Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam
Postanowiłem kolejny raz wyhodować Awokado.
Obecnie moje Awokado ma 6 miesięcy. Mam problem z listkami - na fotkach widać problem.
To choroba? Robaki? Można temu jakoś zaradzić?

Awokado stoi przy północnym oknie. Temperatura - 23 stopnie, wilgotność minimum 50%.
Staram się nie przelewać wodą, podlewam wodą przegotowaną i odstaną.

Na chwilę obecną, przestawiłem Awokado przeniosłem do okna na stronie południowej.

To co zauważyłem, to na żółtym lepie wyłapują się ziemiórki (ale z nimi dam rade wygrać).
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Hej, moje avokado zaczęło mieć w wakacje takie problemy:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/UAO ... BaSY43wxFZ

Podlewanie było ok, nawilżacz też, umarło mi w ten sposób trzecie drzewko i w tej chwili wygląda to tak

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/BV8 ... sSnr4SOb9y
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/cYN ... ljZEtwQbqm
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Gx7 ... B4hnIQ0UZl
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Nxc ... LOttdH0Esy

Zanim całkiem zrzuciło liście uciąłem łodygę i tak sobie wegetują dwa drzewka. Myślicie, że coś z tego będzie czy do wyrzucenia? Trzecie drzewko, które tak wyglądało, wypuszczało co jakiś czas cos zielonego jak te drzewka ale zaraz czerniało i zrzucało te listki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

To jest efekt podlewania zbyt twardą wodą. Podlewaj deszczówką, filtrowaną albo przegotowaną.
Podłoże też jest złe, nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki jej z rozluźniaczem. Ponadto podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
Jaką masz mniej stałą wilgotność powietrza? Żeby było jasne spryskiwaniem nie podwyższysz wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W takim razie to jedynie może być ziemia, zwykła do kwiatów ale z drenażem z kamieni na dole.

Woda filtrowana w dzbanku, zraszanie filtrowaną, i nawilżacz również przefiltrowana woda. podlewanie myślę, że ok.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Mierzyłeś twardość wody? Nie miałem na myśli filtrowania w dzbank, bo to nie to samo co jej zmiękczanie, od tego co bardziej zaawansowane urządzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Hej! wiecie co może dolegać mojemu awokado? Na początku, parę lat temu pojawiły się na liściach brązowe kropeczki, które ostatecznie doprowadzały do usychania całego liścia. Po obcięciu 2 lata temu wszystkich liści- awokado odżyło i miało się dobrze do czasu,aż parę tygodni temu problem znowu się pojawił ze zdwojoną siłą. Obecnie połowa liści jest czerwona, jakby rdzawa, nakrapiana ciemnymi kropeczkami, na gałązkach też jest mnóstwo kropeczek.
Co może być tego winą i jak to wyleczyć?
Dodam jeszcze, że moje awokado bardzo wolno rośnie - raz na rok wypuszcza parę listków (2-3).
P.S. Obecnie jest troszkę zasuszone, dlatego liście są olapnięte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Podlewanie zbyt twardą wodą, za suche powietrze oraz musi mieć zbyt ciemne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

viraaze ja się jeszcze spytam czy nawozisz swoje awokado?
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Za suche powietrze raczej odpada, bo u mnie w mieszkaniu jest strasznie wilgotno- zazwyczaj wilgotność wynosi ponad 60%, przez co nawet grzyb ostatnio na suficie wyszedł :( Jeśli chodzi o wodę, to staram się podlewać albo taką mineralną z butelki, albo odstaną kranówę. A nawożę stosunkowo rzadko, ostatnio coś ponad miesiąc temu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A to nie jest właśnie blokada jakichś składników i zaburzenie ich przepływu ? Tak przynajmniej się dzieje w roślinach kt?re znam np z za dużej ilości wapnia itp.
Od suchego powietrza to by schły końc?wki A tu jest protest jakby ' od środka ' .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Odstana kranówka może być dalej za twarda. Zmierz twardość wody, a mineralną wodą bym również nie podlewał - może mieć za duże stężenie minerałów, a niektóre mają za dużo wapnia i to może być najprawdopodobniej przyczyną problemów. Kiedy przesadzałeś? W tej sytuacji najlepiej będzie wymienić podłoże i podlewać przegotowaną wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przesadzałam koło 2 -3 lat temu. Mogę przesadzić ponownie na wiosnę, bo teraz wydaje mi się, że jest jeszcze za zimno. A jeśli chodzi o to co mogę zrobić teraz, to taki zwykły nawóz do roślin doniczkowych podawany z częstotliwością wg zaleceń producenta powinien wystarczyć? I oczywiście zacznę podlewać przegotowaną wodą :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Na co chcesz czekać? Do wiosny to może już nie będzie co ratować... Uważam, że przesadzić trzeba teraz uwzględniając stan rośliny. Trzeba pozbyć się jak najwięcej starego podłoża. Po przesadzeniu żadnego nawozu przez kilka tygodni. Potem zwykły do roślin zielonych wg zaleceń producenta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”