Porady dotyczące zaprojektowania mini ogrodu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Aguś83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2007, o 17:18
Lokalizacja: opolskie

Porady dotyczące zaprojektowania mini ogrodu

Post »

Proszę Was o pomysły, porady dotyczące zaprojektowania mini ogrodu Niedługo przeprowadzam się do odziedziczonego domu, znajdującego się w starym, zwartym szeregu domów jednorodzinnych w pobliżu centrum miasta. Możliwości jest niewiele i niestety nie mogę sobie pozwolić na wymarzony ogród Otoczenie jest niewielkie, w kształcie litery L i zabudowane murem, dodatkowo pośrodku znajduje się przejazd dla samochodu. Teren jest bardzo trudny do zaprojektowania czegokolwiek. Chciałabym mieć wokól domu namiastkę zieleni. Dlatego proszę o Wasze pomysły. Jakie proponujecie posadzić rośliny, które nie zajmują zbyt wiele miejsca,a wyglądają efektownie. Czy ma sens posianie trawy wokół i zostawienie tylko pasu potrzebnego do przejazdu samochodu? Chciałabym też posadzić rośliny pnące, które zasłonią nieciekawy mur otaczający dom.Które proponujecie?? Proszę o pomysły,fotki,które pozwolą ukształtować tak trudne otoczenie. Będę bardzo wdzięczna!!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gratulacje :) Ale najpierw narysuj plan domu i ogródka z określeniem tzw. wystawy (pn, czy pdł, wsch czy zach), podanym rodzajem ziemi, czy coś tam rośnie, czy jest to wieloletni nieużytek, co jest za płotem, czy drzewa, czy wieżowiec, czy jest dużo światła (patelnia :D), czy raczej jest mrocznie. I jaki masz klimat, z jakiego rejony jesteś. Dzięki temu użytkownicy forum będą mieli podstawowe dane potrzebne, żeby cokolwiek poradzić :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Witaj Aguś na forum ;:100
Dobrze wybrałaś, na pewno będziesz miała dużo różnych porad. Myślę jednak, że łatwiej będzie się doradzało, jeżeli mogłabyś naszkicować kształt swojej działki i podać jej wymiary (szkic zrób na kartce, zeskanuj i wklej do postu jak zdjęcie).

Pozdrawiam Lila.
Aguś83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2007, o 17:18
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dzięki za wskazówki! Postaram sie przybliżyc widok mojego mini podwórka. Naszkicowalam je w Paincie i jeszcze bardziej sie załamalam, bo widać na nim, ze nic sensownego nie da tam się wymyslić. Gdyż jakiekolwiek rośliny można posadzić tylko w pasie wzdłuż przejazdu samochodu :( Może jednak doradzicie coś ciekawego. Bardzo byłabym wdzięczna :D Dodam jeszcze że mieszkam w województwie opolskim, teren ten był wcześniej nieużytkowany i prawie w całości przykryty betonowymi bloczkami, którego widok przywołuje głęboką nostalgię. Bloczki te jednak są już częściowo usunięte, a teren będzie na nowo zagospodarowany. Za murem ze strony południowej jest budynek, natomiast ze strony wschodniej jest generalnie otwarta przestrzeń. Możliwości są bardzo ograniczone, może jednak ktoś poratuje mnie i poda ciekawe propozycje, za które z góry dziękuję. P.S. Stawiam pierwsze kroki na forum dlatego proszę o wyrozumiałość :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wygląda na to, że masz rację, niewiele da się zrobić :( Pnącza na płocie, ale to już sama wiesz. jeśli musisz dojeżdzać do garażu (a pewnie musisz), to zostaje tylko pas drogowy. Pytanie z czego ta droga? Może z płyt ażurowych wypełnionych ziemią i trawą? Jeśli tak, to może i jakieś mikre stokrotki się uchowają. A po bokach może jakieś cebulowe, ale na miejscu ciągle uklepywanym przez samochód i udeptywanym przez udzi niewiele się utrzyma. A więc może donice? Na budynku można powiesić skrzynie i pojemniki z roślinami sezonowymi, tzw. balkonowymi. Na ścianie wystawionej na południe pnącza też mogłyby być, jakieś pnące róże, glicynia, czy powojniki (http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/812.html).

A może zrobić "tunel" porośnięty pnączami, taki ażurowy daszek na słupkach, po których pnie się kilka rodzajów pnącz? A dołem jedzie do garażu auto... Nie wiem sama, ale jeszcze pomyślę. Poza tym, są jeszcze inni forumkowie :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Czy szerokość całego pasa, to te 4,5 m? Bo jeżeli tak to pozostaje Ci po ok. 1 m z każdej strony jadącego samochodu. Maleńko.

Pnącza na mur i donice z kwiatami pod domem, reszta trawka. Tak mnie to wygląda. Może inni mają lepsze pomysły.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Widzę Nalewko, że wychodzi nam to samo, bo chyba innego wyboru nie ma.
Ekspozycja światła też jest nie najlepsza.
Aguś83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2007, o 17:18
Lokalizacja: opolskie

Post »

Wielkie dzięki za te wskazówki. Każda porada jest dla mnie cenna i myślę, że się przyda. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby wpadła Pani czy ktoś z forumowiczów na jeszcze inne ciekawe pomysły. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Może pare kamyczków i jakieś małe skalniaczki :?
pozdr Dorota
Moje storczyki
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aguś mam pytanie: czy ten wjazd dla samochodu musi być pośrodku działki?
Aguś83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2007, o 17:18
Lokalizacja: opolskie

Post »

Właśnie w tym największy problem, że jeśli chcemy mieć samochód garażowany, to niestety musi ono tamtędy przejeżdżać :( Mam pytanko w jaki sposób pielęgnuje się trawę pod płytami ażurowymi??Czy jest to dobre rozwiązanie?Na pewno ożywiłoby torchę teren :) Ale co z praktyką? Poradźcie, które rośliny, krzaki mogą ewentualnie rosnąć w cieniu??A które mogę posadzić w miejscu osłonecznionym?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aguś poczytaj te stronki i może coś wybierzesz dla Siebie
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=4&nazwy=1
http://pamietajmyoogrodach.pl/?id=krzewy
Najładniej w miejscu słonecznym wyglądały by piwonie.
W zacienione polecałabym hortensje.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Zacienione miejsce wygląda na idealne dla różaneczników. Mają liście także zimą, więc będą ozdobą przez cały rok. Myślę oczywiście o gatunkach, o mniejszych rozmiarach, np.różanecznik rozesłany (Rhododendron repens). Można je poprzetykać miniaturowymi odmianami iglaków kolumnowych, i o pokroju kulistym lub owalnym. Będzie ciekawie przez cały rok.
Gdzieniegdzie można dołożyć bylinę cieniolubną np. tawułkę, orlika itd., tak żeby było też kolorowego w lecie.
Na słońce, pod dom dałabym jednak donice.
Skoro po przeciwnej stronie muru będą rośliny stałe, to nasadzenia w donicach można zmieniać co roku, a to urozmaici wystrój, nie będzie zawsze tak samo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”