Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Za to z korzeni i pędów podziemnych łatwo.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Ew. można próbować zaczepić np. na pigwie i posadzić głęboko, tak, żeby miejsce szczepienia było pod ziemią i liczyć na to że się ukorzeni (tzw. mamka). Duże prawdopodobieństwo że się ukorzeni, robiłem tak kiedyś z lilakami na ligustrze, chyba po 2 latach miały swoje korzenie, wykopałem i odciąłem resztki korzeni ligustru. Pigwę można by zostawić, po jakimś czasie sama pewnie obumrze.
Pozdrawiam,

J
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Do tej pory "fachowcy"twierdzili, że najbardziej aromatyczne owoce mają odmiany Chaenomeles japonica Przedstawicielem tego gatunku jest odmiana Cido. Problemem tej odmiany (wg. innych nawet całego gatunku) jest w dużym stopniu samosterylność co oznacza konieczność użycia zapylacza (najlepiej innej odmiany). Co prawda pigwowiec Nina to odmiana Ch. superba ale prawdopodobnie jest stosowana na plantacjach towarowych jako zapylacz do Cido. Odmiany Maksym i Gold Calif to już inna bajka bo pochodzą od krzyżówki międzygatunkowej (Ch. x californica). W tej materii moja wiedza jest równa ZERO! W tym roku miałem po kilka owoców z w/w odmian więc nie trafiły do przerobu i trudno mi je porównywać. Mam nadzieję, że w sezonie 2019 porównanie odmian będzie już możliwe.
W literaturze pojawia się coraz więcej informacji odnośnie uprawy pigwowców. W końcu wyjaśniłem sobie problemy z pH gleby. Okazuje się, że przy zasadowym odczynie gleby pojawiają się chlorozy liści. Aktualne zalecenia to pH ok. 6 (odczyn lekko kwaśny). U mnie wygląd chlorozy wskazywał głównie na niedobór żelaza. Do tej pory podsypywałem nawet krzewy dolomitem. W sezonie 2019 już się nie będę wygłupiał. Na plantacjach towarowych stosuje się nawożenie podobne jak do nawożenia jabłoni. Ja postawię na Yara Mila complex. Wczoraj 3 egzemplarze Maksyma trafiły w końcu na docelowe miejsce. Do tej pory rosły w zadołowanych donicach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

:wit U mnie gleba pH 7 z małą końcówką , a pigwowce rosną dobrze , liście
zielone . Nie wiem jaką mam odmianę , być może szlachetniejsze odmiany
bardziej wrażliwe .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Waleria pisze:Obrazek

Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Wygląda na braki pokarmowe.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

No zdecydowanie! To właśnie chloroza spowodowana niepobieraniem składników pokarmowych ze względu na zbyt wysokie pH podłoża.
Wojtek Pomorze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 wrz 2018, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Nasza koleżanka Black Rose napisała .
Z malutkiego (chociaż kilkuletniego) krzaczka zebrałam w tym roku dobrze ponad 4 kg owoców. Bardzo miłe zaskoczenie.
Mam pytanko odnośnie tego krzaczka , czy możesz bardziej sprecyzować jak mały jest to krzaczek i ewentualnie jaka odmiana .
A dlaczego o to akurat pytam , bo rzadko się zdarza aby ? malutki ? kilkuletni przeciętniak dawał tak wysoki plon . Bo nawet rekordziści jak Maksym czy Kalif mogą mieć z tym kłopot a ich owoce są naprawdę duże . Mój Maksym miał w tym roku największy owoc o wadze 127,0 gram o średnicy 63- 65 mm i wysokości 53 ? 55 mm więc dość spory , a Kalif owoc o wadze 135,5 grama o średnicy 61- 64 mm i wysokości 62 -65 mm więc nieco większy od Maksyma .. Są to krzewy trzyletnie niezbyt duże , więc bardzo mnie to zaciekawiło , do tego stopnia że jak masz więcej informacji np. , że po przekrojeniu owców największy z nich miał mezokarpę powiedzmy 15 mm , kiedy dojrzały owoce itp. ....
Wszelkie sprawy dotyczące wymiany załatwiamy w Dziale handlowym :arrow: viewforum.php?f=11
Proszę zapoznać się z Regulaminem forum./ joaker
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Obrazek
Pochwalę się moim zbiorem z roku poprzedniego tzn. jesień 2018r. Pigwowiec NN, kwiaty koloru jasno czerwonego. Owoce jak widać rożnej wielkości i w różnym stanie dojrzałości, bo " oberwała" je jesienna burza.

pozdrawiam
evita1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 lut 2019, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przechowywanie nasion pigwowca

Post »

Witam.
Mam pytanie dotyczące pigwowca. 2 dni temu zebrałam owoce pigwowca. Nasiona chciałabym przeznaczyć na mój własny wysiew. Po przeczytaniu wielu informacji, wiem że nasionka trzeba przechować w lodówce przed wysiewem. Ale ja nie chce siać teraz na wiosnę tylko za rok. Jak w takim razie przechować nasiona przez rok? Czy po wysuszeniu trzymać je w suchym miejscu i dopiero na kolejna zimę wstawić do lodówki? Dziękuję za odpowiedzi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Nasiona lepiej pozostawić w ziemi przez zimę zamiast trzymać w lodowce. Posiej teraz a za rok przesadzisz roczne sadzonki. Po co komplikować proste rzeczy?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Myślę że nie przetrwa roku. A odkładać siew można z różnych przyczyn. Np łatwiej przeprowadzić nasiona niż siewki :-)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Też prawda. Nasiona pigwowca oferuje firma Legutko a z reguły przydatność do siewu nasion innych roślin jest określana na 2-3 lata a nawet wiecej. Nasiona wyjęte z zebranych teraz owoców już przeszły stratyfikację i najprawdopodobniej zarodki są gotowe do kiełkowania, czekają tylko na wyższe temperatury. Nasiona przeznaczone do przechowania należy zbierać jesienią. Termin siewu za rok też jesienią. Przez zimę zarodki w nasionach dojrzeją a wiosną wykiełkują. Zostawiłem sobie kilkadziesiąt gramów nasion z myślą o nalewce ale jakoś się rozeszło po kościach. Wybrałem z najokazalszych owoców.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”