Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Obrazek
żeby nie było, że konfabuluję : ;:173
Ciekawe czy dojrzeją jeszcze :))))))))))))0
:)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Przecież wiadomo, że nie dojrzeją.
Pozdrawiam
Tomek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

e no myślisz, że jednak nie ? A tak na poważnie to roślina powinna chyba powoli iść spać a nie owocować na zimę.
:)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Ja bym wyciął te kwiaty, wczoraj znalazłem zawiązki jabłek na julii i kwiaty na śliwie. Na winoroślach na szczęście nie.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

One pewnie kwitną na pasierbach. U mnie co roku na marszałku tak jest.
Pozdrawiam
Tomek
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Jak zdrewnieją to zaowocują. Nie mogą przemarznąć. Co do kwiatostanów to nie sprawdzałem czy są na pasierbie. W środę, jeśli będę, to sprawdzę :)
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Masele pisze:Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

malopolanin pisze:
Masele pisze:Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.

A dodam takie jeszcze pytanie czy z tego miejsca gdzie rośnie pasierb to w przyszłym roku wyrośnie latorośl czy ten pasierb jakoś to uniemożliwia
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Mam prośbę o rozpoznanie odmiany winogrona. Może spróbujecie po opisie? Zdjęcia dołożę jak się nauczę.
Patyki kupiłam jako Konsuł - moje pierwsze ukorzenianie.
Roślina XXL
Latorośla bardzo długie i grube. Siłą wzrostu przewyższa NiZine i V25/20
Liście duże, nawet ponad 20 cm, wyraźnie skórzaste, od spodu na nerwach drobniutkie, brązowe włoski.
W tym roku pierwsze owocowanie. Kształt gron nawet przypominał Konsuła - luźne, wydłużone
Ale jagody owalne i... zielone. Intensywna, ciemnozielona barwa utrzymuje się do końca jagody prawie nie żółkną.
Miękną zanim są w pełni dojrzałe. Jagody smakiem i konsystencją nie przypominają żadnej z posiadanych przeze mnie odmian.
Są miękkie, bardzo soczyste. Początkowo mają wyraźny jabłkowy aromat, w bardzo dojrzałych owocach jest on słabiej wyczuwalny, za to na skórce pojawia się delikatny, jakby brązowawy rumieniec.
Owoce są słodkie, bardzo smaczne i takie inne niż wszystkie.
Grono miało ponad 750 g, a jagody do 12 g. Dodam, że inne moje odmiany nie biją rekordów wielkości gron i jagód.
Komuś to coś przypomina ?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Na podstawie takiego opisu małe są szansę na identyfikację odmiany. Liście duże - i? Wygląd zatoki, ilość klap itp. To samo dotyczy jagód i gron. Podajesz szczegóły najmniej istotne, a nie piszesz o najważniejszych.
Bez zdjęć trudno będzie.
Jeżeli znasz sprzedawcę, oglądasz w internecie jego ofertę lub pytasz go o nazwy sprzedawanych odmian. Porównujesz informacje, zdjęcia uzyskane od sprzedawcy z tym, co masz u siebie - proste. Jeżeli sprzedawca ma pewne odmiany, sprawa załatwiona.
Zdarzają się sprzedawcy, którzy nabywają sadzonki w celu ich rozmnożenia i dalszej odsprzedaży. Ostatnio stało się to niemal sportem narodowym. Co sprytniejsi zakładają konta na portalach, pozyskują sztobry, ukorzeniają i sprzedają nie mając możliwości sprawdzenia, czy odmiany, które oferują są faktycznie tymi odmianami. Pomyłek jest cała masa. Pomyłki zdarzają się nawet największym i najsolidniejszym sprzedawcom i szkółkom. Pomyłek przy wymianie i odsprzedaży pomiędzy amatorami uprawy winorośli jest ogromna ilość. Jedni robią to celowo, by więcej zarobić, inni nieświadomie. Identycznie jest ze wszystkimi roślinami, krzewami i drzewami.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Naprawdę uważasz, że ktoś skojarzy odmianę bo wygląd zatoki przyogonkowej wyda mu się niezwykle podobny do tego co kiedyś gdzieś widział ? A zupełnie nie zapamiętał dużych, miękkich i soczystych owoców, słodkich pomimo ciemnozielonej barwy? To niezbyt popularny zestaw cech, nie mam drugiej odmiany, która by je posiadała.

Pozdrawiam
Magda
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Tak właśnie uważam. Wyobraź sobie, że sporo tych, którzy mają wystarczającą wiedzę o odmianach winorośli, ma tak dużo odmian, że trudno jest mu zidentyfikować odmianę, bo opis pasuje do wielu odmian. Ty masz kilka, więc sprawa wydaje się prosta. Gdy przyjrzysz się odmianom, zwłaszcza zza wschodniej granicy, niektóre są do siebie łudząco podobne. Rozróżnić je można po detalach. Tymi detalami właśnie są szczegóły budowy liścia, charakterystyczne cechy jagód, a nawet wygląd i kolor pędów.
Nieśmiało zwracam uwagę, że to Ty masz problem, więc to Tobie powinno zależeć na właściwej identyfikacji odmiany. Im więcej szczegółów, tym większa możliwość poprawnej identyfikacji. Na pewno rozsądne jest szukanie informacji u sprzedawcy i dopiero na ich podstawie drogą eliminacji możesz nawet samodzielnie ustalić odmianę.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”