Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Zimą można wysypywać obierki na kompost. Chronią one przed przemarzaniem wierzchnie warstwy kompostu.
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompost

Post »

To świetnie, bo trochę mi się uzbierało przy świątecznych przygotowaniach. Dzięki :)
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost

Post »

Mam pytanie.Posiadam dwa kompostowniki.Jeden 1000 litrowy to termo a drugi zwykły z palet ale już wiele większy stoi pod czarnym bzem.Jeszcze na jesień dodałem do niego na wierzch rozwodnionego,gęstego krowiaka żeby tak całość nie przerobioną okryć.Wtedy robiłem porządki w kurniku i zebrałem czysty bez słomy uschnięty kurzeniec i też wpakowałem go do termo.Zauważyłem że pojawiły się w nim białe robaczki.Szukałem w intrnecie co to za larwy i tak z wstępnych ustaleń wynika że są to larwy muchy plujki,które wylazły z krowieńca albo z kurzeńca.Pytanie brzmi czy mogą zaszkodzić przyszłym warzywom gdy rozsypię kopmpost i jeżeli zaszkodzą to jak się ich pozbyć.Myślałem żeby opryskać jakimś muchozolem albo brosem tylko że to będzie siedzieć w nim.Wymyśliłem że sprawdzi się przegarnianie go podczas mrozu.Zauważyłem.że po tym zdychają bo się nie ruszają.Macie jakieś inne pomysły czy dać sobie spokój bo są nieszkodliwe?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Mróz zrobi swoje, dać sobie spokój.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost

Post »

reglas23 zostaw teraz w spokoju. Ja to się cieszę że, w kompoście mam wszelakie robactwo bo to one przerabiają je na te cenne ,,złoto".
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost

Post »

Dzięki uspokoiliście mnie.Zauważyłem także że z kompostu znikają małe robaczki gdy jest otwarty bo zjadają je wróble i inne.Nie wiem czy do końca cieszyć się ze wszelakiego robactwa w kompoście bo jednego roku nasypałem starej śruty owsiano-żytniej i sprowadziły się drutowce.Ile tego było.....Nie wiem czy ze śrutą tam wlazły czy osobno później.Aż żółto tam było.Wybierałem te co mogłem,a do reszty zatrudniłem swoje nioski.Nie dość że ładnie z nimi się uwinęły to dodatkowo przegarnęły go.A jajek tyle że ze sto niosek było dwięście jajek dziennie :wink: Grunt że bez chemii się obyło a problem zażegnany.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompost

Post »

To co się jeszcze zastanwiasz, jeśli masz niski, znów je zatrudnij i tyle. Albo w ogóle zrób kompostownik na stałe na ich wybiegu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompost

Post »

reglas23, może masz znajomego wędkarza? Białe robaki to jedna z podstawowych przynęt :D
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost

Post »

Czy do przyśpieszenia kompostowanych liści zamiast mocznika czy saletry amonowej mogę dodać saletrzak z magnezem? Czy zawartość wapnia i magnezu zakłóci rozkład?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

Nie zakłóci, ale odczyn kompostu jest na ogół bliski obojętnego więc nie ma potrzeby jeszcze go podwyższać wapnem tym bardziej że w środowisku alkalicznym spada aktywność bakterii odpowiedzialnych za humifikację. Do przyspieszenia rozkładu nic lepiej nie zadziała jak przerzucenie pryzmy żeby się napowietrzyła. W sytuacji ubitego kompostu nawet dodatek azotu niewiele pomoże, bo bakterie rozkładające go to tlenowce. Owszem mogą one skorzystać z tlenu zawartego w azotanach w wyniku redukcji NO3 do azotu cząsteczkowego a ten z kolei się ulotni co wiąże się ze stratami. Jeżeli natomiast dodasz azot do luźnej pryzmy ułożonej z materiału ubogiego w azot to ok.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost

Post »

Dziękuję Jacku za podpowiedz ;:196 Wczoraj zakupiłam w ogrodniczym granulowany kurzeniec, nie mieli na stanie ani mocznika ani też saletry amonowej. Zalałam wodą i jutro podleję tym cała pryzmę. Od jesieni przerzuciłam go 2 razy, liczyłam, że już na wiosnę będzie się nadawał pod pomidory, ale chyba nic z tego. A jeśli połączę taki nie do końca przerobiony kompost z liści z kompostowanym kupnym obornikiem to zaszkodzi to roślinom?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost

Post »

Nie jestem znawcą kompostowania ani uprawy pomidorów ale corocznie stosuję nieprzekompostowany do końca kompost pod rozsady pomidorów i inne rośliny. Sadzonkę obsypuję ziemią ogrodniczą w kompoście. Jeśli jest zbyt mocno nie przerobiony to przekopuję z ziemią. Sadzonki rosną duże i dorodne ale mają słaby system korzeniowy w stosunku do wielkości krzaka.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

Okres jesienno- zimowy to słaba aktywność drobnoustrojów w kompoście i tak naprawdę niewiele się dzieje. Nie napisałaś czy pryzma była odpowiednio wilgotna i przesypywana ziemią. Co do zastosowania nie w pełni rozłożonego kompostu to wiele zależy pod co jak i ile go zastosujesz oraz jaką masz ziemię. Procesy rozkładu będą nadal przebiegać ale już w sąsiedztwie roślin. W zasadzie kompost zaleca się stosować powierzchniowo mieszając go z wierzchnia warstwa ziemi aby składniki stopniowo zasilały rośliny Ma to pewne uzasadnienie bo składniki jakie w nim są to formy łatwo wymywalne a zarazem łatwo przyswajalne dla roślin. Jest jeszcze jedna zasada a mianowicie każde podłoże ma swoisty magazyn pierwiastków zgromadzonych w sposób chemiczny i biologiczny czyli sorpcja gleby. Jeżeli pomieszamy dwie różne ziemie to dochodzi do gwałtownej wymiany jonowej aż do ustalenia nowej równowagi. W tym czasie rośliny mogą odczuwać chwilowe niedobory.
Jeżeli chodzi o kompost z samych liści to z analizy chemicznej wynikało, że miał ok 8 pH i dość nierównomierny jak dla roślin skład z przewagą fosforu i potasu. Mikroelementy też nie wychodziły tak jak by wynikało z książkowego zapotrzebowania. Liście o których piszę pochodziły z różnych drzew: topole , brzozy,dęby, klony,osiki, jesiony, kompostowane ok 1,5 roku.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”