Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

No to teraz ja się wyrace do dyskusji pomiędzy scousi a Norbertem. Ja bym jednak po przesadzeniu nie nawoziła. Jednak zawsze ten system korzeniowy ucierpi i nie ma sensu nawozić uszkodzonych korzeni, bo to może przynieść więcej strat niż pożytku.
Odnośnie kwitnienia jesienią i zimą. Wystarczy poczytać o storczykach botanicznych (a hybrydy się z nich wywodzą) i bedziemy wiedzieć, że większość storczyków w tym Phalaenopsis kwitną w szczególności o tej porze roku w naturze.
scousi najczęściej pęd, który wstrzymał wzrost, już go nie ponowi. Szybciej wypuści nowy, niż ten ruszy.
Te nowe liście to tzw basal keiki. Aktualnie korzysta z systemu korzeniowego matki a w przyszłości wypuści własne korzenie.
Norbercie jest pewne podłoże, które na start, jak podaje producent, ma w sobie nawóz. Jest nim Orchiata.

Teraz kasiekk90 Phalaenopsis nie przechodzi okresu spoczynku a to na foto to jest pęd.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Zawsze nawożę storczyki od razu po przesadzeniu - zwykle jest to następne namaczanie po nim w kolejności.
Co do tej tego podłoża co wymieniłaś, jeśli nawet ono zostało użyte, osobiście bym używał tylko kory. Dlaczego? Ano dlatego, że to takie podłoże dedykowane dla "leniwych", a docelowo i tak najlepiej samemu nawozić bo nawozisz wtedy, kiedy roślina tego potrzebuje. Jeśli roślina w okresie jesienno-zimowym postanowi zaprzestać wzrost to po co jej nawóz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Norbercie a kto przesadza w okresie jesienno-zimowym 8-) chyba tylko ten co reanimuje ;:215 a Orchiata jest to 100%kora sosny kalifornijskiej i jest to podłoże dla "profesjonalistów" i raczej "leniwi" go nie będą używać. Na bank nie poleciałabym takiego "gniota" :;230 do uprawy storczyków, który to nie wiadomo co ma w składzie. Polecam bardzo dobra drobna kora, jeśli ktoś taką potrzebuje.
Awatar użytkownika
scousi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 gru 2010, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Ja tylko dodam, że przesadzałam go w lipcu. Z tego co pamiętam to była Compo Sana. Orchiata sama jako podłoże wystarczy plus np. jakiś pumeks? W każdym razie świeżo po przesadzeniu i tak go z jakieś dwa tygodnie nie podlewałam bo dałam korzeniom czas na zasuszenie i zamknięcie. Zresztą przesadzanie też było już jakiś czas po ostatnim zasilaniu nawozem. To wszystko rozkładało się w czasie. Nadal się rozwijał więc nie widziałam sensu w ponownym nawożeniu. Teraz już faktycznie jest pora, że mogłabym to zrobić. Oczywiście jak na moje amatorskie oko. Zawsze można wyprowadzić mnie z błędu. Po to w sumie tu się odezwałam :)

Dzięki za potwierdzenie, że to basal keiki. Święty Graal zdobyty i to z taką storczykową ofiarą losu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

zabkamarta pisze:Norbercie a kto przesadza w okresie jesienno-zimowym 8-) chyba tylko ten co reanimuje ;:215 a Orchiata jest to 100%kora sosny kalifornijskiej i jest to podłoże dla "profesjonalistów" i raczej "leniwi" go nie będą używać. Na bank nie poleciałabym takiego "gniota" :;230 do uprawy storczyków, który to nie wiadomo co ma w składzie. Polecam bardzo dobra drobna kora, jeśli ktoś taką potrzebuje.
Jeśli kupujesz storczyka teraz to do wiosny czekasz z przesadzeniem, a w tym czasie będzie rosnąć np. w niekorzystnym podłożu torfowym :?: Sorry, ale z mojego doświadczenia trzymanie dłużej w takim podłożu kończy się uszkodzeniem korzeni. Przypominam, że jest to podłoże produkcyjne. Oczywiście czasami można kupić z korą, ale i tak przesadzenie (najlepiej po przekwitnięciu) to podstawa, chociażby żeby sprawdzić w jakim stanie są korzenie.
Jeśli storczyki rosną w okresie jesienno-zimowym to niby dlaczego wg Ciebie nie można przesadzić?
Chyba lepiej zapobiegać, niż potem reanimować storczyka?
Co do podłoża, to również bardzo dobrze sprawdza się kora śródziemnomorska, którą można kupić w różnych frakcjach. Na pewno taka kora jest o wiele lepsza niż podłoże kupowane w marketach. Compo Sana kupowałem, średnio się u mnie przydała, na pewno to podłoże nie ma nawozu.
Tak więc storczyk o którym jest ta dyskusja jest ewidentnie niedożywiony. Zacznij go nawozić, nieco rzadziej niż w sezonie, dopóki będzie rosnąć, a może jeszcze zakwitnie z tego pędu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Storczyk to epifity i w naturze nie dostaje nawozu, więc nie wiem skąd to ciśnienie na nawóz. Ma wystarczająco składników pokarmowych jak namaczasz korę.

