Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
AwokadoTree2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 wrz 2018, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Coś nie tak z moim awokado....

Post »

Witam, moje awokado od momentu przesadzania marnieje w oczach, a dokładniej przesadziłam w większą doniczkę bo już z tamtej korzenie wychodziły i od tamtej pory zaczęły się problemy. Czubek i młode liście wyglądają na zwiędnięte, podlewamy i rano jest w miarę ok, wygląda jakby sie poprawiło a potem znowu. Już sama nie wiem co tu jest nie tak, czy może zmiana miejsca czy ziemia, pomocy. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Coś nie tak z moim awokado....

Post »

Znajdź sobie temat : awokado problem z liśćmi. Lub awokado-uprawa z pestki, tam już było kilka razy to omawiane.
Myślę,że się podniesie i to tymczasowe osłabienie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Post przeniosłem do jednego z w/w wątków. Zapraszam również do lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmatorkaRoslin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2018, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam forumowiczów,
mam problem z liśćmi, ale inny od podnoszonych tu na tym wątku. Moje awokado jakby zwiędło... do tej pory rosło super bez zastrzeżeń. Podlewane, kiedy wierzchnia warstwa ziemi podeschła. Raz na jakiś czas nawożone odżywką do zielonych lub biohummusem. Stało na południowym oknie. Nagle jakby dostało depresji i oklapło... zastanawiam się czy to nie jest moja wina, bo ostatnio zrobiło się chłodniej a ja miewałam otwarte okno i balkon (nawet w nocy), który jest przy tym parapecie, na którym stało awokado. Nadmienię, że ziemia jest ok, zrobiłam mieszankę jak z waszych porad. Rośliny przestwiłam szybki do cieplejszego pokoju i zdala od okien... myślicie, że to jest ten problem? Czy ono odżyje? ;:145
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dwa błędy, pierwszy najprawdopodobniej efekt przeciągu i zimnego powietrza. Jak przemarzły, to niewiele tutaj można zrobić. Trzeba czekać.
Natomiast nie możesz roślin dawać z daleka od okna! Rośliny potrzebują do życia światła, tylko po prostu zamykaj okna na noc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmatorkaRoslin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2018, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzięki za odpowiedź:) Wiem, że spaprałam sprawę z tym balkonem, ale w ogóle nie pomyślałam o tym, że może to tak zaszkodzić roślinie ;:223 Niestety hibiskus chyba całkiem padł, awokado jeszcze się trzyma... Czekam. Natomiast, co do odległości od okna, to nie jest tak, że nagle ma ciemno. Jest w jasnym wschodnim pokoju, ale nie przy oknie. Ewentualnie postawię na jakimś stołku bliżej okna, ale nie bezpośrednio, ponieważ często wietrzę mieszkanie ... :?
Oby przetrwalo !!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W przypadku Awokado nie powinno stać dalej, niż ok metr od okna. Nie zapominajmy, że nadchodzi niezbyt korzystny okres jesienno-zimowy, gdzie światła będzie coraz mniej.
Jeśli wietrzysz mieszkanie to warto wynieść na ten krótki czas do innego pomieszczenia, albo mieć cały czas uchylone, a przy zimnych nocach rozszczelnione okno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmatorkaRoslin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2018, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jeszcze raz, dzięki za odpowiedź.
adormidera24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 cze 2017, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witajcie. Przewertowałam wszystkie wątki o awokado, chciałabym jednak żebyście rzucili okiem na mój problem. Po przesadzeniu do większej doniczki moja roślinka zaczęła obumierać. Dziś opadło tyle liści w takim stanie:
Obrazek
Niestety zauważyłam, że nawet te nowsze listki mają na sobie dziwne plamki (nie usychają typowo od krawędzi tylko od środka):
Obrazek
Obrazek
To samo dzieje się też powoli na liściach, które dopiero co wyrosły:
Obrazek
Ogólnie wygląd mojego najstarszego drzewka w rodzinie awokadowej jest raczej marny:
Obrazek

Jak mu pomóc? W to miejsce przeniosłam go tylko do zdjęć, na codzień stoi blisko okien balkonowych, ma więc dużo światła. Podlewanie odstaną wodą co kilka dni gdy ziemia jest mało wilgotna.

Na pocieszenie mój średniak radzi sobie lepiej chociaż uparcie nie chce się rozkrzewić, ja go ciach a on nadal idzie do góry:
Obrazek

A póki co najlepiej daje sobie radę najmłodszy:
Obrazek

O wszystkie drzewka dbam tak samo, każde ma słoneczne usytuowanie a widać jaka różnica :(
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Sprawdzałaś czy pod liściem nie ma przędziork?w ?
Te większe uszkodzenia wyglądają jakby ktoś liśc potargał,natomiast te wyssane plamki takie w przędziorkowym stylu.
adormidera24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 cze 2017, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przędziorków nie widziałam. A liście nie mogły być przez nikogo potargane - zwierząt nie mam, a żaden z moich domowników się przy moich roślinach nie kręci. Same z siebie "pękają" jak rosną, nie wiem dlaczego. :(

---9 paź 2018, o 19:58---

Niestety nie mogę edytować swojego poprzedniego postu, a chciałam dodać małą aktualizację po 4 dniach:
Obrazek
Obrazek

Obejrzałam roślinę milimetr po milimetrze nie widać pajęczynek, ani żadnych stworzonek które mogłyby zjadać te liście. Polecacie jakieś środki ogólno-owadobójcze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie ma takiego preparatu "ogólno-owadobójczego".
Sprawdziłaś jeszcze podłoże?
Jeśli w podłożu nic nie znajdziesz, mam jeszcze taką teorię jeśli chodzi o te plamki na liściach a później pojawiające się dziurki. Mogą one świadczyć, że podlewasz za często. Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź korzenie, jeśli będą zdrowe ogranicz trochę podlewanie i pozwól wierzchniej warstwie ziemi delikatnie przeschnąć.
Trzymasz doniczkę w osłonce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adormidera24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 cze 2017, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Podłoże sprawdzone - nic. Korzenie wyglądają na zdrowe. W takim razie póki co nie podlewam, zobaczymy co z tego będzie. Niestety liście wyglądają coraz marniej (klapnięte i pomarszczone).
Doniczki nie trzymam w osłonce, tylko stoi na podstawce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”