Cięcie lip i jesionów

Drzewa ozdobne
Janek125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lut 2015, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cięcie lip i jesionów

Post »

Witam wszystkich :wit
Mam do Was takie pytanie..
Jest u mnie sad wymieszany z różnymi drzewami.
W którym rosną Jesiony i lipy.
Chciałbym je przyciąć, ale nie mam zielonego pojęcia kiedy to zrobić:?:
Nie chciałbym im zaszkodzić.
Drzewa mają od 15 lat do 24 lat (mniej więcej )
Doradźcie proszę. Co jak zrobić ;:145
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Ciecie lip i jesionów

Post »

Lipy i jesiony bardzo dobrze znoszą cięcie, możesz ciąć w ciągu całego roku z wyjątkiem okresów mrozu i upałów.Najlepiej przycinać gałęzie do 5 cm średnicy. Generalnie lepiej robić przycinania częstsze cienkich gałęzi niż po wielu latach odcinać grube.
Ogólnie ważne jest, aby zachować symetrię drzewa i nie powinno się jednorazowo redukować więcej niż 30% korony.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Tylko jesionow nie powinno przycinać się wiosną, bo będą płakać.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Jeśli chciałbyś to możesz wstawić zdjęcia drzew. Dobierzemy rodzaj cięcia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ablau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2018, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Witam. Mam prosbe o porade dot. ciecia jesiona. Jesion rosnie ok. 1,5m od chodnika. W prawej czesci korony (patrz zdj. nizej) pojawil sie posusz (ta czesc jesiona usytuowana jest nad chodnikiem i droga; na zdjeciu niezbyt dobrze widac ten posusz, jedynie jego fragmenty). Wyciecie posuszu spowoduje koniecznosc ciecia z innych stron korony (bo zaburzy statyke drzewa; ponadto wystepuje takze co najmniej 1 "galaz wisielcza", wiec pewnie do wycinki bedzie). Ze wzgledu na to, ze drzewo jest przy chodniku (zabudowania tez sa niedaleko), zastanawiam sie nad jego wycinka, ale tego chcialbym uniknac. Srednica pnia to ok. 65-70 cm. Prac podjemie sie profesjonalna firma, ale chodzi mi tutaj o to, abym nie byl zielony w temacie - z mojego punktu widzenia zainteresowany bylbym redukcja korony po usunieciu posuszu, w taki sposob, aby odpadajace galezie nie stanowily zagrozenia dla pieszych na chodniku i drzewo bylo mniej podatne na silne podmuchy wiatru i korona byla mniejsza i latwiejsza w utrzymaniu - ale nie wiem, czy tak sie da zrobic (pozostaje kwestia zachowania sie korony po cieciu - jakies wilki itp. podobne historie). Dziekuje za wskazowki.

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Po zdjęciu posuszu na prawym konarze pojawią się rany, w których chcąc nie chcąc, pojawi się zgnilizna, co osłabi statykę i tak już mocno wygonionego konaru. Dlatego polecałbym tutaj silniejszą redukcję, która spowoduje też pojawienie się nowych pędów niżej na tym konarze.
Lewa część drzewa też niestety zawiera posusz, ale wydaje się lepiej zbudowana i tam redukcja może być mniejsza.
Poglądowo zaznaczyłem miejsca cięć. Jest to wersja dość radykalna i lepiej byłoby wcielić ją na wiosnę. Jeśli cięcie musi się odbyć jeszcze tego lata to sugeruję, żeby postąpić trochę delikatniej.
Nie tnijcie później niż z początkiem września.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
darek05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 paź 2018, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Witam, potrzebuję pomocy
muszę skrócić piękny jesion o jakieś 3-4 metry, drzewo ma teraz koło 10m, może 12m
z dołu wygląda trochę blado, liście, gałęzie idą bardziej w górę i na boki a środek gdzie jest pień i główne gałęzie jest raczej pusty

starałem się znaleźć jak najwięcej informacji w sieci ale dużo nie było, w tym poście informacji jest najwięcej i pozwalam się podpiąć pod już istniejący post

więc to, co wiem:
jesion radzi sobie dobrze z podcięciami, ciąć najlepiej między listopadem i marcem, raczej marzec, wystrzegać się mrozu, można ciąć w lecie, cięcie może dobrze służyć drzewu, cięciem można ukształtować koronę, złym cięciem można zaszkodzić

moim celem jest skrócenie wysokości drzewa o 3-4 metry, około 1/3 wysokości i utrzymać tę wysokość, dodatkowo robiąc cięcie chciałbym to wykorzystać by lepiej ukształtować drzewo