Moja opinia na temat nawozu w momencie już wyrażona wcześniej i ją podtrzymuje.
I myślę, że w temacie "korzonek czy pęd" wszystko jest już napisane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Może i temat korzonki i pęd został wyczerpany, ale temat poszedł też w innym kierunku i warto pewne sprawy wyjaśnić, które poruszyłaś.
Marta, ale niestety nie masz racji, gdyż nawet epifity w naturze mają dostęp do składników pokarmowych w postaci rozkładających się różnych substancji organicznych, storczyki nie żyją samą wodą. Dlatego wiele storczyków żyje w symbiozie z grzybami, bo dzięki nim może te składniki pobierać - głównie azot i fosfor. Poza tym sorry, czegoś tu nie rozumiem, piszesz o ciśnieniu na nawóz a sama przecież nawozisz storczyki i wielu innych co je uprawia. Nawożenie to normalna kwestia jeśli chodzi o uprawę w warunkach domowych. Druga sprawa, niestety ale kora zawiera za mało składników mineralnych żeby roślina dobrze rosła, a zwłaszcza kwitła. Kwitnienie przecież jest dużym obciążeniem dla rośliny, zwłaszcza storczyków i zużywa w związku z tym energię. Żeby więc storczyk zakwitł, potrzebne jest dostarczenie odpowiedniej ilości potasu. W której korze masz potas? Dlatego uprawiając w korze trzeba dostarczyć składniki mineralne w postaci nawozu. Zresztą nawet storczykom uprawianych na kawałku kory trzeba dostarczyć nawozu, zwykle w postaci mgiełki, którą stosuje się dolistnie.
Dziwne, że muszę takie rzeczy tłumaczyć w końcu osobie doświadczonej, a nie osobie która zaczyna uprawiać rośliny...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Norbercie Rozszerzasz cały czas temat i niepotrzebnie. O nawozie piszę tutaj tylko w sytuacji zaraz po przesadzeniu a Ty nagle generalizujesz na całokształt uprawy. Moja opinia tego dotyczyła i twierdzę, że to co z kory przy moczeniu dostanie taki przesadzany storczyk "papu" na sam początek mu wystarczy. Mówie o okresie adaptacji po przesadzeniu.

Niepotrzebnie generalizujesz moją wypowiedź i w dodatku sugerujesz mi niewiedze. Nie musisz mi tłumaczyć tego co napisałeś, bo jest to dla mnie oczywistością. Może komuś innemu przyda się Twój wywód. :uszy Po raz kolejny zaznaczę że moja opinia dotyczy zaraz po przesadzeniu i niepotrzebna jest ta dyskusja. Każde z nas wyraziło opinie i koniec.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Chciałam Was prosić o poradę jaki nawóz najchętniej dolistny polecicie do storczyków?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

A czemu dolistny? Do jakiego storczyka?
Osobiście polecam zwykły do podlewania do roślin kwitnących.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Falenopsisy, normalny i miniaturowe. Ze względów "technicznych" chciałabym dolistny. :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Zwykłe falenopsisy najlepiej nawozić normalnym nawozem, bo roślina która wytwarza korzenie czerpie składniki pokarmowe głównie przez nie, a nie przez liście.
Myślę, że nawóz dolistny może być stosowany tam gdzie np storczyk wytwarza mało korzeni, jak np uprawiany na podkładce i jako wspomagający dla pozostałych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

No właśnie Norbercie. Jako, że storczyki jednak, akurat są epifitami to i czerpią z tego co na nie spadnie.
Dlatego bardziej mi pasuje nawożenie dolistne do nich. No i wszystkie mam na podkładkach z kory.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”