Towarzystwo dla storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

No... Marto dziękuję za rady, zajrzałam do Twojego orchidarium, robi wrażenie ;:oj , ;:333 gdzie mnie z moim malutkim akwarium :?

Jednak, spodobał mi się pomysł na paprotki jakieś... mam coś takiego w oczach z okrągłymi listeczkami, zwiewne, ażurowe,
ale w wydaniu mini no i, żeby kwaśne podłoże odpowiadało.

Tillandsia - jak najbardziej, też raczej mini i żeby po ewentualnym przekwitnięciu nie zamarła.

Peperomia- myślę, że tu wybór jest b.duży.

Jeden jest jeszcze wspólny warunek, mianowicie, temperatura będzie u mnie umiarkowana,
bo to dom wolno stojący, więc trzeba się liczyć ze spadkami do 14-16 czasem :(
/I tu muszę powiedzieć, że ów storczyk, który jako pierwszy zasiedli akwarium przeżył ciężkie chwile w styczniu,
kiedy dom stał nie ogrzewany, więc trzeba mu to w dwójnasób wynagrodzić ;:173 /

No i do tego wszystkiego czy są jakieś storczyki tez w wydaniu mini, które by przeżyły w takich warunkach?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Jolu dzięki za odwiedziny i miłe słowa.

Storczyki + paprocie to idealne połączenie, gdyż paprocie budują korzystny mikroklimat w akwarium.
Odnośnie storczyka i temperatur to jeśli masz zwykłego storczyka to spadek temperatur do ok 14 stopni nic mu nie szkodzi. One akceptują takie wahania. Problem może pojawić się przy zbyt długim okresie spadku temperatury i zbyt wysokiej wilgotności powietrza, bo wtedy grzyb może się pojawić...

Każdy Phalaenopsis przeżyje Ci spadki temperatury do 14 stopni....
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

To chyba będę musiała Cię prosić jednak o konkretną podpowiedź.
Z autopsji znam Adianthum, ale to jednak takie małe całkiem nie jest.
Akwarium ma wysokość 31 cm więc storczyk jak się wreszcie weźmie, :) to na pewno go przerośnie.
Dlatego cała reszta roślin wg mnie jednak nie powinna być duża, gdzieś w granicach maks. 20 cm.

Z peperomią miałam do czynienia b.dawno temu, teraz w necie znalazłam tyle różnych, że dostałam ;:219
Nie wiem co wybrać, bo na forum z kolei doczytałam się, że tak łatwo może nie być z nią, jednym rośnie innym nie.

Tillandsia, tu to kompletny brak wiedzy. Tylko tyle wiem, że jedna choć ładna po przekwitnięciu obumiera. :( ,
ale może chociaż jakieś dzieci po sobie zostawia?

No i zapomniałam jeszcze, ale koniecznie muszę mieć jakiegoś owadożernego. Ty masz tłustosza, czy się sprawdza?
Może masz jakieś inne, muchołapki?

W sumie to właśnie chcę Cię prosić o takie praktyczne doradztwo, bo na pewno już masz część roślin przetestowaną.

Z tego wszystkiego zapomniałam, że przecież będę mogła zainstalować na podłodze akwarium ogrzewanie,
tylko nie wiem co na to powie mech, taki leśny, tubylczy?
Tak to wygląda w tym momencie, zastanawiam się co na dno dać, czy torf, czy keramzyt, czy mech?
To chyba też będzie zależeć od roślin.

Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Jeśli mógłbym wtrącić swoje trzy grosze. Widzę falenopsisa, nie wiem czy da on radę poza doniczką bez podłoża. Oczywiście montuje się niektóre storczyki na podkładce, ale z tego co widzę to chyba zwykły falenopsis? Proponowałbym dać go koszyczka z korą.
Jeśli chodzi o dno, to dałbym keramzyt jak Marta, torf może pleśnieć.
Kolejna sprawa dobierając rośliny musisz dobrać takie, które mają podobne wymagania jeśli chodzi o temperaturę.
Oprócz ew. podgrzewania, które w Twoim wypadku powinno być wg mnie powinnaś zainstalować trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza oraz przede wszystkim wentylację. Pamiętaj, że storczyki powinny mieć zapewnioną różnicę temperatur między dniem, a nocą.
Co do tego mchu, kiedyś w przypadku innych roślin probowałem go trzymać w warunkach domowych, czy nawet balkonowych, ale zawsze mi z czasem sechł. Spróbuj z drobniejszym, z takim bardziej zbitym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Ja to bym chciała, żebyś i więcej niż grosze wtrącił :wink: :lol:

Norbercie, słuszne uwagi, ale powiem Ci, że ja zwykłego falenopsisa trzymałam zawsze w mchu.
Część korzonków w mchu, a on i tak wystawiał część po za niego.
Jednak w korze może będzie mu lepiej, wobec tego z jakiego drzewa tę korę?
Czy to może być np. kora brzozowa, czy raczej z sosny?

