Wysokość podnoszenia słupa wody

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Wyraźnie napisałeś, że chodzi ci o ciśnienie atmosferyczne. Dlatego na to pytanie odpowiedziałem. Tych zmiennych jest dużo więcej np. temperatura wody, jej ciężar właściwy, lepkość itp.
W poprzednim poście zapomniałem napisać, że woda przed kaskadą przepływa przez filtr, dlatego ssanie jest tak nisko.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Jakiż wpływ na wysokość podnoszenia może mieć ciśnienie atmosferyczne?! Przecież po obu stronach pompy jest takie samo bez względu na jego wielkość. Dopóki ciśnienie nie spadnie na tyle że woda się zagotuje w temperaturze działkowej wpływ jest żaden. (Dlatego nie radzę kupować działki na Marsie, choćby były nie wiem jak tanie! ;:202 ). Różnica w sile grawitacji między Gdańskiem i Rysami jest wykrywalna może przyrządami laboratoryjnymi. Wpływ na wysokość podnoszenia może być mierzony mikronami.
Wdepnęliśmy w rozważania iście naukowe, ale całkiem niepraktyczne. Liczą się opory przepływu, a cała reszta to debata o diabłach na końcu szpilki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Opory przepływu nie mają znaczenia na wysokość podnoszenia, jedynie na wydajność, czyli im większy opór, tym mniej przetoczymy wody na daną wysokość, bądź odległość.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

cyt..>Wysokość podnoszenia pompy liczona jest przez producenta dla danej średnicy węża na tłoczeniu< Jak widać wysokość podnoszenia zależy od oporów na wężu. Przepływ oczywiście także.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

ekopom pisze:Opory przepływu nie mają znaczenia na wysokość podnoszenia, jedynie na wydajność, czyli im większy opór, tym mniej przetoczymy wody na daną wysokość, bądź odległość.
Miałem już nie pisać w tym temacie ponieważ myślałem że wyjaśniliśmy sobie wszystko. Opory przepływu w sposób bardzo istotny wpływają na wysokość podnoszenia. Wysokość podnoszenia to ciśnienie jakie może wytworzyć pompa podawane w metrach słupa cieczy, a opory na zakrętach, zwężkach itp. to też ciśnienie, które również można wyrazić w metrach słupa cieczy. Niestety to ciśnienie się odejmuje, stąd straty w wysokości podnoszenia.
Jak napisał dziad_Jag producent podaje wysokość podnoszenia w warunkach idealnych.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Bez względu jaki przekrój będzie miała rura tłocząca, to ta sama pompa może na tą samą wysokość podnieść słup wody. Przykład: do tej samej pompy podłączymy dwie rury, jedną calową, a drugą dwucalową (nawet teoretycznie 100 calową) i wyprowadzimy je ku górze. Po pewnym czasie osiągną identyczną wysokość.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

To co teraz napisałeś nie ma nic wspólnego z twoim stwierdzeniem " opory przepływu nie mają znaczenia na wysokość podnoszenia" - koniec cytatu. Podałeś wręcz warunki idealne w obu przypadkach dla tłoczenia wody naszymi małymi pompami do oczek. Jednak i w tym przypadku w dwucalowej rurce woda podniesie się wyżej, szczególnie gdyby króciec na pompie był dwucalowy. Te różnice byłyby tak małe, że dla nas niezauważalne, praktycznie teoretyczne.
Tak jak napisałem największe opory generują zwężki, zakręty, zawory itp. Na drugim, czy trzecim roku studiów miałem mechanikę płynów (chyba teraz też uczą tego każdego inżyniera). Strasznie "podobał" mi się ten przedmiot.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Dlaczego tak trudno powiedzieć, przepraszam pomyliłem się. Tak samo wielu inżynierów i magistrów z branży elektrycznej nie umie zastosować w praktyce prawa ohma. Tak tutaj w zależności, jakie ciśnienie wytworzy pompa, to na taką wysokość podniesie słup wody, niezależnie od przekroju rury.
Ps. moje wyjaśnienia bazuję na wiadomościach ze szkoły podstawowej.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Po co mamy się wykłócać. Proponuję zapoznać się z prawem Bernoulliego i jego rozszerzonymi wersjami. To co wypisujesz zaprzecza naukowym osiągnięciom fizyków. Może nowa teoria?
Opory ruchu cieczy mają wpływ na wysokość podnoszenia - tyle na ten temat mówi nauka.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Gdyby rura była dłuższa niż wysokość podnoszenia, powstał by stan stacjonarny, i rzeczywiście wysokość podnoszenia zależałaby tylko od mocy pompy. W przeciwnym wypadku niestety opory mają duży wpływ na wysokość podnoszenia. Nigdy nie lubiłem hydrauliki i równania Bernoulliego ( różniczkowe :evil: pfuj!!!).
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Dam prosty przykład, gdybyśmy połączyli równolegle 100 filtrów do czyszczenia wody to opory przepływu wody byłyby tak duże, że do ostatniego filtra woda mogłaby nie dopłynąć, a wysokość podnoszenia spadłaby drastycznie. Wszystko zależy od tego na jakiej wysokości byłby usytuowany ostatni filtr.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

player_ruda pisze:może podzielcie się wiadomością na jakiej głębokości macie pompę, jakie są jej parametry i czy woda leje się czy lichutko ciurka :) i wtedy będę miała jakiś punkt odniesienia.
Oczko 30m3, wylewka na wysokości około 1m. Mam karpie koi, woda musi być dobrze filtrowana, dlatego mam pompę o przepływie 12000/1h i podnosi wodę do 5m. Gdzie leży pompa, nie ma znaczenia. Przenoszę ją. W najgłębszym miejscu mam 1.70 cm. Jak chcesz podam Ci namiar na dobrą i tanią pompę
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Jeżeli twoja pompa ma wydajność 12 000l/h to jest trochę za słaba. Przyjmuje się, że pompa musi w ciągu godziny przepompować połowę objętości oczka. W twoim przypadku to minimum 15 000 litrów na godzinę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”