Hippeastrum - identyfikacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Fortex
100p
100p
Posty: 182
Od: 26 sty 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum - identyfikacja

Post »

Widzę, że dobrze hoduje Ci się hippeastra w hydroponice :D
Pozdrawiam Kamil
Moje zielone
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Zacznę tak górnolotnie, żeby było poważnie: Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu... a guzik zacznę normalnie, tak po mojemu... żeby się nie udławić tą górnolotnością :;230

Miałem otworzyć ten wątek dopiero na jesień, bo przecież u mnie po sezonie, ale widzę, że miłośnicy tych roślin miotają się po wątkach i wszędzie są ograniczenia, a tu będzie można przedstawić na zdjęciach wszystkie NN i opisać cechy charakterystycznej jak wymiary kwiatka, kolor (ten prawdziwy, bo aparat jak wiadomo przekłamuje kolory) i inne... (taką mam cichą nadzieję), bo Zwartnice potrafią kwitnąć cały rok o różnych porach.
Nadmienię, że nie będzie to wątek 'osobisty' tylko dla wszystkich którzy mają problemy z nazwaniem odmiany kwitnącego kwiatka i odpowiadać mogą wszyscy którzy mają wiedzę na ten temat.
Ja sam też będę korzystał z tego wątku, żeby rozwiać moje wątpliwości, bo przecież nikt nie jest Alfą i Omegą nawet w wąskim zakresie spektrum jakim są zwartnice, a co dopiero być na bieżąco z rynkiem nowości rozhukanej hybrydyzacji.

Prosiłbym też o odrobinę samodyscypliny, by poruszać tylko tematy dotyczące rozpoznawaniu Hippeastrum.
Jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś sugestie dotyczące klarowności wątku - temat otwarty, ale wydaje mi się, że im prościej tym będzie klarowniej.
W konsekwencji widzę ten wątek jako zbiór wiadomości zebranych w jednym miejscu do których będzie można wrócić i przypomnieć sobie jak dana hybryda ma wyglądać i czym się charakteryzować, jeśli będzie ustalona jej nazwa.

No i tyle tytułem wstępu... - i co Wy na to??? :)
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Proszę o pomoc w indentyfikacji. Może to Luna? W realu kwiat jest lekko seledynowy, ale przy tym świetle trudno zrobić adekwatne zdjęcia. Średnica kwiata- 15 cm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Renatko, moje przypuszczenia to 'Green Goodness':

Obrazek

Odmiana która ma kwiaty do 15 cm. średnicy, ponadto charakteryzuje się tym, że płatki są odwrotnie jajowate, zewnętrzne są szersze niż wewnętrzne. Pyli dość grubą frakcją, porównując do innych hybryd i słupek z pylnikami przy gardzieli zielonkawe , później białe...

To jest moje typowanie, jeśli ktoś ma inne propozycje - zapraszam porównamy ...
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Trzeba też jeszcze brać pod uwagę odmiany sondażowe, wypuszczane przez producentów na rynek, pod różnymi nazwami, podobne do już istniejących odmian, różniące się niuansami, które trzeba wyłowić. Odmiany takie niezarejestrowane, mają wiele cech wspólnych z hybrydami już istniejącymi i stąd też trudność zaszufladkowania tychże. Więc apel o cierpliwość i obserwację rynku, nowe krzyżówki które ugruntują się, otrzymają nazwę i może się okazać , że taką nowość mamy już w swojej kolekcji... :D ;:oj
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

To hippeastrum zakwitło 1. raz. Cebula kupiona od prywatnego hodowcy. Nie mam pojęcia czy to odmianowy czy staroć czy krzyżówka. Średnica kwiatu- 12 cm. Czy w ogóle da się je oznaczyć?
Zdjęcia trochę mało ostre- brak światła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Elu, to mi wygląda na słabo wybarwionego 'Herkulesa' jeśli kwiat duży i to wiśniowe oko też by na niego wskazywało. Brałem pod uwagę też 'Verę' , ale ona powinna być różowa do pomarańczowej (ogólnie łososiowa z poświatą brokatową) i pachnąca - to raczej odpada

Reniu, to nijak nie podchodzi pod starą odmianę, raczej hybryda ze wskazaniem na 'Red Lion' (białe haczyki na końcach płatków i przebarwiona zalążnia z tyłu płatków)

I rany Julek, nie tylko ja mam tu być 'rozpoznawaczem' i wyrocznią, nikt nic nie dołoży swoich domysłów??? ;:131
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Proszę o identyfikację :)
Bardzo jasna czerwień,4 kwiaty,łodyga 50 cm,średnica kwiatu 15 cm
Obrazek

Łodyga 35 cm,4 kwiaty,średnica kwiatu 12 cm
Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

1. H. 'Red Rival'
2. H. 'Gervase'
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

:wit
Kupione jako Aquaro. Czy to Nymph?

Obrazek

Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Kupiony jako "Afrodyta".Co to jest?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
istotkap
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 maja 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Miłośnicy hippeastrum: co powiedziecie na tę roślinkę? Na forum zidentyfikowano mi ją jako hippeastrum, ale kwitnie zawsze (od blisko 50-ciu lat, bo tyle mniej więcej ma) tylko na Boże narodzenie.
Obrazek

Jaka to odmiana?
istotkap
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 maja 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych

Post »

Pogrzebałam i wydaje mi się że jest to "hippeastrum aulicum var. robustum"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”