Kolekcje Floriana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Co tu napisać? Wszystko już powiedziane :D Kolejny raz obejrzałam Twoje dalie z wielką przyjemnością. Jak zwykle moją uwagę szczególnie zwracają te, których nie mam :wink:
Zmienność Sugarlips miałam okazję zobaczyć kilka dni temu w ogrodzie UWM. Jedna roślina, a każdy kwiat nieco inny.
Co do wyrodzonych, ja też w końcu uczę się je eliminować.

Jak dajesz sobie radę ze skorkami? W tym roku mam ich dosłownie plagę. Szczególnie upodobały sobie kwiaty Gitt's Perfection :?

Mimo wszystko, poniżej pewnego wieku, prawie nie ma chętnych do hodowania dalii. Bynajmniej w moim regionie jest to domena ludzi będących na emeryturze. Większość okolicznych ogrodów, przejmowanych przez kolejne pokolenie, przerabiana jest na styl pt. "Trawnik i iglaki". Byleby nie było zbyt dużo pracy. Trochę to smutne...
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Masz jeszcze Spassmachera!!! ;:oj Bardzo się cieszę! Poproszę Cię o kawałek wiosną!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7931
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
''Spassmacher'' - szpasmesier ,cudna nazwa, wszystkie powinny się tak nazywać :lol:
U mnie właśnie zakwitła taka wielobarwna dalia, kremowy środek, dalej cieniowane na różowo płatki, nazwa uleciała, kupiona w Owadzie. :D
Ta marmurkowa pasująca do brązowych kompozycji bardzo ciekawa :D
A jak tam astry :?:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Znów cudne dalie jak jedna ja jednak muszę wziąć na wstrzymanie z zachwytami .Znów zakwitła ta moja marketowa dalia z ciemnymi liśćmi niby Mick pepermint i nawet w donicy dosięgły ją ślimory dopiero to dzisiaj zauważyłam, a jest taka śliczna
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2308
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Nerine, ja też u innych zachwycam się głównie daliami, których nie posiadam. Choć ostatnio zachwyciły mnie dalie, które traktuję po macoszemu więc nie ma co się dziwić, że kiepsko wyglądają. A u znajomej kwitły w pełnej krasie i to było moje odkrycie!
Co do skorków - nie mam z nimi problemu. W tym roku szkodniki takie jak ślimaki, mszyce, koniki polne czy skorki nie dokuczają - panuje równowaga i trochę pod kontrolą są różne insekty.
Zjawisko, że głównie ludzie na emeryturze zajmują się ogrodem, czy w tym przypadku - daliami jest typowe. Ale ponieważ obracam się w środowisku ogrodniczo-florystycznym, to i młodszych pasjonatów kwiatów znam sporo.
Oto jedna z takich starych moich dalii, która dostaje najsłabsze miejsca i nie może pokazać swej urody. A wcale brzydka nie jest ;:185
Obrazek

Piękna dalia o wielu twarzach:
Obrazek

Miłko, 'Spassmacher' zapisana dla Ciebie. U mnie fajnie się mnoży i obficie kwitnie.
Kolejna "staruszka" nie do zdarcia; nawet w trudnych warunkach dobrze sobie radzi i obficie kwitnie:
Obrazek

Tą dalią niemal mnie rozwaliłaś! Jest wypasiona, niemal okrągła w pełni rozwinięta, niczym nie przypominająca Twoich ślicznych klejnocików ;:173
Obrazek


Agnieszko, z ciekawości znalazłem sobie tłumaczenie słowa "spassmacher". Rzeczywiście fajne określenie dla dalii :lol:
Astry kwitną już dość obficie. Miejscami przeplatają się z daliami, wnosząc między nie świeży powiew i urozmaicenie. Choć dalie to taka różnorodność, że trudno tu mówić o monotonii!
'Striped Duet' to taka jakby rozbudowana wersja starej odmiany 'Duet' :wink:
Obrazek

I jeszcze jedna "staruszka"
Obrazek

Zachwycaj się Jadziu do woli; to nic nie kosztuje, a jest przyjemne :lol: I wcale nie musi oznaczać, że chcemy/musimy mieć daną odmianę. Ale chyba łatwiej powiedzieć niż wykonać. Bo moje zachwyty też często idą w parze z chęcią zdobycia danej dalii. Właśnie szykuję miejsce w ogrodzie dla nowych dalii w przyszłym sezonie ;:65
Mam nadzieję, że ta odmiana nie przyniosła plamy u Ciebie:
Obrazek

