Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To co dla Ciebie wydaje się "dużo światła" często nie przekłada się na potrzeby roślin. Istotna jest odległość od okna oraz oczywiście wystawa. Przy północnej rośliny uprawiamy tylko na parapecie, na pozostałych w przypadku pachiry w odległości max około metra. Przy południowej głównie latem trzeba uważać, jak trzymasz na parapecie.

W obecnej sytuacji dobrze byłoby teraz interwencyjnie przesadzić, podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Rośliny przesadzamy zawsze krótko po zakupie. Do przesadzania użyj mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wszystkie informacje!
Przeczytałam wszystkie 23 strony, lecę działać! Trzymajcie kciuki :)
Martlak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 gru 2018, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam roślinę Pachira od grudnia 2017 r. 2 miesiące temu zaobserwowałam rozrost nowych listków w dolnej części drzewka. Jednocześnie przy dwóch pędach zaczęły najpierw żółknąć a potem odpadać liście. Podlewam roślinę raz w tygodniu, stanowisko południowe, blisko okna :) Jak można pomóc mojej Pachirze?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przeczytaj wcześniej co pisałem o konieczności przesadzania po zakupie.
Pachirę w okresie jesienno - zimowym podlewamy nieco rzadziej, tak żeby wierzchnia warstwa ziemi zdążyła przeschnąć.
I jeszcze jedna kwestia, pachiry w formie warkocza lepiej unikać, bo długo nie żyją. W miarę rozrostu poszczególnych pni, większość albo wszystkie zamierają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ames
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sty 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry:)
Jestem świeżynką na forum,ale nie mogłam nigdzie znaleźć wątku do przywitania się z Forumowiczami :roll:

Parę spraw mnie do Was sprowadziło,a jedną z nich jest moja próba ukorzenienia pachiry...Dostałam szczepkę- oderwany nowy pęd. Siedzi już ponad 1,5 miesiąca w wodzie (na średnio rozkręconym kaloryferze- czytałam,że lubią ciepło) i coś się dzieje na łodydze,ale raczej nie są to zalążki korzeni...
Jest to kruche po dotknięciu i odpada.Co to może być i czy jest jakaś szansa żeby się ukorzeniła?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jesień - zima to niekorzystny okres roku, takie rzeczy robi się wiosną albo latem.

Wątek powitalny jest tutaj:
viewtopic.php?f=1&t=94803
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ames
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sty 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak pisałam powyżej-szczepkę dostałam także na wybór pory roku nie miałam wpływu,a nie chciałam wyrzucać...żyje sobie nadal w wodzi w takim razie,będę czekać na jakieś "poruszenie" (o ile).

Dziękuję za linka.
Paula7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachiria wykrzywianie lisci

Post »

Posiadam Pachirie z odzysku. Znaleziona na śmietniku podczas przymrozków. Mimo to wypuściła nowe pędy. rośnie ale jej liscie sa krzywe i bardzo powyginane. Stanowisko słoneczne, nie bezpośrednio nasłonecznione. Na liściach nie widze szkodników walcze natomiast z ziemiorkami. Co może być przyczyną ,,wyginiania,, liści?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślinę mogło przemrozić, a może również być niedożywiona.
Przesadź po prostu do nowego podłoża - mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku. Postaw w ciepłym jasnym miejscu w pobliżu okna. Nie nawoź po tym parę tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paula7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po znalezieniu jej obcięłam wszystkie pędy bo były zniszczone, oraz przesadziłam do nowego uniwersalnego podłoża. Minął miesiąc od tego czasu jej nie zawoziłam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trochę niefortunnie, że posadziłaś do samej ziemi. Rozluźniacz w podłożu to dość istotna kwestia, bo trudniej wtedy przelać. Niemniej jednak to nie wydaje się w tym momencie źródłem problemu.
W jakiej odległości stoi od okna?
Sprawdziłaś czy nie ma szkodników, na roślinie i w podłożu?
Jak często podlewasz?
Doniczka stoi w osłonce czy na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paula7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu/mod.

Stoi w słonecznym miejscu, ale nie na wprost okna. Na liściach nie ma żadnych szkodników co mnie zbiło z tropu bo liście wyglądają jakby żerowały jakieś szkodniki. w ziemi zauważyłam kilka ziemiórek ( kupiłam już żółty lep). doniczka stoi w osłonce. Podlewam dość porządnie jednak pilnuje żeby ziemia przeschła między kolejnymi podlewaniami. Ogólnie korzenia były w bardzo dobrej formie jak przesadzałam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to pozostają ziemiórki. Stanowisko powinno być bezpośrednio przy oknie, tylko trzeba uważać ze słońcem na południowej wystawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”