Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
damianarsenal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2014, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłoń

Post »

Witam. W zeszłym sezonie posadziłem jabłoń i od tamtego czasu praktycznie nie widać różnicy, jeśli chodzi o przyrost nowych gałęzi. Nie znam się za bardzo na tym, ale wydaje mi się, że moje drzewko choruje. Proszę o pomoc...
Zamieszczam zdjęcia:
http://pokazywarka.pl/kvgrc4/
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń

Post »

Ten post powinieneś zamieścić w dziale sadowniczym, ale może zaglądnie tutaj Krzysztof albo ERNRUD.
Ja to amatorka, nie fachman ale podejrzewam, że Twoja jabłonka w pierwszym roku po posadzeniu odbudowywała system korzeniowy, by potem ruszyć z kopyta. Ale, ale, to drzewko jest nie przycięte, która gałązka jest przewodnikiem? Pozostałe powinny być zdecydowanie krótsze. Tak miałam u mojej Koksy, dopóki nie wyznaczyłam przewodnika, i nie przywiązałam go do wysokiego prętu (jak najbliżej pionu), Koksa rosła bardzo słabo i raczej wszerz niż w górę, w następnym sezonie dopiero śmignęła w górę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń

Post »

Nie choruje :). Po pierwsze pędy na twojej jabłonce to krótkopędy zakończone pąkami kwiatowymi. Można przypuszczać, ze powinieneś mieć owoce w tym roku. To czy będą pierwsze owoce zależy od wielu czynników takich jak: zasobność gleby, zapylacze, wiek jabłonki, szkodniki. Jeśli chcesz aby twoja jabłonka urosła, to niestety musisz kosztem tych krótkopędów zmusić drzewko do wytworzenia długopędów. Zatem po pierwsze: cięcie, czyli równo ścinasz górne pędy (tak do połowy). Z pąków śpiących powinny wyrosnąć podczas sezonu wegetacyjnego długopędy. Roślinie powinieneś dostarczyć nawozu, najlepiej zawierającego azot. Ja zwykle dodaje kompleksową Azofoskę i do tego podrzucam kompostem. Nawożenie azotem oczywiście wiosną. I powinieneś zakończyć je w czerwcu. Latem kiedy zauważysz, że długopędy zakończyły wzrost, ponownie formujesz koronę. Ścinasz znowu długopędy do ok 3/4 wysokości. W następnym roku z tych długopędów będzie tworzyć się korona jak również pierwsze krótkopędy z pakami kwiatowymi. Dalsze prace w kolejnych sezonach polegają na formowaniu korony, cięciu słabych pędów, zacieniających, skracanie nowych długopędów, odginanie do dołu pędów (zwiększa owocowanie) i przede wszystkim coroczne nawożenie. Oczywiście na samym początku owoców będzie nie wiele, ale za to będę dorodne i rozmieszczone równomiernie w koronie drzewa. Jest to sposób aby uzyskać drzewko o rozłożystej koronie. Są jednak takie formowania, która prowadzą, to stworzenia tzw drzewka szpalerowego (zwykle w sadach towarowych). Tutaj drzewko prowadzi się tak, aby uzyskać wąską koronę złożoną głównie z krótkopędów.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
andreedk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 12 lut 2013, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: górny śląsk

Jabłoń - dziwne pąki

Post »

Proszę Was uprzejmie o pomoc. W tym roku na jabłonce pojawiły się dziwne pąki. Są normalne i jakieś takie dziwne duże. Jeden taki pąk pojawił się też na gruszy.
Co to może być i jeśli jest to choroba to czym to zwalczyć?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i grusza - dziwne pąki

Post »

Pąki są duże bo z nich rozwiną się kwiaty :wink:
andreedk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 12 lut 2013, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Jabłoń i grusza - dziwne pąki

Post »

Czyli to nie choroba? ;:oj ale te pąki na innych jabłonkach inaczej wyglądają. Widać zarys pąka kwiatowego i pąka z którego utworzą się liście. A te wydają mi się jakieś takie bezkształtne
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

Na papierówce , która miała w tym roku owoców mnóstwo , zauważyłam dzisiaj kwiaty.Drzewo kwitnie drugi raz w tym roku.


Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

u mnie też.... owoce sąsiadują z kwiatami
-vascode-
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

U mnie Cukrówka Litewska nie kwitła.
Zakwitła teraz.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

Czy takie ponowne czy późne kwitnienie coś znaczy szczególnego ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

Idzie głód ;:202

Miałem tak kiedyś z wiśniami.
romcial
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2019, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrówka Górna

pytanie dot jabloni

Post »

Witam!
Po wczorajszej burzy złamała sie stara jabłoń. Jednakże podczas cięcia okazalo sie ze drzewo pruchnieje, rosła tam rowniez pokazna huba. na wysokosci ok. 120cm pien wyglada juz całkiem zdrowo wiec zabezpieczylem go mascia do drzew. Mam pytanie czy z tej jabłoni cos jeszcze bedzie, czy będę musial ja calkowicie wyciac? czy pien o grubosci ok 30cm będę mogl zaszczepic lub moze jablon wypusci jeszcze swoje pedy?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o poprawną pisownię/mod. N.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mam kilka jabłonek na podkładce m26 jeszcze nigdy nie podcinanych,sadzonych w 2014 roku.Czy mogę przyciąć szerokie gałązki antonówki?
Obrazek
I to samo z szarą renetą chociaż gałązki krótsze
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”