Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Chociaż polskie wystawy daliowe w tym roku można zaliczyć do udanych, to już nasi sąsiedzi - Czesi narzekali na suszę i brak wystawców dalii na wystawach w ich kraju (np. wystawa w Pardubicach była nader skromna). Stanisław też musiał zrezygnować z wystawiania dalii ze względu na brak odpowiedniej ilości i jakości kwiatów. Okazało się jednak, że niektóre wystawy w Czechach prezentowały się bardzo urokliwie i pięknie. Dziś podesłał mi informację na ten temat i link do zdjęć z tegorocznych czeskich prezentacji.

http://www.dahlia-tu.wz.cz/novinky.html

Szczególnie interesująco wypada zawsze wystawa dalii w Skalicy w podziemiach muzeum Boženy Němcovej (czeska pisarka). Ekspozycje są pięknie oświetlone, a światło włącza się w chwili, gdy podchodzi się do ekspozycji. Dalie w takim otoczeniu prezentują się zjawiskowo. Oceńcie zresztą sami.

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... BDLWkxNlp3

Na tej wystawie nie było ekspozycji Stanisława, ale razem z naszym kolegą Florianem uczestniczyli w wystawie dalii w Horním Lánově, gdzie nie obyło się bez nagrody...

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NYOTdDQy1R

Stanisław ubolewa, że nie miał możliwości uczestniczenia w innych wystawach, bo jego dalie kwitły znikomo, a większość w ogóle, za to karpy pomimo suszy zawiązały się całkiem nie najgorzej, bo nie wysiliły się na kwitnienie... Jest więc nadzieja, że coś niecoś z tego zostanie dla nas.

Kasiu,
jeśli chodzi o tę czerwoną to na pewno wiesz, że nie jest to Emmaüs, która jest przecież pomarańczowa i strzępiasta. Może to Witteman's Best?
Druga to raczej Kidd's Climax - ona ma bardzo zmienne kolory, więc jesienią mogła się wybarwić z małą ilością różu...

https://garden.org/plants/photo/351605/
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Widzę, że linki do czeskiej stronki już są (dzięki Basiu - wyręczyłaś mnie 8-) )
Zatem kilka dalii od naszego Mistrza, które zakwitły rzutem na taśmę czyli w ostatnim tygodniu:
Alpen Pauline
Obrazek

Ludvik Mühlstein
Obrazek

nasz Mistrz twierdzi, że to siewka od Brzaka ale gdzieś mi przemknęła bardzo podobna odmiana. Może komuś coś świta? Kwiat niewielki, średnicy 12cm:
Obrazek

a do tej zniknął mi gdzieś znacznik; jest wyjątkowa - kaktusowa o długich rurkowatych płatkach z białymi końcami, średnica ok.22cm, proszę o rozpoznanie ;:204 :
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Florianie,
przepraszam, jeśli pokrzyżowałam Twoje plany. Odnosząc się do Twojego zapytania o dwie odmiany- pierwsza, ta siewka Brzáka bardzo podobna jest do odm. Hapet Fancy, może ma nieco bardziej liliowe niż różowe zakończenia płatków.

Moja Hapet Fancy

Obrazek

To bardzo urokliwa i trwała odmiana - świetna na bukiety i plenna.

Ta druga wydawała mi się znajoma - poszukałam...
Czy to nie będzie odm. Tahoma Red Tide?

viewtopic.php?p=5134062#p5134062

I z poprzedniego sezonu ze zdjęć Stanisława

Obrazek fot. Lipien

Obrazek fot. Lipien

A może Olga

Obrazek fot. Lipien

Obrazek fot. Lipien

viewtopic.php?p=5961629#p5961629

Ta jesienna kolorystyka dalii bywa myląca - w każdym razie odmiana bardzo piękna - wpisuję na listę chciejstw!
Bardzo zazdroszczę Ci dodatkowego miejsca do sadzenia...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Dzięki Basiu! Nie pokrzyżowałaś mi planów; wręcz przeciwnie - wyręczyłaś z obowiązku ;:196
'Hapet Fancy' się nie zgadza. Moja ma końcówki czysto różowe i w zasadzie bez smug w głąb płatka.
Następna dalia, o identyfikację której prosiłem, to może być 'Olga'. Na pewno nie ta druga.
Jeszcze jedna zdążyła zakwitnąć:
'Bellamour'
Obrazek
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Kilka fotek kwitnących jeszcze dalii, które w ubiegłych latach dostałam od Stanisława:

