Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ma chlorozę - radziłabym przesadzić (podłoże musi być kwaśne, a jednocześnie nieco rozluźnione) i zastosować np. Mikrovit do spryskiwania. Też nie jestem zwolenniczką aplikatorów, pomijając już, że nie lubię, jak coś za mnie myśli (np. jakiś automatyczny program do ściągania pieniędzy z konta ;) ), niekoniecznie są dostosowane do konkretnej rośliny i jej wymagań no i zawsze wychodzą kilkukrotnie drożej od zwykłych nawozów w płynie.

B.
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jak można zakwasić jej ziemię?

Przepuszczalna doniczka jest w osłonce, kawa nie była przesadzana, Wcześniej stosowałem nawóz rozcieńczany w wodzie. Kawa rosła sobie spokojnie i miała głęboko zielone liście. Po dodaniu aplikatora (3 dni temu) podniosła się, a dzisiaj zauważyłem zmiany na liściach. Ostatnio jest też dosyć upalnie?

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Rośliny przesadzamy od razu po zakupie. Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Posadź do nowej mieszanki ziemi uniwersalnej i perlitu.
2. Po przesadzeniu przez parę tygodni nie nawoź, potem do końca września nawozem do roślin zielonych.
3. Wywal osłonkę, korzenie muszą oddychać. Doniczkę postaw na podstawku.
4. Podlewaj miękką wodą.
To tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Buniaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2016, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry wszystkim :) Chciałabym prosić o radę. Dostałam kawę arabską 1,5 roku temu. Obecnie ma ok. 3,5 roku. Niestety ostatnio zgubiła 5 najstarszych liści, zaś na niektórych liściach pojawiły się brązowe, suche plamy. Kolejny z najstarszych liści zaczyna żółknąć. :( Opiszę pokrótce jak się nią zajmuję: od 3 miesięcy stoi przy oknie dachowym (wystawa południowo-zachodnia), podlewam około raz w tygodniu wodą przefiltrowaną z dzbanka (około 250ml wody/tydzień). Od czerwca do września do wody którą podlewam dodaję ok. 7ml/1litr płynnego nawozu do cytrusów. Trzy miesiące temu została przesadzona do większej doniczki - ziemia dla cytrusów. Szybko rośnie, ma dużo młodych liści, od wiosny urosła o ok. 17cm wzwyż.

Czy zasychające najstarsze liście i brązowe plamy na pojedynczych liściach to kwestia błędów w uprawie/choroby? Co zrobić z rośliną?

W linku zdjęcia:
https://www.fotosik.pl/u/Buniaaaa/album/2505678

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poczytaj ten wątek, znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Kwestia wiele razy omawiana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć! Przeczytałem cały ten wątek i wszystkie, w których pojawiało się coś o kawie. Do tego próbowałem znaleźć jakieś informacje poza forum. Mimo to nie za bardzo wiem, co mam dalej robić. Może ktoś zechce pomóc?

Dostałem dwie doniczki z kawą. Rozsadziłem rośliny pojedynczo (ziemia do cytrusów). Z doniczki nr 1 przeżyła jedna kawa, której zostało kilka choć częściowo zielonych liści i wypuszcza nowe. Liście tej rośliny usychają na żółtobrązowo (dwa pierwsze zdjęcia).

Z doniczki nr 2 przeżyło więcej roślin w różnych rozmiarach. Z tej doniczki liście schną na brązowo (bez żółtego odcienia) i nie na gładko, tylko stają się jakby chropowate. Poza podsychaniem końcówek liści, które było zmorą w zimie, a teraz dotyka ledwo 2 czy 3 listków, pojawiają się też ciemne plamy blisko brzegów liści.

Z informacji znalezionych w sieci nie jestem w stanie wywnioskować czy to grzyb, nadmiar słońca, czy ślady złego podlewania. Pryskać Topsinem czy podlewać jakimś świństwem? Pomocy :(

Starałem się pokazać problematyczne elementy na zdjęciach.

Warunki: stanowisko pd-zach - w pochmurne dni na parapecie z żaluzjami ustawionymi tak, że przesłaniają popołudniowe słońce. W dni słoneczne w głębi pokoju również z żaluzjami przesłaniającymi ostre popołudniowe słońce. Poziom nasłonecznienia staram się utrzymać poniżej 10 tys lux. Rzadko przekracza 5 tys.
Podlewanie - od kilku tygodni woda destylowana z nawozem do cytrusów. Wcześniej odstana gotowana.
Kawa jest zraszana i trzymana w pokoju z dużą ilością zwilżanych tekstyliów - ścierki, ręczniki, dywan. Wszystko żeby tylko zwiększać jakoś wilgotność.
doniczki ceramiczne i plastikowe, w większości bez osłonek. Jeśli w osłonkach to na keramzycie. W doniczkach drenaż z keramzytu.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak często podlewasz? Czy do ziemi dałeś rozluźniacza? Raczej nie. Nawozu dajesz wg wskazań producenta? Czy w osłonkach zalega woda?
Roślina daje oznaki przelania.
Druga sprawa, nie możesz cały czas przestawiać roślinę, musi mieć jedno stałe miejsce. Postaw około metra od okna, tylko oczywiście nie zasłaniaj żaluzji. Przecież kawa rośnie w naturze w pełnym słońcu...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź!

