Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
syndykat_tssz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 paź 2018, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mimo że jest zrobiony drenaż ze sporej warstwy keramzytu, to i tak potrzebny jest odpływ i podstawka? Nie ma ogrzewania podłogowego. Czy problemem może być też to, że okno jest zasłonięte półprzepuszczalnymi roletami? Może na dzień je odsłaniać aby palma złapała więcej słońca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Każdą roślinę sadzisz do pojemnika z otworem. To jest bezwzględna kwestia. Czyli albo robisz otwory od spodu doniczki albo przesadzasz jeszcze raz do normalnej doniczki.
Każda roślina do życia potrzebuje bezpośredniego światła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy jest go mniej niż okresie wiosna - lato. Czyli stawiasz palmę przy oknie i podnosisz rolety na dzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marlensko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lis 2018, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,
Od dłuższego czasu mam problem z moją arecą - na liściach tworzy się klejący sok, który kapie na podłogę i bardzo ciężko go zmyć. Pojawiły się też na niej jakieś brązowe plamy/grudki - jak widać na zdjęciu.
Te błyszczące plamy na liściach, to właśnie ta kleista maź. Bardzo proszę o pomoc, szkoda mi jej wyrzucać bo cały czas wypuszcza nowe pędy, ale ten klejący sok jest strasznie uciążliwy.

https://imageshack.com/a/img924/6221/We5Oia.jpg
https://imageshack.com/a/img922/1278/OtuJ8W.jpg
https://imageshack.com/a/img924/2212/wfSOWd.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tarczniki.

Poczytaj tutaj:
viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cytrus8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 lis 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja pierwsza Areca

Post »

To mój pierwszy post.
Kupiłem w sobotę Areca i zauważyłem w domu na niektórych łodygach oraz liściach mikroskopijne białe plamki (pod palcem niewyczuwalne, nie klejące) które bardzo ciężko usunąć - co to jest. Dodatkowo jeden praktycznie cały liść ma plamy, pozostałe nie mają (czy mam go wyciąć). Podczas transportu jeden liść złamałem (czy mam go wyciąć). Kupiłem nową doniczkę (mam nadzieję, że odpowiednią), ziemię do palm, keramzyt ale nie wiem czy w zaistniałej sytuacji zmieniać ziemię czy czekać aż te białe plamki znikną. Proszę o pomoc, dołączm zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mączlik szklarniowy, poczytaj tutaj: viewtopic.php?f=17&t=88053&hilit=M%C4%85czliko ziemi dokup jeszcze żwirek albo agroperlit, zrób mieszankę i w to przesadź. Możesz wpierw pozbyć się szkodników, a po tygodniu, dwóch od oprysku przesadzić.

Ps. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cytrus8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 lis 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Żwirek dokupię i wymieszam z ziemią (dwa tygodnie po oprysku przesadzę palmę). Czy tą uszkodzoną łodygę mam uciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Możesz odciąć jeśli jest złamana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Effka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 gru 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry,

Moja palma ma brązowe plamy na kilku liściach:
Obrazek

Liście pomimo tych plam rosną. Palma wypuszcza kolejne liście. Palma wygląda ok, nic się z nią innego nie dzieje.
Czy to jakaś choroba?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

A myślisz, że jesteśmy tutaj wróżkami, opisz dokładnie warunki uprawy, podlewanie, stanowisko - w jakiej odległości od okna, czy była przesadzana, czy doniczka wstawiona jest do osłonki. Jaką masz wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu?
Sprawdziłaś czy na roślinie nie ma szkodników, zwłaszcza pod spodem liści? Zrób od spodu zbliżenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
plegius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 gru 2018, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam wszystkich forumowiczów! Trzy tygodnie temu kupiłem Chrysalidocarpus lutescens i zauważyłem już na początku u podstawy, że najmniejsze odgałęzienia mają wysuszone liście. Czy wiąże się to z niewystarczającym podlewaniem, nieodpowiednim światłem czy czymś jeszcze?

Pierwsze zdjęcie całej rośliny wykonałem dzisiaj w południe, aby zobrazować jaka jest obfitość światła dla rośliny. Mimo, że nie stoi przy oknie, ma dostęp do światła przez duże okna ze wschodu i południa. Temperatura około 20 stopni, co drugi dzień spryskuje roślinę (chociaż przeglądając wątek kupię pewnie nawilżacz powietrza). Do tego czasu podlewałem roślinę co około 10 dni, biorąc pod uwagę okres zimowy używając przefiltrowanej wody. Doniczka z odpływem.

https://imgur.com/KziqcHD
https://imgur.com/KTvhzjJ
https://imgur.com/SaLVl1B
https://imgur.com/wr6VfAa
https://imgur.com/YFaeJAA
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Pierwsze co, to przesadź do właściwego podłoża - znajdziesz w wątku.
Dwa, wywal osłonkę, a doniczkę którą kupisz - wysoką "palmówkę" postaw na podstawce.
Nie podlewaj cyklicznie co do dnia, a wtedy kiedy widzisz że wierzchnia warstwa ziemi zaczyna delikatnie przesychać.
Niestety przy tych palmach, nawilżacz powietrza to podstawa. Spryskiwanie liści i to co drugi dzień nic nie daje.
Pojedyncze najstarsze liście mogą z czasem obsychać, normalna kolej rzeczy.
Masz ogrzewanie podłogowe?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
plegius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 gru 2018, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie mam ogrzewania podłogowego, tylko wysoki kaloryfer przy oknie.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”