Intensywnie krwistoczerwony kolor to atut następnej dalii:
Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florianie oczywiście ,że Spiderek zakwitł chyba jednak doniczka mu nie odpowiada .Vuurvogel też marudzi i Black Jack czyli wszystkie doniczkowce .Tylko Aurore jakoś sobie radzi ..Kennemerland przypomina maczetę prastarych ludów taka naładowana igiełkami tez śliczniusia to samo Hapet bordeaux. Niestety juz muszę sobie odmówić bo moje tegoroczne Ferncliff ,Cafe au lait i Convoitise mocno sie rozszalały i nie wiem jak dam radę je wykopać .Muszę je podzielić i to ostro .Biegniesz w sobotnim półmaratonie ?????
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7931
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
Staruszki podziwiam bo takie pasują do naszego siedliska. :D
''Spassmacher'' - ''Jocker'' :lol:
Zastanawiam się ,jak znajdziesz miejsce dla nowych karp :?:
To co masz w tej chwili jest mistrzostwem zarządzania przestrzenią :lol:
Zawsze sobie wyobrażam daliową dżunglę u Was ;:224
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Kolejna dalia, która przetrwała u Ciebie, a u mnie już jej nie ma, też poproszę Hapet Bordeaux na wiosnę (jak to będzie możliwe)
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2308
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Ostatnia wystawa dalii w tym roku za mną - Mysłowice 2018.
Tuż przed wyjazdem z zapakowanym po brzegi autem:
Obrazek

Jadziu, przez przypadek wiem, o jaki półmaraton Ci chodzi, bo biegł u was mój trener (zajął II miejsce ;:215 ). Ja miałem tego dnia zawody w swoim mieście.
Generalnie wysokie dalie źle czują się w doniczkach. Mój znajomy sadzi kilka sztuk do doniczek ale - 50 litowych! Ja natomiast sadzę karłowe dalie do donic na taras.
Cieszę się, że 'Grysons...' trafił w dobre ręce. A ja chyba będę Ciebie męczył o 'Cafe au Lait' bo moja wypadła, a zachwyt nad nią u florystów jest mega! Kolor niepowtarzalny!
Na wystawie w Mysłowicach z moich dalii ta zachwyciła jurorów, zajmując II miejsce w kategorii ball i pomponów:
Obrazek

i w wystawowym bukiecie:
Obrazek

Agnieszko, już to kiedyś pisałem ale to proste matematyczne obliczenie: na 1m2 można upchnąć (podkreślam- u p c h n ą ć) 4 dalie, więc na 5 arach powinno się zmieścić 2 tys. karp. A ja mam tylko 805 karp więc możliwości rozwoju jeszcze są ;:170 Oczywiście w takim zagęszczeniu pracy jest 2x więcej, by dalie się nie podusiły ale praca przy daliach to przecież sama przyjemność ;:306
Tak, "staruszki" i ja bardzo lubię. Kolejna doceniona przez jurorów dalia nie jest bardzo stara ale w mojej kolekcji dość długo i cieszę się, że po raz pierwszy została wyróżniona (II miejsce w kategorii dalii jeleniorożnych):
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florianie gratuluję kolejnych sukcesów ;:63

Pamiętam, że Hapet Orange Cyrill zajął kiedyś w Olsztynie I miejsce. Chyba na III wystawie...
Ja też go lubię :) Mam dopiero pierwszy rok, ale to jeden z tych, co na pewno zostaną na dłużej. O ile zechce współpracować i przezimuje :wink:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Brawo! ;:138
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7931
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
Zaraz się pokłócimy :;230
Z matematyki akurat kompletny bałwan jestem :oops: I wyobraźni przestrzennej nie mam rozwiniętej.
U mnie 1 dalia na metr :)
No dobra, to jeszcze pytanko ,jak wyrabiasz się z sadzeniem tylu okazów :?: Przecież to benedyktyńska praca.
Te wszystkie pytania wynikają z podziwu dla Twojej pasji i pracy i z sympatii dla tych meksykańskich kwiatów. :D
Widok takiej masy obciętych kwiatostanów zwala z nóg :!:
Za każdą wystawą dokonujesz amputacji tylu osobników ze swej unikalnej kolekcji.
Z jednej strony trochę szkoda, ale dzielisz się pięknem georginii z innymi i propagujesz ich uprawę.
Gratuluję wyróżnienia :D Na każdej wystawie dostajesz nagrody :D
Pomponik wyróżniony piękny :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florian,
coś pięknego ;:oj
Trudno się napatrzeć, kwiaty dalii w takiej ilości zwalają z nóg.
No i oczywiście gratuluję nagrody ;:138
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”