poniżej zdjęcie drzewa
Obrazek
ERNRUD, gdybyś i mi mógł narysować gdzie zrobić cięcie, byłbym wdzięczny
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Witaj. Piękny jesion pensylwański. Napisz może wpierw, dlaczego chcesz go w ogóle ciąć. :shock:
Gałęzie u dołu korony są słabsze w powodu ocienienia - to naturalne i drzewo inwestuje we wzrost tych dobrze oświetlonych, stąd jesion ucieka do góry. Cięciem tego silnego wzrostu w tym wieku nie zahamujesz - ciągle będzie odtwarzał wierzchołek, więc redukcje będą potrzebne najrzadziej co 5 lat. Lepiej nie zadawać większych ran niż powiedzmy 7-8 cm średnicy, choć przy obniżaniu o 4 metry rany niestety będą większe.. Warto je zabezpieczyć funabenem.

Teraz prawdy i mity:
# Jesion wcale nie radzi sobie tak dobrze z cięciem. Gałęzie niby szybko się regenerują a tkanka przyranna bardzo szybka narasta, ale rany są dość podatne na gnicie. Dlatego unikamy zadawania rozległych uszkodzeń!
# Cięcie jesienią jest niewskazane! Co prawda robi się to powszechnie, ale z braku czasu na ten zabieg w okresie przedwiośnia. Inaczej pisząc, firmy arborystyczne muszą z czegoś żyć jesienią... Najlepszym terminem jest oczywiście marzec.
# Latem też można ciąć, ale delikatnie. Jeśli chcemy osłabić wzrost wierzchołka, to właśnie termin letni będzie najodpowiedniejszy. Cięcie letnie osłabia wzrost.
# Cięcie może pomagać i może szkodzić. To w zależności od tego, jakiego rodzaju cięcia drzewo potrzebuje. Twój jesion (patrząc na jego potrzeby) nie wymaga żadnego. Tak więc, jeśli musisz go obniżyć to będzie to dla niego szkodą.

Podsumowując, architektura jego korony wygląda na bezbłędną. Nie wiem jak wyglądają rozwidlenia konarów i stan pnia, dlatego nie wchodzę w temat statyki tego drzewa. Podeślesz więcej zdjęć robionych spod drzewa? Może uda mi się wymyślić jakieś alternatywy, żeby nie trzeba było tak mocno go ciąć...
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
darek05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 paź 2018, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Hej, bardzo dziękuję za odpowiedź, myślałem, że już nikt nie odpowie
jesion zasłania trochę słońce, które pada na garaż będący po prawej stronie drzewa, nie widać na zdjęciu, na garażu będą zamocowane panele fotowoltaiczne, niestety, coś kosztem czegoś
ok, więc, marzec i kilka gałęzi, które bezpośrednio pną się do góry, spróbuję nie więcej jak 30%, resztę zostawię i całość będzie do wyrównania jak już drzewo odchoruje to cięcie, posmarować miejsca cięć, w miarę możliwości nie grubiej jak 7-8 cm
czy mniej więcej tak będzie ok?
dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Dobrze by było nie schodzić z cięciem poniżej tego poziomu. Do zabezpieczenia ran najlepszy Funaben Plus. Jak wykonawca będzie kręcił nosem na to, że ma malować to proszę odesłać go do mnie - ja mu wytłumaczę jaki jest tego sens. :wink: Pozdrawiam.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
darek05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 paź 2018, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Dzięki wielkie, właśnie mniej więcej tyle planuję
a pytanie mam, w którym miejscu najlepiej przyciąć?
Opiszę:
gruba gałąź, rozgałęzia się, odcinki rozgałęzione rosną dalej do kolejnego rozgałęzienia
nie wiem, w którym miejscu rozgałęzienia najlepiej by przyciąć gałęzie, czy przed rozgałęzieniem (ale to chyba nie bo chyba zostaną takie kikuty), czy zaraz po rozgałęzieniu - do tego bym się skłaniał - bo jest to podobne do przycięcia gałęzi przy pniu i pozostawia rozgałęzienie z którego wyrosną nowe gałęzie

A czy ta maść się nada? KORO-DERMA firmy BROS, niedawno kupiłem tutaj: https://allegro.pl/bros-masc-ogrodnicza ... 80956.html

,ale kupię Funaben Plus jeśli jest lepsza

Dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony 26 paź 2018, o 18:19 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy o zdania z wielkich liter.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

Obrazek

Funaben jest trwalszy i skuteczniejszy przeciwko patogenom.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
darek05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 paź 2018, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie lip i jesionów

Post »

dzięki, ok, czyli tuż za rozgałęzieniem, wezmę Funaben
Ostatnio zmieniony 29 paź 2018, o 11:31 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy o zdania z wielkich liter.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”