Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

ODPOWIEDZ
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Przyłączam się do was z chciejstwami. ;:306
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Rynio2
500p
500p
Posty: 701
Od: 11 cze 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

I ja też lubię gymnocalycja to bardzo wdzięczne rośliny. I stosunkowo łatwe w uprawie, a jak ładnie kwitną całymi bukietami.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dziękuję za zaglądanie i komentowanie :D

Czas na kolejną partię gymnolków. Co prawda są jeszcze maleńkie ale już zaznaczają swoje piękno :D
Każdy jeden wyjątkowy i super wzbogaciły moją kolekcję :wink:


Obrazek
Gymnocalycium albiareolatum VG 04-208 Villa Sanagasta, La Rioja, Argentyna



Obrazek
Gymnocalycium baldianum v. sanguiniflorum STO 88-135/4 W of Andalagala, Cordoba, Argentyna



Obrazek
Gymnocalycium campestre KP 330 Villa del Totoral, Cerro de la Cruz, Cordoba, Argentyna, 575m



Obrazek
Gymnocalycium carolinense MT 08-439 Intihuasi, San Luis, Argentina, 1509m



Obrazek
Gymnocalycium denudatum ssp. angulatum PR 780 Cavera, Rio Grande do Sul, Brazil



Obrazek
Gymnocalycium esperanzae Ch 1417 Nueva Esperanza, La Rioja, Argentina, 519m



Obrazek
Gymnocalycium gaponii RER 289 Sra. de Guasapampa, Cortaderas, Cordoba, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium kieslingii ssp. castaneum P 220 Sanagasta, La Rioja, Argentina, 1100m



Obrazek
Gymnocalycium nataliae STO 92-526 Estacion de Fomento Grande, San Luis, Argentina, 1000m (G. berchtii v. nataliae STO 92-526)



Obrazek
Gymnocalycium intertextum MT 08-400 W of Taninga, Cordoba, Argentina, 975m (G. ochoterenae ssp. intertextum MT 08-400)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

To grupka z własnych wysiewów?
Mnie zauroczyło Gymnocalycium albiareolatum VG 04-208 Villa Sanagasta, La Rioja, Argentyna bo ma trochę puchatości :D
Czy nasiona gymno dobrze znoszą przechowywanie? Bo właśnie zakupiłam i leżą w lodówce. Czy one wolą być siane na świeżo?
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Świetne maluchy, wspaniale będzie obserwować jak się zmieniają ;:138 jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch gatunków z tej grupki - Gymnocalycium campestre KP 330 i Gymnocalycium esperanzae Ch 1417, warto na pewno wzbogacić swoją kolekcję o pozostałe ;:215
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Przyszłość, przyszłość idzie! ;:204

Ładne, ciekawe rośliny z gatunków które to nawet małe muszą się podobać. Brawo. ;:138
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

aga_zgaga pisze:To grupka z własnych wysiewów
Nie. Kupiłem je z klubu kaktusowego Hradec Kralove :wink:
aga_zgaga pisze:Czy nasiona gymno dobrze znoszą przechowywanie? Bo właśnie zakupiłam i leżą w lodówce. Czy one wolą być siane na świeżo?
Dobre pytanie ale nie znam na nie dokładnej odpowiedzi. Jedynie mogę Ci napisać, że Volker Schädlich z własnego doświadczenia zauważył, że nasiona takich gatunków jak mihanovichii, megatae i hamatum należy przechowywać przez pewien czas bo świeże nie kiełkują. Gatunki podgatunku Muscosemineum (m. in. anisitsii, eurypleurum, marsoneri, mihanovichii, schickendantzii) lepiej kiełkują, gdy wysiewamy je w nieznacznie wyższych temperaturach.
Aileen pisze:jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch gatunków z tej grupki - Gymnocalycium campestre KP 330 i Gymnocalycium esperanzae Ch 1417
Będziemy obserwować zarówno u mnie jak i u Ciebie jak te maluchy dorastają :D
hen_s pisze:Przyszłość, przyszłość idzie! ;:204

