Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Zgodzę się, że rodzaj gleby i wysoki poziom wody gruntowej może być przyczyną zamierania.Na takich gruntach nie radzę sadzić Smaragda, który jest dość wrażliwy na rodzaj gleby.Wybrać inne odmiany żywotnika zachodniego i sadzić małe ok.40 cm sadzonki, łatwiej się aklimatyzują.
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuji szmaragd co jej dolega

Post »

https://imageshack.us/i/poUVnCPUj
Jak jej pomóc? Co zastosować? Coś na brązowenie?
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Czy mogę liczyć na kogoś pomoc
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że to efekt suchego lata.Żywotniki lubią klimat morski, łagodne zimy, nieupalne lata, wilgotne powietrze, przeciętne, ale wilgotne gleby.Żadnych nawozów, bo jeśli faktycznie to susza, to im tylko zaszkodzisz.
md0809
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 paź 2018, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba tui. Wysychanie, brązowienie i opadanie pędów.

Post »

Witam,
Od pewnego czasu mam problem z tujami w moim ogrodzie. Zaczęły tracić intensywny zielony kolor jaki miały do tej pory i brązowieją im całe pedy (zwłaszcza przy pniu). Dodatkowo zauważyłem w dużych ilościach wewnątrz gałęzi takie "zbite pajęczyny", coś jak kokony.
I teraz pojawia się moje pytanie, ponieważ podejrzewam, że to przędziorek ale pewności nie mam. A jeżeli to nie jest ten szkodnik to może to coś innego?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba tui. Wysychanie, brązowienie i opadanie pędów.

Post »

Susza.Żywotniki lubią klimat morski, łagodne zimy, nieupalne lata, wilgotne powietrze, przeciętne, ale wilgotne gleby.Niestety deficyt wody i zbyt wysokie temperatury latem odbijają się na kondycji żywotników.Smaragdy są pod tym względem dość wymagające.Pajęczyny jesienią mogą być wszędzie, na różnych roślinach, widocznie pająkom to miejsce pasuje, ale szkody nie robią.
Seavitia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2018, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tui. Wysychanie, brązowienie i opadanie pędów.

Post »

Witam,

podpinam się pod temat, bo podobny problem się u mnie pojawił:

Zaczeły mi więdnąć tuje. Jakie to są konkretnie nie mam pojecia. Drzewa mają około 30 lat, z czego od 27 sa posadzone na zewnątrz. Opieka nad nimi nigdy nie byla jakaś specjalna - nawozów brak, podlewanie w czasie suszy i tyle. Jakość ziemi w mojej okolicy szału nie robi - nieco lepsza niż w przeciętnym sosnowym lesie.

Co istotne - istnieje podejrzenie, że mój szwagier mogl je czymś podlać w celu zamordowania - jakiś czas temu chciał je wyciać.... i poślinie (a jest ich sporo - iglastych rówiosadzić nowe... Przy czym żadnej innej roślinie w twarzystwie tuj (a jest ich sporo, również iglastych) nic nie jest.



Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Choroba tui. Wysychanie, brązowienie i opadanie pędów.

Post »

Jeśli zostały podlane w celu likwidacji, to nawet jeśli je odratujesz, nie będziesz miał pewności, że znowu to samo się powtórzy. Radzę mocno przelać wodą i opryskać choćby Asahi.
Seavitia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2018, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tui. Wysychanie, brązowienie i opadanie pędów.

Post »

ekopom pisze:Jeśli zostały podlane w celu likwidacji, to nawet jeśli je odratujesz, nie będziesz miał pewności, że znowu to samo się powtórzy. Radzę mocno przelać wodą i opryskać choćby Asahi.

Prawdopodobieństwo, ze szwagier na taki pomysł by wpadł istnieje, przy czym mało prawdopodobne jest by wpadł na pomysl użycia jakiejś bardziej skomplikowanej substancji. Ewentualnie mógłby się bać, ze nowe mu się nie przyjmą (zeżarło mi kawałek poprzedniego posta - po wycięciu chce posadzić nowe)

Z drugiej strony opcja podlania niezbyt pasuje, ze względu na to jak równomiernie to schnięcie wygląda - i że odbywa się na całej wysokości w pewnym sensie "od wewnatrz". Wydaje mi sie, że przy podlaniu czymś wyglądałoby to jednak nieco inaczej - choćby szczegół, że oberwałoby sie też innym roślinom.

Chodzi mi po głowie, czy może jednak susza tego nie spowodowała. W takiej sytuacji, z tego co czytalam na temat podanego preparatu - byłby wręcz idealny jako wspomaganie regeneracji. Pytanie tylko ile by go było potrzeba naokoło 35 drzew o wysokości około 20 metrów.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Jest wiele środków bio-stymulatorów, doskonałym jest również Aminobion, na taką ilość drzew, to z 200 ml by wystarczyło, nie powinno zbytnio zagęszczać roztworu, bo może przynieść skutek odwrotny. Na ogół stężenie 0,1% jest uniwersalne dla różnych preparatów.
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuje szmaragd mocne przerzedzenie

Post »

Witam mam 6 letnie thuje szmaragd wzdłuż ogrodzenia posadzone ok 60-70 cm od siebie (licząc pieniek do pieńka). Co sezon są czyszczone z suchych igieł na jesień ze środka. Mają ok 2 m wysokości, lecz zauważyłem mocne ich przerzedzenie są po prostu łysawe środkami. Co się dzieje i jak temu zapobiec i poprawić?
kruci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja - słaba/chora?

Post »

Zima w koncu wygląda że ustąpiła co widać po moich tujach ;:138 - poza jedną.
Ta sztuka od początku była bardziej wątła niż reszta - była najmniejsza, dodatkowo po zimie jest jakoś taka blado-zielona - skulona. nie wygląda zdrowo.
Jak myślicie, łudzić się jeszcze że odżyje, czy pisać na stratę? Zdjęcie dla porównania ze zdrowym okazem


Obrazek
Neyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 kwie 2019, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje.. czy tak powinno być czy zostaly przenawozone ??

Post »

Czesc. Witam wszystkich serdecznie ! W tamtym roku w majowke posadzilem 120 tuj smaragd. Praktycznie wszystkie sie przyjely. Linia kroplujaca.. podlewanie codziennie w upaly i rosly jak na drozdzach. A tak naprawde rosly na nawozie bo zadbalem o to miesiac po posadzeniu. W pazdzierniku rowniez zadbalem i podsypalem nawozem jesiennym. Rowniez niewielka iloscia. Po okolo miesiacu zaczely wszystkie jakby brazowiec na koniuszkach. Ostatnio pod nie, zajrzalem i zauwazylem bialy proszek jakby nawoz sie nie wchlonął. Oczywiscie usunalem to spod kazdego krzaczka w obawie zeby nie dostaly na wiosne nawozu - jesiennego. Powiedzcie mi czy one tak powinny wygladac czy cos zepsulem ?? Jestem mocno poddenerwowany.. zebym wiedzial ze nawoz popsuje mi drzewka, nawet grama bym nie dal. Obecnie leje codziennie wode z nadzieja ze sie odbuduja.. pomocy!! Czy to normalne ze te nowe pedy zbrązowialy ???
https://www43.zippyshare.com/v/WfXshAVG/file.html
https://www43.zippyshare.com/v/4oKCSMQx/file.html
https://www43.zippyshare.com/v/SLpQnyYV/file.html


Proszę o poprawną pisownię z uwzględnieniem znaków diakrytycznych.
Dziękuję.
bab...
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”