślinę środkiem Topsin M 500SC.
Zgodnie z ulotką do roślin ozdobnych zaleca się 1ml na 1l wody, taki też zrobiłem.
Wyczytałem również, że w sezonie wegetacyjnym maksymalna ilość oprysku [w naszym przypadku podlań] to 1 - czyli rozumiem, że kolejne takie podlanie dopiero wiosną ?



----23 sty 2019, o 11:06 ----

Witam ponownie,

Zainteresowałem się środkiem na przędziorki, ENVIDOR - zgodnie z powyższą podpowiedzią.
Zauważyłem, że są dwa rodzaje:

1. jabłoń i róże
2. jabłoni, śliwie, wiśni, czereśni, porzeczce czarnej, malinie, truskawce oraz w uprawie róż

Rozumiem, że w moim przypadku oleandra bez różnicy, który zastosuję ?
Czy ktoś z doświadczenia wie, że lepszy jest np. nr 1 lub nr 2 ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

To jest jeden i ten sam produkt - Envidor 240SC.
Dawkowanie bierzesz pod rośliny ozdobne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam jak mają sie wasze rośliny i gdzie je teraz trzymacie? Mój stoi w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, ale temperatura nie spada poniżej zera i co rusz delikatnie podlewam.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”