Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Bo pewnie posadziłaś do samej ziemi. A to też podstawowy błąd. W przypadku roślin doniczkowych zawsze ziemię mieszamy z rozluźniaczem, czyli z agroperlitem albo żwirkiem. Jeśli ziemia nie przesycha, to koniecznie trzeba przesadzić do nowej mieszanki. Nie zdziwiłbym się gdyby miała uszkodzone korzenie, w takiej sytuacji roślina nie może prawidłowo pobierać wody z podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gs_1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 maja 2018, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

W odniesieniu do zdjęć z maja tutaj: viewtopic.php?f=19&t=3623&start=658

Wrzucam zdjęcie łodygi, która już nadawała się na śmietnik. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dracenia poleżała parę dni bez podłoża, przy korzeniach jest delikatnie miękka. Czy jest jakiś sposób by ją uratować czy tylko wyrzucić?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dolna część gnije, odetnij powyżej aż do zdrowej tkanki i wsadź do wody, powinna wypuścić nowe korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gs_1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 maja 2018, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Czym może być spowodowane lekkie więdnięcie wyłącznie wierzchołkowych liści? Wszystkie niższe są zdrowe i sprężyste, tylko górne jakieś słabsze. Przypadłość występuje w dwóch roślinach jednocześnie. Mam ich w sumie kilka i pozostałe nie mają tego problemu. Wszystkie podlewane tak samo, bardzo oszczędnie i w identycznych doniczkach.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Jeżeli wykluczasz przelanie i w związku z tym podgniwanie korzeni, to przyczyną może być zbyt skąpe podlewanie. Trzeba podlać tak, aby woda dotarła do wszystkich korzeni i roślina porządnie się napiła, a przed kolejnym podlaniem poczekać, aż wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
Młode liście są wrażliwsze na przesuszenie, niż stare.
gs_1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 maja 2018, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Przelanie odpada, bo bagna tam nie robię nauczony tym jak im szkodzi nadmiar wody. Ziemia przesycha szybko.
alicja11alicja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Jestem tu trochę nowa i potrzebuję pomocy co zrobić z draceną, którą przygarnęłam od kogoś z biura ( bo jest już na krawędzi ) Była w miejscu, gdzie dużo słońca nie dostawała, nigdy nie przesadzona oraz bardzo rzadko podlewana :( :( Posadziłam ją do nowej ziemi, korzenie, a raczej ich resztka są w 'dobrym' stanie, cały pień suchy, ale twardy, natomiast chyba jest zaatakowana przez przędziorka...Czy są szanse aby ją uratować? I co takiego robić... ? Załączam zdjęcia. Potraktowałam ją całą środkiem na przędziorka i będę dokładnie ją czyścić z tego. Liście są dobre, poza brązowymi końcówkami i ich małą ilością. Będę wdzięczna za pomoc
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

A co ze środkiem rośliny, zdjęcie ostatnie. On jest również twardy? Ja bym odciął ten środek i ew. zrobił oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alicja11alicja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Bardziej miękkie niż twarde, choć to tylko kawałek malutki. Wycięłam, załączam zdjęcie tego kawałka oraz pozostałości ( ten płyn to środek na przędziorka)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Obserwuj górę rośliny. Jakby nie wypuścił nowego liścia albo co gorsza pęd u góry będzie robił się miękki trzeba będzie przyciąć wierzchołek.
No i zrobił bym oprysk preparatem grzybobójczym, jak pisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Jestem nowy na forum i nowy w świecie roślin.
Jakieś dwa tygodnie temu kupiłem w jednym z marketów dwie rośliny. Jedną z nich jest dracena marginata. Wyczytałem, że powinienem ją jak najszybciej przesadzić. Mam w związku z tym parę pytań:
1. Ziemia. Czy uniwersalna rzeczywiscie będzie odpowiednia? Roślina jest bardzo mała, więc nie wykorzystam całej ziemi do palm. Mam za to do przesadzenia też szeflerę drzewkowatą. Chciałbym kupić jedną ziemię do tych dwóch i (mam nadzieję niedługo) innych roślin.
2. Czy na zdjęciu sa zgnite korzenie, które powinienem odciąć? Korzenie są miękkie i w innym kolorze niż reszta. Zakładam, że zaczeły gnić ale wolę się upewnić. Jeśli odetnę to czymś trzeba je posypać/jakoś zabezpieczyć?
3. Jak dokładnie trzeba usunąć starą ziemię? Mam delikatnie pościskać bryłe korzeniową? :)

Obrazek

Doniczka o 1-2 cm większa. Na dno keramzyt. Ziemia w stosunku do perlitu albo żwirku 3:1. Po przesadzeniu mam podlać i nie nawozić przez kilka tygodni. Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć lub kupić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

1. Może być również uniwersalna, chociaż ze względu na to, że jedna ziemia drugiej nierówna - różna konsystencja, jedne są lżejsze bardziej próchniczne, inne cięższe gliniaste. Zasada wtedy jest prosta, im cięższa ziemia, tym dajesz więcej żwirku. Przy lżejszej, wystarczy w proporcji 3:1.
2. Zgniłe korzenie to miękkie, rozpadające się po ściśnięciu danego korzenia. Jeśli są twarde, to wg mnie patrząc na zdjęcie są w porządku.
3. Stopniowo i delikatnie rozplątując wpierw najdłuższe, potem krótsze. Przesadzanie robić najlepiej przy lekko wilgotnym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”