Z tym mchem tubylczym to też się tak zastanawiałam, przede wszystkim pod kątem pleśnienia,
choć jak wysiewałam azalie to nie spleśniał.

Co do tych innych roślin. To ja właśnie wyszłam kompletnie,
że tak powiem z obiegu bo od wielu lat nie mam praktycznie roślin pokojowych za wiele,
po za sukulentami.
I zupełnie jakoś nie mogę się zorientować co by się nadało.
Zresztą najlepsze są rady jak ktoś już przetestował jakąś roślinę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

W moim orchidarium mam same małe storczyki botaniczne. Wysokość użytkowa ok 50 cm, więc każda hydryda Phalaenopsis kiedyś z niego wyskoczy. Czy Twój Phalaenopsis jest na jakiejś podkładce? Widać że jest odwodniony trochę. Ja mam wszystko na podkładkach i różne gatunki w tym Phalaenopsis.

Dno tak jak mówi Norbert - mam keramzyt i jest ok. Na dno leje wodę, którą parująca tworzy wilgotność. Ale już widzę, że w przyszłości on obrośnie mchem bo już się pojawią. Mech mam z ogrodu. Na początku go "zaszczepić am" tzn kawałek opłukać wysuszyć i klejem typu kropelka przykleić. Mam wilgotność 80 % i codziennie zsaszam to ładnie rośnie.

Miałam tlustosza, ale po paru mc zaczął marnieć. Chyba za wilgotność go dobiła, bo jak go wyciągłam to odżył. Teraz mam dyskretnie zamontowane żółte lepy.

Peperomia z początku ok teraz lekko gorzej. Liście zaczęły żółkąć i robią się coraz mniejsze i chyba też ją wyciągnę.


Obrazek

Tillandsia. Myślisz o tej tzw niebieskiej. Mam też ją i po przekwitnięciu uraczyła świat grupką dzieci. Ale polecam Ci inne Tillandsi. One nie mają korzeni, wolno rosną. Wodę czerpią z powietrza.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odnośnie roślin to wszystko zależy jaką będziesz mieć wilgotności i temperaturę. U mnie jest 80% wilgotności - co widać na foto a znów temperatura noc ok 20-22 dzień 27-29 zależy od pory roku.
Mam ogrzewanie tzn kabel grzewczy na dnie, który grzeje o odpowiednich porach.
Oświetlenie jakie będziesz mieć, bo to też ważne przy doborze roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Szare Tillandsie takie bez korzeni będą idealne do takiego akwarium, oprócz tego że warunki będą odpowiadać, to jeszcze wielkościowo większość jest małych. O wilgotność powietrza, jeśli zrobisz tak jak Marta nie powinnaś się Jolu martwić, zwłaszcza że masz małe to akwarium. Pozostaje kwestia wentylacji - u Marty są zainstalowane bodajże takie małe wentylatorki jak do chłodzenia komputera. Pozostaje jeszcze doświetlanie, o którym wspomniała Marta zwłaszcza jeśli postawisz akwarium w pewnej odległości od okna. Z owadożernymi nie mam żadnego doświadczenia, ale może spróbuj na próbę dać jakąś rosiczkę. Tylko ona potrzebuje dużo światła do prawidłowego rozwoju. Jeśli chodzi o inne rośliny, to miniaturowe paprocie. A i przypomniałem jeszcze o skrytokwiatach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

O rety ile informacji ;:219

Po kolei :)
Falenopsis jest najzwyklejszy w świecie, biały. Marnie wygląda, bo go zasuszyłam :oops: ,
ale widzę, że jeden z tych dwóch listków prawie leżących robi się lepszy :D
On jest ulokowany tak, kawałek kory, na korze mech, na to korzonki storczyka i znów mech.
3/4 korzonków jest opatulonych mchem na korze.

