Kolekcje Floriana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Witaj Florianie :wit

Piękne kwiaty u Ciebie!

Skąd w ogóle wzięła się dalia Lajkonik? kto jest twórcą? Pytam, bo ona wygląda jak Dalia Marble Ball, którą kiedyś miałam, przypatrywałam się zdjëciom, ale na pierwszy rzut oka nie widać różnic.
viewtopic.php?p=5729390#p5729390

I tak się zastanawiam czy to przypadkiem nie ta sama odmiana tylko pod inną nazwą :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Jadziu, bardzo dziękuję! 'Lajkonik' trafił do mnie dzięki naszej koleżance i stał się dalią nr1 w mojej krótkiej historii wystawienniczej.
'Yume Yama Zakura' to moje odkrycie tegoroczne tak jak inna odmiana w ulubionej kolorystyce białej z różowymi końcami:
Obrazek

Anido, dziękuję. Ciebie nie muszę przekonywać, jak piękne są dalie! ;:136
Jeszcze jedna moja medalistka z międzynarodowej wystawy w Bytcy - III miejsce w kategorii jeleniorożnych:
Obrazek

Miłko, liliowcom musiałem poświęcić trochę uwagi ale teraz niepodzielnie królują dalie! Wiem, że nie wzgardzisz takim pomponikiem ;:173 Już miałem się go pozbyć, bo w ub. sezonie ciągle pokazywał środki ale w tym roku się poprawił i zasługuje na pokaz:
Obrazek

Witaj Dominiko! 'Marble Ball' nie mam więc trudno mi powiedzieć, czy jest identyczna. Ale na pewno powstały niezależnie od siebie. Twórcą odmiany 'Lajkonik' jest p. Lipień i pochodzi z 2008r. 'Marble Ball' jest z 1974 i na zdjęciach wydaje mi się bardziej bordowa. Ale dopiero jak będę mógł je zestawić obok siebie, powiem coś konkretnego.
Już w maju zaczęły kwitnąć dalie! Ta nie kwitła od dwóch lat. W tym roku zakwitła już w maju!!! Ma piękne bordowe liście:
Obrazek

Niezawodny i zawsze pierwszy karzełek daliowy:
Obrazek
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florianie, dziękuję za odpowiedź :) A to nie wiedziałam, że Lajkonik pochodzi od pana Stanisława. U mnie Marble Ball wyglądała identycznie jak Lajkonik, jak pierwszy raz zobaczyłam Lajkonika, to myślałam, że to własnie Marble Ball, ale jak to z daliami bywa, jest wiele podobnych odmian, jednakże wszystkie tak samo piękne :) Gdy pierwszy raz miałam Marble Ball - niestety zimą się nie przechowała, potem rok temu kupiłam kolejną i niestety okazała się być pomyloną odmianą :( W tym roku też kupiłam, ale jeszcze nie kwitnie, więc jeszcze nie wiem, czy będzie czy nie :) Jeśli nie, to pozostanie mi zapolować na Lajkonika!
Pozdrawiam serdecznie :wit
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
Gratuluję wyróżnień na konkursie zagranicznym ;:196
Przepiękne dalie w chłodnej ,fioletowej tonacji. :D
Przy okazji mam pytanko, czy palikujesz wyższe okazy i czym :?:
Swoją drogą ,ale nazwy wyszukane, żeby nie powiedzieć pretensjonalne wymyślają dla tych pięknych kwiatów ;:224
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Dominiko, podziwiam za wytrwałość w zdobywaniu wymarzonej odmiany. Ja podchodzę do tego na luzie - jak nie ta, to inna do mnie trafi; wszystkie piękne! Już myślałem, że mam 'Marble Ball' ale jednak zakwitło coś innego.
Jedna z moich nowych dalii kulistych:
Obrazek

półpełna dalia, która postanowiła być w tym roku najwyższa :lol:
Obrazek

Dziękuję Agnieszko 8-) Palikowanie dalii to konieczność. Tym bardziej przy moim gęstym sadzeniu dalie muszą być palikowane. Używam do tego celu tradycyjnych palików i sznurka. Nic specjalnego.
Wiele nazw jest jednocześnie identyfikatorem twórcy-hodowcy dalii. Inne mają za zadanie coś upamiętniać bądź przekazywać jakąś informację o dalii. Nazewnictwo to ciekawa dziedzina i zajmowałem się tym na studiach.
Ubiegłoroczna nowość nic nie traci na urodzie i w dodatku pięknie zakwitła już w połowie czerwca:
Obrazek

równie wczesna dalia i w dodatku ogromny jej atut - ciemny liść!
Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
Cudna czarno - bordowa dalia z ciemnymi liśćmi. :D
Ta wysoka, ciemna z żółtym środkiem też śliczna .
U mnie lepiej sprawdziły się w tym roku egzemplarze posadzone w doniczkach.
Krzaki w gruncie niektóre jeszcze nie kwitną :shock:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Moje dalie w gruncie też musiałam związać w talii szczególnie po ostatnim deszczu wszystko się położyło. Niestety porosły giganty 2m ;:202 Chyba zbyt dużo azotu w tym granulowanym oborniku było, bo kwiatów nie szczególnie dużo, jednak calutki czas parę zawsze stoi na straży :wink: Cudna Lake Ontario taka nietypowa kolorystyka
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Dziękuję Agnieszko 8-) Dalie z bordowymi liśćmi są unikatowe i każdą lubię bez wyjątku!
Dalie z widocznym środkiem są w cieniu tych napakowanych płatkami o różnych kształtach. Tym bardziej cieszę się, że Ci się podoba ;:333 Mam nadzieję, że kolejne też Ci przypadną do gustu ;:173 Ten typ dalii jest pomiędzy daliami z tzw "pustym środkiem" a daliami pełnymi - dalie kołnierzykowe. Kwitną nieprzerwanie i bardzo obficie:
Obrazek

