Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Grudnikom nie szkodzi słońce, bo chyba to miałaś na myśli jeśli chodzi "sparzyć". Na wschodniej, zachodniej wystawie można spokojnie trzymać na parapecie, a w sezonie po aklimatyzacji trzymać nawet na zewnątrz.
Zrobiłaś błąd zabierając go z dotychczasowego stanowiska i stawiając nad grzejnikiem zwłaszcza przy braku korzeni. Jeśli nie wytworzyła korzeni, czyli nie może pobierać wody z podłoża, a grzejnik niepotrzebnie roślinę w tym przypadku odwadnia... Wrzuć zdjęcia jak to wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja0

Post »

A to mnie mega zaskoczyłeś! Zawsze myślałam, że grudniki to rośliny na typowo północne okno lub nawet trochę za firanka przy innych wystawach. Dokładnie to miałam na myśli mówiąc sparzył- liście zrobiły się czerwonawe. Zdjęcia podeślę za kilka godzin. Tylko część nadziemną? Czy chcesz spojrzeć tez na to co w ziemi też? Jak go obfotografuje zaraz postawie go na to wschodnie okno bez kaloryfera pod spodem. Czy temp jaką napisałam wcześniej jest ok czy lepiej, żeby miał trochę chłodniej. W tym pomieszczeniu mam możliwość obniżenia temperatury. A przestawilam go, bo miałam nadzieję, że wyższa temperatura będzie lepsza do ukorzeniania.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Czerwienienie pędów to z jednej strony normalne zjawisko pod wpływem słońca, tylko należy pamiętać, że od wiosny do jesieni grudniki wymagają regularnego podlewania i podłoże nie powinno mocno przesychać. Zwłaszcza dotyczy to słonecznego stanowiska. Jeśli chodzi o światło, to im więcej go w sezonie tym powinno być obfitsze kwitnienie, tak więc północ pod tym względem średnio się nadaje. Oczywiście przy dzisiejszej hybrydyzacji można trafić na osobniki dobrze kwitnące również przy słabszym oświetleniu, ale u mnie sprawdza się reguła im więcej słońca tym więcej pąków.
Co do temperatury, w okolicach nawet 15, a nawet parę stopni niżej powinno się je trzymać w okresie jesienno - zimowym. Inna sprawa, o czym pewnie też nie wiedziałaś, to to że po kwitnieniu przechodzą okres spoczynku i gdzieś przez 3 - 4 tygodnie nie podlewasz w ogóle.
Natomiast jeśli chodzi o ukorzenianie, to dobrze powiązałaś wyższą temperaturę z ukorzenieniem, jednak trzeba uwzględnić wyższe odparowywanie wody z rośliny.
Jak wrzucisz zdjęcia to napisz jak głęboko je posadziłaś. Może dałaś za duże sadzonki, generalnie ukorzenia się małe. Czas ukorzenienia to około miesiąc - półtora.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

No i tu jest problem. Ja wsadziłam całą roślinę. Tak jak stała. Jak tylko wrócę do domu to wytnę najlepsze części i zrobię małe sadzonki. Dziękuję Norbercie Twoja wiedza i pomoc jak zwykle okazała się nieoceniona. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mój zakwitł, ale jak na razie tylko jedna strona . Na moje i jego szczęście pojawiają się pączki kwiatowe po stronie przeciwnej .
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moje wszystkie kwitną od strony światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

A moje kwitną równomiernie tzn. nie tylko od tej strony co mają światło. Wstawiałam zdjęcia, by to pokazać, ale zostały przeniesione wraz z postem do innego wątku (Grudnik - prezentacje kwitnień) - choć to żadna prezentacja, bo one przekwitają - a chodziło mi o to, że wcale nie jest regułą, że kwitną tylko od strony światła najpierw - moje mają inaczej.
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mój jest w dobrym zasięgu światła, ma okna po obu stronach .Zawsze kwitł " na okrągło" tylko w tym roku tak jakoś wyszło . Całe lato stał w ogrodzie pod wielką wierzbą . Jedną stronę miał wystawioną na bezpośrednie działanie promieni słonecznych . Ta strona właśnie kwitnie i o tym pisałam . Nic straconego, druga strona pokrywa się pąkami będzie dłużej kwitnący .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka jest różnica . Zdjęcia robione przed chwilką tylko aparat stary z zepsutym datownikiem .
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

W domu jeden kwitnie bardziej obficie od strony lepszego oświetlenia (fot.1). Stanowisko tuż obok dużego południowo-wschodniego okna tarasowego. Drugi stoi ok. metr od tego samego okna w linii prostej - i kwietnie bardziej od strony pokoju (fot.2.). W pracy mam okno na północny zachód i wielkie drzewa za nim. Tam grudniki kwietną z każdej strony (fot.3 i 4), pomimo gorszego światła nie tylko teraz ale i latem (słońce mocno ograniczone przez drzewa).

1. W domu, tuż obok okna
Obrazek

2. W domu, naprzeciwko okna
Obrazek

3. W pacy
Obrazek

4. W pracy
Obrazek
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Chyba nie ma reguły, kwitną jak chcą . I to bardzo fajnie, wniosek z tego, że my tylko podziwiać je możemy i wspomagać .
Gbr___
100p
100p
Posty: 138
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

W styczniu br. rozsadziłem białego grudnika który do tej pory nie wypuścił nowych członów tylko 3 kwiatki w listopadzie. W dodatku roślinę ogarnia czerwień pomimo znikomego nasłonecznienia... Co może być przyczyną zmiany koloru rośliny :?:

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Odwodnienie, za mało/za rzadko podlewasz. Do czasu kwitnienia podlewasz tak, żeby wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przesychała. Dopiero po kwitnieniu robisz 3 - 4 tygodnie przerwy od wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Norbercie powiedz, czy powrót do prawidłowych warunków uprawy spowoduje ponowne zazielenienie się członów. Myślę, że nie, ale pytam jeszcze. Ktoś do pracy przyniósł taką roślinkę. Myślałam, że zbyt długo stał na bezpośrednim słońcu, ale teraz skłaniam się ku przesuszeniu. Moje, jak mają za sucho marszczą nieco ostatnie człony. Tu jest inaczej. Mam ochotę powalczyć o te w pracy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”