"Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

No właśnie przeczytałam i tak jak piszesz
tom_ek pisze: im więcej człowiek wie, tym mniej wie ;)
mam mętlik w głowie, ale chyba skłonię się ku temu co napisał
jandom1 pisze:Jeśli będziesz zimować je w niższej temperaturze to zdecydowanie poczekać :) zimą też należy uważać z przesadzaniem , nie wolno za bardzo uszkodzić korzeni bo chłód może spowodować jakieś problemy grzybowe... , sam zakupione w tym roku rośliny trzymałem aż do teraz w starym podłożu i przesadzę dopiero zimą jak będzie czas. Jak to produkcyjne podłoże jest już zupełnie suche to na zimowisku na pewno nie zaszkodzi :) ja gdy przesadzam zimą to rośliny stoją cały czas w chłodzie
.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Oczywiście warto uzupełnić, iż zimą nie podlewasz w ogóle.
Co do wiedzy, to lepiej mieć jej za dużo niż za mało. W przypadku kaktusów trzeba wiedzieć kiedy podlewać, w jakim powinny rosnąć podłożu oraz kwestia zimowania w niskiej temperaturze. Pomijam już, że kaktusy = najlepiej południowa wystawa, ale to chyba wiesz. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Wiem już chyba dość dużo i na temat składu podłoża, podlewania i nie podlewania zimą. O chłodniejszym stanowisku zimowym też wiem, no i na kaktusy zdecydowałam się tylko dlatego, że mam dwa południowe parapety. Na zimowisku też będą miały południowy parapet na poddaszu nieużytkowym ( chociaż jak zima będzie mroźna to będę je musiała przenieść do pomieszczenia z temp. 15-16 stopni).
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Chciałabym zapytać czy póki są małe mogę je tak wsadzić? (na razie są w doniczkach kupnych, podłoże zupełnie wysuszone, dla estetyki wsadziłam je w doniczkę i uzupełniłam żwirkiem z zoologicznego - przesadzę je zimą i właśnie chciałam do tych donic je wsadzić póki są małe - jak podrosną to wsadzę w coś większego ewentualne każde oddzielnie. Chodzi mi o to czy pasują do siebie?
1 zestaw
Obrazek