Obrazek

Jadziu, chyba się mają za dobrze dalie u Ciebie, skoro tak porosły :lol: No tak, wysokoazotowe nawozy nie rokują obfitego kwitnienia. Co innego potas ;:108
Tak, 'Lake Ontario' jest wyjątkowa! A ta nowinka chyba najobficiej kwitnie ze wszystkich ballek!
Obrazek

I moja stara ballka:
Obrazek
A za chwilę będzie ona w tle mojej championki.
Jestem po kolejnej międzynarodowej wystawie. Tym razem w Rybniku. I znów moja 'Ferncliff Tango' okazała się jedną z najładniejszych w kategorii pomponów i balli, zajmując II miejsce :tan
Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Teraz najbardziej podoba mi sie Gardaia a Rock star przecudny. No tak masz racje trzeba będzie w przyszłym roku dać innego nawozu ,żeby tak nie szalały w górę tylko kwitły należycie.Florianie gratuluje następnej nagrody ;:303 Ferncliff tango ładny mnie bardziej urzekła Rock stara ta na fotce z nagrodzoną dalią taki rudy pomponik czy tylko tak wygląda. Ciekawe czy Convoitise dostała jakieś nagrody i Ferncliff illusion
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Jak to się stało, że dopiero teraz trafiłam do Twojego wątku? ;:218
Wszystko tu już powiedziano. Przepiękne odmiany liliowców i dalii.
Gratuluję sukcesów na wystawach ;:303
Przy okazji - który z Twoich pomponików najobficiej kwitnie?
Amanita pisze: Marble Ball wyglądała identycznie jak Lajkonik, jak pierwszy raz zobaczyłam Lajkonika, to myślałam, że to własnie Marble Ball, ale jak to z daliami bywa, jest wiele podobnych odmian, jednakże wszystkie tak samo piękne :)
To samo pomyślałam, gdy pierwszy raz spojrzałam na Lajkonika :D
Moja Marble Ball w tym roku się zbuntowała i jest jednokolorowa - burgundowa, bez ciapek... Ciekawe co pokaże za rok (o ile przetrwa)? Może Lajkonik bardziej stabilny?
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
''Rock star'' rzeczywiście jest oryginalna i piękna.
Nie dziwię się sukcesów tej fioletowej , cieniowanej dalii w Rybniku, cudna jest :!:
Gratuluję wyróżnienia :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Jadziu, z nawozami najprostszy sposób - zastosować nawóz do pomidorów.
Za 'Ferncliff Tango' na zdjęciu jest dalia z wcześniejszego zdjęcia - 'Golden Scepter'.
Ani 'Ferncliff Illusion', ani 'Convoitise' nie były na wystawie więc nie mogły nic wygrać. Ta pierwsza nawet jeszcze nie zakwitła. Za to obficie i od dwóch miesięcy kwitnie ta odmiana karłowa:
Obrazek

Witaj Narine! Cieszę się, że do mnie zawitałaś 8-)
Na wystawie była okazja do wymiany myśli z daliowymi fachowcami więc po konsultacjach i dyskusji doszliśmy do wniosku, że moja 'Lajkonik' to prawdopodobnie 'Marble Ball'. Będę miał 100% pewności, gdy zobaczę na żywo różnice między tymi odmianami ale ufam autorytetom w tej dziedzinie i póki co zawieszam nazwę 'Lajkonik' do odmiany, którą posiadam. Sprawa by się niemal rozstrzygnęła w tym sezonie, bo z dwóch źródeł dostałem 'Marble Ball'. I obydwie okazały się pomyłką ;:223
Z pomponów to najobficiej teraz kwitnie ta odmiana:
Obrazek

Dziękuję Agnieszko ;:196 Tak, 'Ferncliff Tango' w pełni zasługuje na wyróżnienia. Ja co prawda bardziej zachwycam się nowościami, a starsze dalie mi się już trochę opatrzyły ale komisja patrzy bardziej obiektywnie i świeżym okiem więc wypada mi się tylko z nią zgodzić ;:173
Tak, 'Rock Star' piękna i jeszcze mi się nie opatrzyła, bo to nowość u mnie! Podobnie jak kolejny pompon, którym się zachwycam!
Obrazek

Tak wyglądał mój samochód w drodze na wystawę :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

No popatrz, a na fotce ma całkiem inny kolor ,chociaż Golden scepter tez śliczna.No tyle dalii było co pokazywać
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”