Kaktusy - Pio1986

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Odpisałem Ci wczoraj szybko na zapytanie o ariakach i zapomniałem podziękować za wyczerpujący opis substratu , może się skuszę na ten dolomit jako domieszkę :idea:
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Bardzo wszystkim dziękuję:)

ejacek pisze:Odpisałem Ci wczoraj szybko na zapytanie o ariakach i zapomniałem podziękować za wyczerpujący opis substratu , może się skuszę na ten dolomit jako domieszkę :idea:

Nie ma za co:) Też znalazłem informację, że dolomit jest lepszy niż sam tylko wapień (którego są przeróżne rodzaje), ponieważ dostarcza roślinie, oprócz wapnia, także magnez, niezbędny w syntezie chlorofilu. Takie dwa w jednym:)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Pio1986 pisze:Też znalazłem informację, że dolomit jest lepszy niż sam tylko wapień ..., ponieważ dostarcza roślinie, oprócz wapnia, także magnez, ... Takie dwa w jednym:)
Aha, mnie o tym pisał MarekL.
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dobry wieczór:) ja jeszcze dorzucę kilka zdjęć, bo nie mogę się nacieszyć.Tym razem wszystkie kwiaty:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Super, że pokazujesz bukiety kwiatów na tych roślinach, które bardzo lubię, są dla mnie o wyjątkowej urodzie ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dziękuję:) Dorzucam jeszcze ostatnie astraczki:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój największy ariocarpus, ale dalej bez kwiatów:
Obrazek
I mikrus agavoides, z pąkiem :D :
Obrazek
Skoro inni wrzucają zdjęcia maluszków, to wrzucę i ja:)
Astrophytum (różne formy capricorne)
Obrazek
Hybrydy echinopsis ( nie wiem, czy schick czy mex bex):
Obrazek

Obrazek
Astrophytum z moich nasion:
Obrazek
Thelocactus bicolor z moich nasion:
Obrazek
Echinocereus pectinatus v.rutowiorum (Succseed):
Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Mój największy ariocarpus, ale dalej bez kwiatów
najważniejsze, że widać w dobrej kondycji , przyjdzie czas zakwitnie może nawet w tym roku , to dopiero początki ariaków , podziwiam całe łany astro ;:333
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dziękuję za wizytę:) Jeszcze dodaję zdjęcia 2,5 latków:
Astrophytum crassispinum:
Obrazek
A.capricornee 'Weisse Stachel' - i jeden uciekinier wśród nich:)
Obrazek
DOdam również zdjęcia roślin w podłożach, które chyba im służą:
F.pilosus w podłożu wapienno-lessowym
Obrazek

Obrazek
A.ornantum w podłożu lessowo-piaszczystym z dużym dodatkiem wapieni i tłucznia dla ptaków:
Obrazek

Obrazek
F.gracilis v.coloratus w podłożu granitowym - udział skały ok 70%
Obrazek

Obrazek
E.ingens w dolomicie i cegle (jak rozbuduje korzenie, to wsadzę go w podłoże z większą zawartością lessu)
Obrazek
Epithel
Obrazek
Epithelantha micromeris w podłożu dolomitowo-lessowym z dodatkiem gleby doniczkowej (młode są, jak będę starsze będzie więcej lessu)
Obrazek
No i ciąg dalszy eksperymentów: misa z hybrydami echinopsisów na podłożu torf-obornik-piasek - jest masa!
Obrazek
Echinocereus enneacanthus w prawie czystym oborniku - wziął się w garść;)
Obrazek
I na szczęście wypuszczający korzenie F.herrereae - w czerwcu następnego roku posadzę go w mineralną glebę - żadnego humusu
Obrazek
I coś niepokojącego na hybrydce echinopsis-czyżby grzyb?
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Bezstronnie przyznaję, ;:oj masz koło czego chodzić, co doglądać i czym się opiekować, wygląd roślin dowodzi, że Twoja opieka im bardzo odpowiada - ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dziękuję:)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Pio1986 pisze:A.ornantum w podłożu lessowo-piaszczystym z dużym dodatkiem wapieni i tłucznia dla ptaków:

Obrazek
- mam prośbę, chciałbym poprosić o kilka słów komentarza na temat podłoża z dodatkiem minerałów dla ptaków. Jak zachowuje się takie podłoże z tymi dodatkami, szczególnie skorupek muszli czy utrzymuje pH w granicach obojętnego (7)? Temat podłoża z takimi dodatkami interesuje mnie, ponieważ na próbę dodałem do mojego podstawowego składu mineralnego podłoża dla Adenium, dodatkowo mieszanki: (Jondo Gryt z czerwonym kamieniem - dla gołębi) o składzie: 25% Krzemień,25% Czerwony kamień,25% Wapń,25% Muszla mieszana+węgiel drzewny. Po wyglądzie podłoża na Twojej fotce, opisane przez Ciebie podłoże, wygląda wizualnie bardzo podobnie do mojego. Różnią się jedynie granulacją - u Ciebie jest więcej drobnej frakcji, chociaż to może tylko takie złudzenie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Na pewno jest więcej drobnej frakcji - kamyczki zostały wymyte podczas podlewania i dlatego utworzyły warstwę. Co do pH podłoża, to nie mierzyłem. Obserwowałem tylko zachowanie roślin. We wcześniejszych latach w taki substrat sadziłem młode astrophytum - intensywniejszy wzrost, częstsze podlewanie - słowem, gdyby coś poszło nie tak to widać bardzo szybko na młodych roślinach. Teraz właśnie mam 'pod lupą' jedną misę z młodymi a. capricorne i jedną lofką. Gleba na bazie ziemi lessowej al tym razem z dużym udziałem lekkiego torfu o pH pomiędzy 5,5 a 6. Lofka jest ok, ale astraczki są kiepskie. Dla porównania zasadowa misa z astraczkami z tego samego "miotu" na drugiej fotce:
Obrazek

Obrazek
Widać, że te z dodatkiem torfu nie są najlepszej jakości - mniejsze, gorzej wybarwione, nie kwitną, są generalnie słabsze (czuć nawet to pod palcem, jak siedzą w doniczce)
Więc w przyszłym roku (bo w tym podlałem dzisiaj ostatni raz, no chyba że będą upały w następnym tygodniu), podleję z pylistą frakcją nawozu wapniowego -mielonego dolomitu). Co do spalenia w jakiś sposób rośliny, to nie mam obaw. Nawóz testowany na skalniaku w ten sposób nie poczynił żądnych zmian
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

A u mnie po wielu latach testów wszystkie rośliny są w jednakowym substracie czyli na diecie ogólnej. :wink:
No, ale kiedyś miałem różne rośliny i przez to potrzebujące różnych komponentów a obecnie pozostały tylko górale z Ameryki Południowej którym ubogie podłoże ze żwirkiem (i czym tam aktualnie dysponuję) wystarcza... :)

Z przyjemnością oglądam co tam z kolekcji pokazujesz bo naprawdę masz dużo roślin i to roślin różnych. I wszystkie godne pokazania! Brawo! ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”