Wilgotność- jest duża, to jest dom, który opalam ja, czyli ja zawiaduję centralnym, a opału nigdy za dużo nie mam :(

Tillandsie- Marto nie wiem o jakiej myślę, po prostu w necie była informacja, że taka ..... / a ja nie zapisałam nazwy ;:7 /
po przekwitnięciu zamiera
Znalazłam ładną, tylko nie wiem czy się nada, bo polecacie te niebieskie, a ja taką znalazłam,
ona by mi b.kolorystycznie pasowała, choć niebieskie rośliny b.lubię, ale jakoś by mi się tak gryzły kolorystycznie :?

Peperomie- no tak myślałam, że po chwili :) to one by mogły wyglądać różnie.

Storczyki botaniczne- bardzo mnie to zaciekawiło, możesz jakieś bliższe info.wskazać.
Przyznaję, że nie mam czasu na dokładne przeczytanie całego Twojego wątku.

Paprotki- bardzo, bardzo chciałabym, ale nie wiem jaką :?:
Wizualnie to mi się niesamowicie podobają Adianthumy :wink: , ale one wcale nie są takie małe.
Czy wobec tego znasz Norbercie jakieś miniaturowe paprocie?
No i co to jest skrytokwiat po za info w necie ?


Światło- dużo mam, w pokoju są dwa okna od wschodu i od południa.
Na wiosnę rośliny / sadzonki/ doświetlam zawsze dobrą lampą HPS.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Jeśli chodzi o tillandsie to jeśli chodzi o mnie, to pisałem o "szarych" względnie "srebrnych", to są takie co uprawia się np. na korze, do której się przymocowuje. Do takich zalicza się ta spod tego linku co podałaś.
Możesz też poczytać ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=83199 , zwłaszcza posty Ewy która je uprawia.
Jeśli chodzi o paprotki, to np Pteris cretica, Hemionitis arifolia (Nagółka) - trochę trudniejsza w uprawie, Dawalia, różne Adiantum - są też mniejsze odmiany, ciemnotka okrągłolistna. Ostatnio kupiłem taką małą odmianę Nefrolepsisa, ale nie pamiętam na tą chwilę nazwy odmiany.
A co do skrytokwiatów to są, jak tillandsie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Storczyki botaniczne są często mniejsze niż hybrydy sklepowe i kwiaty też są mniejsze. Są one jednak trudniejsze w uprawie i części potrzebują specyficznych warunków takich jakie mają w naturze. W internecie znajdziesz polskie 2 firmy sprzedające takie storczyki.

Odnośnie paprotek to mam teraz już 3 szt. Wszystkie kupiłam w markecie budowlanym, bo przy gabarytach mojego orchidarium nie musiałam szukać wersji mini. Zawsze jest sekator i piła ;:333
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Marto, sporo zajęć miałam, ale pooglądałam trochę tych różnych storczyków.
I mam pytanie, czy botaniczne falenopsisy są łatwe?
Jakie w ogóle na początek byś poradziła?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Jola ciężkie pytanie...

Niestety odpowiem pytaniem, na pytanie. Określ mi jakie warunki tam będą tj temperatura w dzień i w nocy, wilgotność powietrza i jakie oświetlenie?

Łatwy storczyk to taki, który ma odpowiednie warunki to wzrostu i kwitnienia, bo nic nie trzeba robić... Stąd moje pytanie...
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Hm, moje pytanie o falenopsisy wynikło stąd, że mam zwykłego, a on nieźle w moich spartańskich warunkach się trzyma.
Z wilgotnością nie ma problemu, bo w domu, który jest opalany skromnie nie może być inaczej.
Zimowe temp. u mnie w domu to przedział od 16 do 18 stopni.
Natomiast jeśli mu będzie za zimno, to nie ma też problemu, dostanie kabelek.
Natomiast, ja nie chciałabym tego akwarium zamykać od góry.
Co do światła jak pisałam mam b.dobrą żarówkę HPS i kiedy zimą wstawiłam pod nią tego jedynego białego falenopsika,
to pięknie pod żarówką wypuścił kwiaty i nie potrzebne było mu dogrzewanie dolne. Ta żarówka grzeje, ona nie daje światła zimnego.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”