Obrazek

2 zestaw
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Mnie się wydaje, że te doniczki są za duże. Duża doniczka = dużo podłoża do przeschnięcia = słaba kontrola wilgoci w korzeniach. Jak tak chcesz posadzić to daj mocno przepuszczalne podłoże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Zdecydowanie za duże pojemniki.
Na początek posadź je pojedynczo do zwykłych doniczek. Wielkość doniczki powinna być niewiele większa od średnicy korpusu. Poszukaj na allegro kwadratowych doniczek, są dostępne w różnych rozmiarach.
Sadzenie w grupie wymaga więcej doświadczenia w uprawie kaktusów. Trzeba było zadać pytanie przed kupnem tych kaktusiarek, oszczędziłabyś parę złotych. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Ok przemyślę to. A ja kupując te doniczki zastanawiałam się czy nie będą za małe, bo one mają 26 cm długości, 12 cm szerokości i 8 cm wysokości - a te roślinki takie malutkie to nie są ( no może poza tą włochatą środkową)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I druga doniczka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy te 2-3 cm pomiędzy roślinami to naprawdę za dużo? Podłoże będzie na pewno bardzo przepuszczalne, już się przygotowałam. Poza tym mam w domu (musiałam dokładnie policzyć) 25 doniczek z grudnikami + 2 doniczki w których ukorzeniam (przy takiej ilości zawsze gdzieś się niechcący trąci i coś się ułamie - zazwyczaj gdy zasłaniana jest roleta w łazience - a szkoda wyrzucić - będą na prezent jak znalazł) i fakt, że to nie kaktusy a sukulenty, ale też mają/wymagają dobrze przepuszczalnego podłoża - niektóre mam już szósty rok i uprawiam je z powodzeniem (kwitną co roku i wiosną powtarzają kwitnienie).
Myślę/tak mi się wydaje, że dam chyba sobie radę i z kaktusami. Tylko powiedzcie mi czy naprawdę te doniczki, które kupiłam się do nich nie nadają? (kwadratowe jakoś do mnie nie przemawiają)...wszystko jeszcze do przemyślenia, czasu jeszcze trochę mam nim przesadzę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Nina, tu nie ma co przemyśleć. Te pojemniki są za duże. Piszą Ci osoby z doświadczeniem. Kaktusy wymagają ciasnych doniczek nie większych niż korpus kaktusa. Uprawiam kaktusy po ponad 10 lat i wszystkie mam posadzone pojedynczo.
Wiem, że pojemniki ładnie wyglądają, ale tutaj nie chodzi o estetykę, ale to żeby roślina dobrze i zdrowo rosła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Mam inne zdanie na temat tych doniczek, jak dla mnie są ok. , choć rzeczywiście ten "włochaty środkowy" może mieć trochę problemy.
Jeżeli pytając, czy pasują do siebie, masz na myśli warunki uprawy, to pasują, choć jedne rosną szybciej, inne wolniej.
Tak jak Aga napisała, daj dobrze przepuszczalne podłoże, tym bardziej, że podczas usuwania tego produkcyjnego ( co zamierzasz zrobić zimą, jak zrozumiałam) część korzeni ulegnie zniszczeniu.
Kwadratowe doniczki źle wyglądają na parapecie, a jak domyślam się o taką uprawę Ninie chodzi. Musisz w początkowym etepie bardzo ostrożnie podlewać (oczywiście dopiero późną wiosną), na ciepłym parapecie korzenie bardzo szybko wypełnią doniczki.
Zorientujesz się podczas przesadzania, jak duże będą bryły korzeniowe, bo to do nich należy dopasować wielkość doniczek. Możesz po prostu posadzić więcej roślin w jednej kaktusiarce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Kwadratowe doniczki źle wyglądają na parapecie? Właśnie kwadratowe doniczki są bardzo dobre, bo lepiej/efektywniej wykorzystują powierzchnię. W pokoju trzymam właśnie w takich warunkach melokaktusy. Poza tym estetyka jeśli chodzi o uprawę kaktusów to raczej drugorzędna sprawa.
Posadzenie w pojedyncze doniczki jest lepszym rozwiązaniem dla początkującego amatora kaktusiarza. W mniejszym pojemniku łatwiej wyczuje, kiedy trzeba podlać. Jest jeszcze jedna kwestia w sadzeniu razem, silniejsze egzemplarze mogą zdominować słabsze. Trzecia sprawa, jeśli w sezonie trzeba podlać większą ilością wody, to w dużym pojemniku, nawet stosując mocno przepuszczalne podłoże, będzie ono inaczej przesychać niż w pojedynczej doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Dzięki za rady.
barbra13 pisze:Możesz po prostu posadzić więcej roślin w jednej kaktusiarce.
A wiesz, że wcześniej o tym już myślałam? Nawet dwa takie do mnie dzisiaj się uśmiechały w sklepie, ale chyba tyle kaktusów na początek mi wystarczy. No cóż - twardy orzech do zgryzienia z tymi moimi doniczkami (mam inne, nawet kwadratowe - takie produkcyjne, zostały mi po wiosennych wysiewach kwiatów jednorocznych - sporo ich kupiłam i nie wykorzystałam wszystkich a rozmiary różne od maleńkich po takie trochę większe) - w każdym razie coś muszę wykombinować. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Wg mojego doświadczenia, kaktusiarki są dobre do uprawy pozostałych sukulentów, tylko też trzeba dobrać rośliny wolniej i słabiej rosnące czy szybsze i silniej rosnące. Oczywiście tutaj też warto mieć już trochę doświadczenia i też podlewać trochę bardziej z wyczuciem.
Powodzenia :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Nino, ja się z Norbertem częściowo zgodzę - takie donice to jest zawsze pewne ryzyko, niezależne od doświadczenia. Przy bardzo przepuszczalnym podłożu i ostrożnym podlewaniu powinno być ok, niemniej ryzyko istnieje, zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią.
norbert76 pisze:Poza tym estetyka jeśli chodzi o uprawę kaktusów to raczej drugorzędna sprawa.
A z tym się zupełnie nie zgodzę - estetyka w uprawie kaktusów to kwestia elementarna, w końcu kaktusy na ogół uprawiane są właśnie ze względu na ich wygląd (nieważne - cierni czy kwiatków) ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”