Cafe au Lait
Obrazek

Dunaj
Obrazek

Candy Cane
Obrazek

Vancouver
Obrazek

Gödöllö
Obrazek

Pink Surprise
Obrazek

Anna Donatz
Obrazek

Mom and Dad
Obrazek

Lesk
Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Nie myślałam, że jeszcze w tym roku wstawię zdjęcia kwitnących dalii, ale długa i pogodna w tym roku jesień sprawiła, że zakwitły sadzonki od Stanisława - postanowiłam, że wykopię je później niż wszystkie pozostałe moje dalie, by miały czas urosnąć karpy... Stanisław zawsze twierdził, że karpy najlepiej przyrastają jesienią - i ma rację. Doczekałam się, chyba po raz pierwszy od zawsze, całkiem przyzwoitych karp z sadzonek. Raczej do tej pory nie zdarzyło się, by jeszcze w listopadzie utrzymywała się pogoda bez przymrozków, więc zawsze zmuszona byłam wykopywać wcześniej niż w tym sezonie.

Więc najpierw to, co zakwitło ostatnio:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i takie daliowe bukieciki z tego wyszły:

Obrazek

Obrazek

Karpy z tegorocznych sadzonek od Stanisława - przysłane kurierem i posadzone początkiem czerwca...

Obrazek

Obrazek

Ale były też takie, co przyrosły słabiej...

Obrazek

Dwie odmiany, na których mi bardzo zależało, mają wielkość paznokcia od kciuka ( :;230 , więc daruję sobie prezentację...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2311
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Piękne karpy Basiu! Moje jeszcze w ziemi, bo kwitną, a niektóre dopiero teraz wydały pierwsze kwiaty i dwie takie od Naszego Mistrza czekają na identyfikację. Proszę o pomoc.
Ta ma piękny czerwonobrązowy kolor, smugi i jest dość duża (ok. 20cm średnicy:
Obrazek

Druga - intensywnie (bardziej niż na zdjęciu) purpurowa, półkaktusowa, 18 cm średnicy:
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Florianie,
ta pierwsza to myślę, że może być My Pride. U mnie w tym roku kwitła, w szczycie sezonu, tak:

Obrazek
Kwiat jest ogromny, przynajmniej 25 cm lub więcej, przynajmniej u mnie. I wysoka.

Ta druga, to nie jestem pewna, też chyba mam ją właśnie wśród tegorocznych sadzonek, i myślę, że to może być Chloe (Janae?) - u Stanisława jako nr 237...

Też mam jedną zagwozdkę...

Obrazek

Kupiłam tę jedną jedyną w tym roku w sklepie, bo miała to być Kenora Superb - o naiwności!
Ale jest świetna do cięcia!
Pozdrawiam
Barbara
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Basiu, a jak nazywa się ta czerwona ze zdjęcia? Mam od pana Stanisława z zeszłego roku chyba taką samą i nie wiem jak się naprawdę nazywa. Nazwałam ją sobie 'mega czerwona', bo ma ogromny kwiat :)
BarbaraR pisze: Obrazek

Zdjęć tegorocznych za bardzo nie mam, ale w zeszłym roku kwitła tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Wg numerku od Stanisława to Bryn Terfel.
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Już się ucieszyłam, że teraz ja cos Basi zidentyfikuję, bo wygląda ta dalia znajomo... Ale sprawdziłam i u mnie ona też NN - też w tym roku kupiłam jako Garden Festival dla odmiany.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Kasiu,
dziękuję za dobre chęci. Jakoś przeżyję fakt, że nie zostanie rozpoznana - i tak mam parę takich, więc do nich dołączy...

Nam jeszcze nie całkiem skończył się daliowy sezon, a tu już niektórzy hodowcy i kolekcjonerzy spiesznie ogłaszają nowe katalogi dalii na 2019 rok. Tym razem jako pierwsza zameldowała się z ofertą Rita Za?? z Łotwy. Propozycje oszałamiające! Na pewno coś z tych wspaniałości trafi do Stanisława. Tylko jest ten jeden problem - jak wykombinować miejsce na te przepiękne nowe okazy ;:223

http://www.dalijas.lv/all-varieties
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.6

Post »

A ja mam jeszcze kawałek trawnika :D I już 20 dalii zamówionych u Stanisława i 36 w koszyczku w jednym sklepie... A to przecież dopiero początek.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”