Ładne, ciekawe rośliny z gatunków które to nawet małe muszą się podobać. Brawo. ;:138
Dzięki :D Nawet tak małe, mi się bardzo podobają :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Idziesz ostro w gymnolowym kierunku ;:224
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Fajne maluszki. Poczytałam o tej nowince Gymnocalycium esperanzae - ciekawe co z tego malucha wyrośnie, lubię gymnole o ciemnej skórce. Na podstawie analiz filogenetycznych blisko spokrewnione z G. bodenbenderianum i quehlianum oraz G. castellanosii. Dla mnie takie odróżnianie jest bardziej miarodajne po badaniach genetycznych, bo ja swoich egzemplarzy G. bodenbenderianum i quehlianum nie odróżniam póki nie spojrzę na etykietę (no chyba, że postawię tuż tuż obok siebie. A przy klasyfikacji gymnoli po nasionach to już tylko muszę zawierzyć znawcom. ;)
Dlaczego Gymnocalycium carolinense jest taką kolumną. Dalej też pójdzie w kolumienkę?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

ejacek pisze:Idziesz ostro w gymnolowym kierunku ;:224
Zgadza się Jacku :D Takie piękności są pokazywane tu na forum, że i mnie one skradły serce :lol:
DAK pisze:Fajne maluszki. Poczytałam o tej nowince Gymnocalycium esperanzae
Tutaj podaję linka do artykułu o tym kaktusie https://www.schuetziana.org/downloads/S ... 2011_3.pdf
Znaleziony dopiero w 2009 roku. Zobaczymy co z niego wyrośnie w moich nie najlepszych przecież warunkach :)
DAK pisze:Dlaczego Gymnocalycium carolinense jest taką kolumną. Dalej też pójdzie w kolumienkę?
Za młodu tak ma. Zachowuje się jak niektóre G. andreae. Może dlatego na początku został opisany jako jego podgatunek. Później powinien zrobić się szerszy. Zobaczymy czy i kiedy to nastąpi :)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dziękuję za link. Bardzo mi się podoba dorosła forma tego Gymnocalycium esperanzae.
Jeśli korzeń jest aż taki okazały i długi, to czy trzeba by go mieć w wyższej doniczce? Zastanawiam się też, czy przy następnym przesadzaniu nie dodać trochę gliny do podrodzaju Muscosemineum i Trichomosemineum?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

DAK pisze:Jeśli korzeń jest aż taki okazały i długi, to czy trzeba by go mieć w wyższej doniczce?
Ja będę trzymał w swoich tradycyjnych. Później, podczas przesadzania będę obserwował korzeń i decydował o rozmiarze doniczki.
DAK pisze: Zastanawiam się też, czy przy następnym przesadzaniu nie dodać trochę gliny do podrodzaju Muscosemineum i Trichomosemineum?
Niestety tu Ci nie pomogę. Może ktoś inny by się wypowiedział.
Mam swoją sprawdzoną mieszankę w której nie stosuję gliny. Roślinki rosną, korzenie nie gniją czyli jest OK :)

Przy okazji wstawię kolejne maluszki ale najpierw ostatni w tym sezonie kwiat :D Zdjęcie z 16.11.2018


Obrazek
Mammillaria zeilmanniana



Obrazek
Gymnocalycium parvulum ssp. huettneri JO 1025.1 San Pedro Norte, Cordoba, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium ragonesei VS 136 Salinas Grandes, Catamarca, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium reductum WP 89-22/25 Sierra Bravard, Cerro Barancoso, Buenos Aires, Argentina, 700m



Obrazek
Gymnocalycium sp. MT 07-093 (forma przejściowa G. sanluisense - G. berchtii) San Pablo Norte, 15 km NW, Sierra San Luis, San Luis, Argentyna, 818m



Obrazek
Gymnocalycium uebelmannianum WR 141 Sierra Velasco, La Rioja, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium pflanzii ssp. zegarrae STO 94-967 W of Tomina, Chuquisaca, Bolivia (G. zegarrae var. tominense STO 94-967)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Może to jeszcze nie ostatni kwiatuszek, może któryś z rosnących pąków kwiatowych ma na tyle determinacji, że jeszcze rozkwitnie.
"Przedszkole" z Gymnocalycium ... okazałe, ale do opieki nad tymi maluszkami trzeba mieć zegarmistrzowską precyzję i delikatny "uścisk".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”