Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
bambo114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2018, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Do poprzedniej części wątku zapraszamy :arrow: tutaj.

Witam. Ja również mam problem z jabłoniami na owocach jak i lisciach są widoczne brązowe plany. Moim zdaniem to parch lecz nie jestem pewien ocencie (owoce maja wklęsłe plamy). Jabłonie w zeszłym roku również miały tą chorobę pryskałem jesienią Mocznikiem na wiosnę pryskane były Scyllitem lecz nie pomogło. Jakimi środkami mogę jeszcze pryskać w tym okresie aby wyleczyć jabłonie z tej choroby?
Obrazek
Postaram sie dorzucic zdjęcie lisci jeszcze.
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@bambo114 Fotografia robiona z daleka i trochę trudno potwierdzić. Z dala to wygląda jak parch ale dziwna sprawa bo przy parchu to zazwyczaj też liście mają kropki lub przebarwienia. A na fotce liście zdrowe. :?:
Teraz w czerwcu jest najdłuższy dzień i mocne słońce więc ewentualny parch to byłaby oznaka raczej słabego odżywiania/nawodnienia drzewka gdy osłabione liście/ jabłka łapią choroby. Szedłbym raczej w stronę wzmocnienia drzewka niż pryskania. U mnie parch występuje na podatnych jabłonkach ale to jak jest deszczowy sierpień, wrzesień.
Jaka to właściwie odmiana jabłoni? Może jakaś bardzo podatna??
bambo114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2018, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Zdjęcie jest z jabłonki papierówki ale ogólnie na 4 drzewkach sa podobne plamki na owocach. Dodam wiecej zdjęć.
Papierówka:
Obrazek
Obrazek

Nie znam odmiany ale to wczesne czerwone jabłka dojrzeją wcześniej niż papierówka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A jak wzmocnić drzewko nawadniać bardziej czy jakies zabiegi zastosować ?
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@bambo114 Tylko Ty nie masz parcha a liście wydają się w miarę zdrowe. Owoce mają bardzo różne uszkodzenia. Najbardziej przypomina to zabliźnienia po ataku gradu. Nie znam szkodnika, który by tyle powierzchniowych wgłębień robił.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Mam jakieś dziwne uszkodzenia podkładek głównie M9 na których wykonałem szczepienia w tym roku. Większość się przyjęła ale później uschła bo zaatakował mączniak. Spóźniłem się z opryskiem i wykonałem go dopiero po zauważeniu nalotu na liściach, które na niektórych już pousychały. Z braku Nimroda użyłem Scorpion 325 SC. Niestety niektóre podkładki wyglądają bardzo tragicznie i mam obawy czy nie doszła jeszcze jakaś inna choroba jak zaraza ogniowa? Widać spękania kory, jakieś bulwy przy gałązkach. Na pewno jest też bawełnica korówka, ale czy ona jest aż tak szkodliwa? Wygląda to tak że usychanie występuje w miejscach szczepień bądź przyciętych gałązek tak jakby to one były ogniskiem choroby, na jednej jabłonce góra jest żywa a środek w którym było szczepienie zamiera (jak na pierwszym zdjęciu):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bambo114
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2018, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@Erwin Dzięki wielkie za rozpoznanie.
JonesRo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2018, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jabłoń - szkodniki

Post »

Witam. Jestem nowy i nie bardzo wiem jak się posługiwać forum za co przepraszam.
Mam taki problem,ponieważ zauważyłem na starej jabłoni (szara reneta?) ze jest mnóstwo białych larw.
Nie mogłem znaleźć w Googlach co to możne być.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłoń - szkodniki

Post »

Wiele owadów żyje i rozmnaża się w martwym drewnie. Przyczyna próchnienia jabłoni wynika najprawdopodobniej z zasiedlenia jej przez jakiś grzyb a owady to tylko wykorzystały.
JonesRo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2018, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń - szkodniki

Post »

Witam!!!
Nie dodałem ze drzewo jeszcze nie jest martwe. Pewnie za malo zdjęć dodałem. Jeszcze jedno zdjęcie w całości moja jabłonka:
Obrazek
drSwobodziczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 wrz 2018, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam!

Proszę o poradę w sprawie chorej jabłoni.

Opis i zdjęcia o tu => viewtopic.php?f=17&t=94711&start=28

Przepraszam, że duplikuję, mam jednak wrażenie, że zacytowany wątek umyka uwadze forumowiczów, może więc tu się uda? :)

dziękuję z góry za pomoc, pozdrawiam

RW
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Jabłka na jabłonce WITOS od kilku lat mają pleśń w komorze nasiennej. Inne jabłka są zdrowe. I oto znalazłam powód takiego stanu:
"pleśnienie gniazda nasiennego wywołanego przez Alternaria ogranicza się do rozwoju wewnątrz gniazda. Do zakażenia także dochodzi podczas kwitnienia, patogeny wnikają przez słupek do zalążni i komór nasiennych, które wypełniają się czarną grzybnią."
Wiem już co zrobić wiosną, ale dzielę się tą wiedzą, może się przyda.
ania1590
Izych
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 cze 2017, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam,
proszę o informację o tych czarnych plamach na jabłkach.


Obrazek
monia77
100p
100p
Posty: 125
Od: 15 paź 2011, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gogolin

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Tato odciął gałązkę z młodej jabłoni i był w niej taki szkodnik co to?opryski mam zrobione silitem a dzisiaj miedzianem.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”