Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Nie ten post, a tu wszystko pisze :) :
x-C-j pisze:Prawidłowo po kwitnieniu powinno sie ją przyciąć na wysokość ok 15 cm nad ziemią i aż do maja oszczędnie podlewać, miejsce jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione a temp. najlepsza w granicach 18 stopni. Od maja zaczynamy nawożenie i intensywniejsze podlewanie a na miesiąc przed okresem kwitnienia trzeba roślinę zaciemniać by rozwinęły sie kolorowe liście gdyż jest to roślina krótkiego dnia i by wytworzyły sie kolorowe przylistki wymaga zaciemniania. :D
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hai Lin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 kwie 2016, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

W ostatnie święta moja mama zakupiła gwiazdę betlejemską w zwykłym sklepie (biedronka, lidl itp.), była niewielka ale teraz bardzo się rozrosła. Przez przypadek połamałam jedną gałązkę i teraz mam ochotę ja ukorzenić i stworzyć nowe małe drzewko ale nie wiem jak to zrobić. Mam ją dać do wody i czekać aż wyrosną korzenie, potem do ziemi?
"(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Teoria mówi, że trzeba obsuszyć (aż sok przestanie wyciekać, a rana lekko przyschnie) po czym włożyć do przepuszczalnego podłoża, utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę 25-30 stopni, przykryć woreczkiem, żeby zapobiec utracie wilgotności i więdnięciu liści.

Nie wiem, czy ktoś stosował to w praktyce i czy to działa. Z prostego powodu: dużej dostępności - w grudniu poinsecję można kupić prawie wszędzie, w różnych rozmiarach i cenie - mało komu chce się samemu jeszcze bawić w rozmnażanie tej rośliny.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Miałam bardzo rozrośniętą poisencję z mocno przerzedzonymi dolnymi dolnymi łodygami. Nie wyglądało to ładnie, dlatego w czerwcu ub roku przycięłam do minimum całą gwiazdę. Pozostały tylko kikuty trzy-cztero- centymetrowe i po ponad roku wygląda tak

Obrazek

Szkoda mi było ładnych gałązek, więc postanowiłam kilka z nich (tych cienkich, wierzchołkowych) włożyć do ziemi w małej doniczce, nakryłam folią i obwiązałam zwykła gumką. Podlewałam co kilka dni, tak by podłoże było stale wilgotne. Gdy zauważyłam, że rosną kolejne liście zrezygnowałam z folii i traktowałam je jak "dorosłe" poinsecje. Udało mi się wyhodować dwie. Jedną oddałam, a druga wygląda tak

Obrazek

Przez niemal rok stała na parapecie okna północnego, a potem przestawiłam ją na południowe i tam jeszcze szybciej rośnie.

W wodzie zawsze rozmnażam anturium i raz udało mi się zamioculcasa, natomiast gwiazdy nigdy nie próbowałam...
Roberta123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 cze 2016, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Witam wczoraj przyniosłam do domu dwie Gwiazdy, jedna większa, druga dużo mniejsza. Były kupione w supermarkecie, przy transporcie były chronione przed zimnem, w domu były pół godziny aklimatyzowana. Mają wilgotne powietrze, temperaturę około 22-24 st. C. i rozproszone światło dzienne. Nie stoją w przeciągu. Przeniesione miały dość mokro, od tego czasu nie podlewalam. Mała trzyma się bez zarzutu. Duża jest mocno rozgaleziona i od wczorajszego wieczoru 2 z 5 odnog bardzo cierpi tj wiedną im liście i kwiaty, kurczą się i wiedną, nie schna nie żółkną. Czy mogę np odciąć te wiednące odnogi bo tamte są bez zarzutu? Jest jakiś sposób by jej pomóc czy po prostu została przewiana/uszkodzona przed kupieniem?
Pozdrawiam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Możesz obciąć, uważaj tylko na sok, który roślina wydziela, jest trujący.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

Czy gwiazdę po przekwitnięciu i przycięciu można wiosną wynieść do ogrodu pod pergolę (poza promieniami słońca) i trzymać do jesieni jak grudniki?
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

Jak wasze gwiazdy? ;:167
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

A moja miniaturka tak.

Obrazek

Obrazek

Byłoby fajnie gdybym utrzymała ją na przyszły rok. Pierwszy raz startuję z poinsecją :)
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

Moje ubiegłoroczne mają drobniutkie liście i nie wyglądają dekoracyjnie. Pozbędę się starych i kupię nowe.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

Anida, o tym właśnie myślę. Wyczytałam, że są trudne do utrzymania w dobrej formie. Miałam nie kupować, ale tak ładnie w sklepie wyglądały i mówiły "weź mnie do domu". To wzięłam ;:306 Są trudne w uprawie i niestety albo giną, albo wyglądają w następnym roku nieciekawie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

Miałem dwie, ale nie przeżyły długo po kwitnieniu. Może faktycznie trzeba mieć szczęście, żeby utrzymać je w dłuższej perspektywie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Post »

O tym mówię. Jak Ty nie dałeś rady, to nie wiem jak ja to mam to zrobić. I jeszcze przeczytałam, że młode roślinki (malutkie jednopędowe) w naszych domach mają marne szanse. No cóż "ryzyk fizyk".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”