Podlewam kiedy ziemia przeschnie na parę centymetrów w głąb. W doniczce ceramicznej znacznie szybciej niż w plastikowej.

Do ziemi niczego nie dosypywałem. Użyłem mieszanki do cytrusów composana. Z tego co widzę są w niej jakieś jasne kuleczki (perlit?). Ziemia po przeschnięciu sprawia wrażenie luźnej.

Nawóz nieco poniżej dawki zalecanej przez producenta bo przesadzałem kawę kilka tygodni temu i pewno jeszcze trochę składników ma z tej mieszanki ziemi.

Woda nigdzie nie zalega. Po podlewaniu kawa stoi przez jakiś czas na ściereczkach żeby nadmiar wody spokojnie wyciekł. Wilgotność gleby szybko spada wtedy do ok 55%.

Z moim oknem jest ten problem, że o tej porze roku późnym popołudniem jest taka żarówa, że boję się o spalenie liści. 20 tys lux to standard gdy nie ma zachmurzenia, nawet w głębi pokoju, a bywa i 50 tys. Stąd lekko przysłonięte żaluzje.

Te uschnięte duże liście są w zasadzie jeszcze z okresu sprzed przesadzenia, a teraz zaczęły się pojawiać te mniejsze ciemne plamy przy brzegach liści.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie patrz, aż tak bardzo na ilość luxów.
Metr od okna to bezpieczna odległość, w naturze rosną w klimacie gdzie słońca kawowce mają pod dostatkiem i natężenie światła może wynosić nawet 100 tys. lux i więcej. Oczywiście w mieszkaniu trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, w gorące dni możesz umieścić w pobliżu jakiś mały wentylator.
Problem leży w głównej mierze w podlewaniu - za mało jednak podlewasz zwłaszcza o tej porze roku i przy ostatnio wysokich temperaturach i zwłaszcza przy tej wystawie. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Podlewasz tyle, żeby cała bryła korzeniowa została nawodniona.
Co nie zmienia faktu, że roślina mogła być wcześniej przelana. Odetnij te dolne liście i zapewnij lepsze nawodnienie podłoża.
Jeśli chodzi o podłoże, to zawsze mieszamy ziemię albo ze żwirkiem albo z perlitem. Wyciągnij doniczkę z osłonki i postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ze wszystkich kaw tylko parę jest w osłonkach. Większość z nich ustawiłem nawet na kilku kulkach keramzytu żeby był lepszy dostęp powietrza od spodu.

Mam nadzieję, że rzeczywiście problem jest tylko w ruchu powietrza. Bojąc się o przeciągi i chcąc zwiększyć wilgotność we wnętrzu, trzymałem ją ostatnio w mieszkaniu, w którym wszystkie okna były zamknięte.

Trochę boję się ponownie wydzierać te rośliny z doniczek i domieszać żwirku do ziemi. Takie częste przesadzanie im nie zaszkodzi?
Ziemia wygląda tak jak na zdjęciu. W tej mieszance jest trochę tych jaśniejszych kulek, ale nie wiem czy nie za mało. W składzie podanym przez producenta jest też piasek.
Obrazek

Moja ziemia to dokładnie coś takiego:
https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... ,l385.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak naprawdę nieistotne jakiego producenta kupujesz ziemię. W przypadku kawy ważne jest jednak o odpowiednim pH i tutaj podłoże do cytrusów jest ok. Co prawda jedne są lżejsze, z większą ilością próchnicy, inne bardziej cięższe. Istotne, że każdą ziemię trzeba zmieszać z rozluźniaczem. Podłoże u Twoich roślin to ewidentny przykład, że bez rozluźniacza zbija się w jedną bryłę co utrudnia dostęp powietrza w głąb bryły korzeniowej. Tych kulek u Ciebie jest ewidentnie za mało. Nie wiem czy nie jest to dodany długodziałający nawóz.
Osobiście bym przesadził do nowego podłoża i jak już chcesz dać osłonkę, to o nawet dwa rozmiary większą.
Ziemię mieszasz z rozluźniaczem w proporcji ok. 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jaki rozluźniacz będzie najlepszy do kawy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem wcześniej - żwirek (najlepiej kwarcowy) lub perlit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”