Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Mam taki śmieszny okaz, niekonsekwentny w wybarwieniu.
Część jest w paski a część nie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Śliczna :) Typowa Hummel's Sunset variegata "Hummel's Ghost". One już tak mają z gałązkami - część rośnie bez pasków i nieco innym kształcie. Mimo to są jednym z moich ulubionych wariantów grubosza.

eh, widzę że pominęłam na liście:
Crassula arborescens BLUE BIRD VARIEGATED https://cdn.shopify.com/s/files/1/2144/ ... 1504168809
Crassula arborescens BLUE BIRD MEDIO VARIEGATED https://st.hzcdn.com/fimgs/3fe2af9f0502 ... 0-p0--.jpg
peciaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 wrz 2018, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

W tej chwili stoi na parapecie od strony wschodniej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Też mam grubosze na wschodniej wystawie, ale w sezonie trzymam na zewnątrz gdzie jest więcej słońca - szyba pochłania część promieniowania. Zimą zimuje w niskiej temperaturze, co powinno się robić gdyż w okresie jesienno-zimowym jest za mało słońca.
Oczywiście z tego co widzę, podłoże jest do wymiany - jest zbyt żyzne. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

A oto moje dwa grubosze . Rosną bez specjalnych zabiegów ..........
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Właśnie tak wyglądają grubosze uprawiane bez specjalnych zabiegów, rosną, ale są bardzo wyciągnięte, czyli odległość między kolejnymi liśćmi jest zbyt duża. Efekt niedoboru słońca i światła (firanka zabiera jego część) oraz pewnie posadzenia do samej ziemi, czyli zbyt żyznej mieszanki jak na grubosze. W każdym razie to nie jest prawidłowy pokrój, jaki powinien być w przypadku tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Iwonko - jestem pod wrażeniem kolekcji Crassula u ciebie, już nie raz ci to mówiłam. Mam nawet parę odmian od ciebie - w różnym stanie, nawozu nigdy one nie widziały, przez ostatnie półtora roku cóż, bieda z nędzą w opiece, miałam trochę problemów m.in. na tle zdrowotnym i w ogóle. Ale tęsknota wzięła górę i przybyło mi kilka doniczek, zabrałam ze starego domu kilka Crassuli, w tym 3 chyba co szczepki od ciebie były :) Jedna jeszcze w domu została, może wezmę. Niektóre wstępnie przycięłam przewieszające się pędy, trochę łysolki z niektórych.

I znalazłam stare konto na którym kiedyś udzielałam się dużo w tym temacie (2013/2014 roku to było), nigdy bym nie pomyślała, że to taki nick był. A wpadłam na nie bo szukałam właśnie jak nazywa się jedna z Crassuli.

Biedulki wszystkie czeka przesadzanie, jeden uwaga, ma aż połamaną od słońca doniczkę, drugi podobnej wielkości tylko pojedynczy pieniek, został w domu na razie.

Crassula elegans ssp. namibensis - jeśli dobrze pamiętam to od Ciebie chyba Iwonko kilka gałązek mam? Eksperymentalnie inna Crassula dosadzona, ukorzeniła się i tak sobie rosną w duecie, ale rozsadzę.
Obrazek

Crassula arborescens
Obrazek

Crassula ovata Gollum
Obrazek

Te 3 pierwsze to chyba od ciebie Iwonko jeśli dobrze pamiętam?

A jeszcze takie przyciągnęłam:

Crassula ovata - ze wspomnianą skruszałą doniczką :P

Obrazek

Crassula ovata Variegata

Obrazek

Zwykła ovata i variegata nabyte były jako kilkunastocentymetrowe roślinki, no variegata ciut większa, może 20cm miała ;)
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

norbert76 - tak też myślałam . Pielęgnacją zajmował się mój mąż, ja dopiero zabiorę się za nie . Chcę je też uformować, nie robiłam tego nigdy, ale spróbuję .
Lenka1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 paź 2018, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grubosz jak uzyskać wymarzoną formę

Post »

Witam, mam pytanie odnośnie drzewka szczęścia.
Dostałam w spadku piękny stary egzemplarz, wyglądający jak ogromny baobab.
Niestety widać ewidentnie, że u mnie ma inne warunki.
Wcześniej listki drobne i bardzo ciemne u mnie przyrastają duże i jaśniejsze.
Domyślam się, że ma więcej słońca mimo iż stoi od południowej strony na brzegu parapetu ma raczej niewiele światła.
Co zrobić by znów "zmniejszyć" wielkość liści? Jeszcze mniej światła? Wody?
Z tym też chyba przesadziłam, bo trochę się przerzedził i zaczął opadać.
To mój pierwszy grubosz pytam nim go całkiem "zamorduję".
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Listki z pewnością mogą być jaśniejsze z powodu stanowiska. Ma tam bezpośrednie słońce? Do jakiej ziemi posadziłaś, ziemia powinna też dość mocno przeschnąć między podlewaniami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Jak za dużo słońca??? Mniej światła???To są rośliny rosnące w pełnym słońcu, południowy parapet to optimum. Logiczne, że pod wpływem słońca liście zmieniają kolor.
W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie oraz zalecane jest zapewnić temperaturę dużo poniżej temperatury pokojowej. Poczytaj jeszcze ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

"Wcześniej listki drobne i bardzo ciemne u mnie przyrastają duże i jaśniejsze. (...) Co zrobić by znów "zmniejszyć" wielkość liści? Jeszcze mniej światła? Wody?"

Piszesz to na poważnie? Ja bym się cieszyła, że roślinka ma się lepiej, ma lepsze warunki i więcej sił. Zamiast ją dręczyć niedoborem światła, kup jej do towarzystwa odmianę o mniejszych liściach - np. łatwo dostępną Crassula ovata Minima.
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Dla mnie niedoścignionym wzorem będą zawsze Crassule raflezji ;:167 Są piękne. U mnie niestety brak fajnego miejsca na zimowanie, choć od przyszłego roku powinien być dostępne chłodniejszy pokój :) A wiosną planuję wystawić je na słoneczny ;:3 , południowy taras, wreszcie będę miała gdzie :heja Także słoneczka nigdy dość dla Crassuli :) Jestem ciekawa czy to coś budową do Red Horna podobne, wybarwi się na letnich wczasach wtedy.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”