Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

ullak pisze:Też mam niektóre dynie przy siatce zbrojeniowej. Może być z braku laku.
No nie wiem czy to aż tak tanio wychodzi :wink: - panel 1x2m w casto - ok 10zł, w hurtowni budowlanej można dostać parę złotych taniej. Kupiłem na nast rok dla każdego pomidorka taki panel żeby zrobić klatkę ( uprawiam krzaczaste niskie odmiany- do 1m), potem jeszcze parę metrów płota no i suma całkiem niemała jak chcesz posadzić 20-30 czy więcej.... Siatka leśna (z grubszym drutem) wychodzi mniej więcej tak samo.


Ps-widzę że tez stosujesz ściółkowanie z "no dig" - oczywiście w nieporównywalnie większej skali :)

chlebbek Jak masz dużo pszczół to nie musisz sama zapylac- jest tu viewtopic.php?f=42&t=96083 wątek o zapylaniu, to tam poczytaj. A dynia może dojrzeć- zależy jaka odmiana.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ale ja nic nie pisałam, że tanio? Tanio nie jest, tylko w miarę wygodnie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Moje dynie już są trawione mączniakiem, Przez ponad 2 tygodnie codziennie lał deszcz, i ciepło było. Liście na dyniach białe i obumierają. Jak myślicie zdążą dojrzeć zanim krzaki całkiem obumrą ?
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

rób opryski z sodą 5-7gr na L. wody co 4 dni - głownie od spodu liści. Wiem że to pracochłonne ale zatrzyma cholerstwo.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

A ja mam takie pytanie: czy dynia może "przerosnąć"? Tzn. tak jest u cukinii, jak się nie zbierze plonów, to ona rośnie na duże warzywo i nie jest smaczna.

Jak to wygląda u dyni? Mogę poczekać ze zbiorami do września?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja tylko w ten sposób postępuję z dynią. Zrywam wszystkie przed przymrozkami i na przechowywanie.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Te zielone liście to Butternut Waltham - ten ze srebrnymi naczyniami to... no właśnie- chciałbym wiedzieć co to może być za odmiana butternuta- nasiona z dyni kupionej w lidlu ( Portugalia albo Hiszpania) identycznie wyglądają te posiane z tesco i biedry. W tym roku nie zamierzałem ich sadzić a ta praktycznie przez przypadek rośnie, ale znajomy sobie wysiał i mają dużo dyń- na razie ciężko znaleźć jednoznaczną różnicę z waltham- oprócz wybarwienia liści.

Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ta ze srebrnymi nerwami to dynia z gatunku C. moschata, a więc najprawdopodobniej odmiana butternut. Te liście po lewej stronie to z pewnością dynia z gatunku C. maxima. Mogą rosnąć obok siebie i się nie pokrzyżują. Nawet jak by się zapyliły krzyżowo to nasiona albo będą puste albo bezpłodne i nic z nich nie wyrośnie.

Lumen pokaż zdjęcie owoców to będzie łatwiej coś wywnioskować.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Oba to butternuty - to wiem :wink: odmianę waltham (całe zielone liście)to mam kupne - jakies tam firmowe nasiona, te z przebarwieniami to marketowe butternuty, a że butternuty mają wiele "pododmian" hybryd itd. to właśnie szukam jaka to ma srebrne przebarwienia- w sensie, musi to być jakaś bardziej znana i plenna odmiana bo idzie hurtowo na sieci paru supermarketów w dużych ilościach.

Zdjęcia to może zrobię u znajomego- bo dostał nasiona odemnie i ma owoce- mnie już miejsca brakowało i tylko tą jedną dosadziłem wsumie przypadkiem i raczej już nic z niej nie wyrośnie. Jak się sprawdzą u niego to za rok u siebie posadzę. Te moje walthamy co rosną, praktycznie niczym się nie różnią w wyglądzie od tych marketowych- jedynie jeszcze się nie wybarwiły do końca.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Lumen pisze:, a że butternuty mają wiele "pododmian" hybryd itd.
W typie Butternut jest ponad 100 odmian. Dynie c.moschata dzielą się na dwa typy: butternut i żebrowana.

Hmm... Po liściach nie ma co szukać. Gatunek c. moschata charakteryzuje się właśnie tyli srebrnymi nerwami. A w paczkach nasion już nie raz trafiło się co innego niż było na opakowaniu.

Kiedyś wypisałem ponad 45 odmian w typie butternut, teraz bym wymienił spokojnie ponad 100:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... s#p5754084
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Mrau
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 lip 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Witam!

To moje dynie - posadzone w połowie maja do gruntu, a właściwie do przekompostowanej trawy (tzn narzucona trawa bez kopania, przykryta lekko ziemią).
Nie robiłam z nimi nic bo nie miałam czasu, poucinałam jedynie zbyt długie pędy.
Dynie rosną bardzo gęsto, nie przerywałam ich i mam tam na prawdę krzak na krzaku.
Chyba jak na te warunki jest nienajgorzej ..
Mam pytanie - ponieważ pogubiłam się co tam jest posadzone (wsadzała mi to mama i zapomniała co i jak) - czy dynia w zielone prążki na drugim zdjęciu to może być bezłupinowa Olga?

Pozdrawiam!

Obrazek


Obrazek
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Obrazek

Dojrzałe wyglądają jak standardowy butternut.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Mrau pisze:Mam pytanie - ponieważ pogubiłam się co tam jest posadzone (wsadzała mi to mama i zapomniała co i jak) - czy dynia w zielone prążki na drugim zdjęciu to może być bezłupinowa Olga?
Na tym zdjęciu bardziej przypomina mi bezłupinową Mirandę :roll:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”