Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Pytanie jaka trwałość. No i okrągłe, więc summa summarum na ciut krócej wystarczą 8)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Niekoniecznie, w kubku papierowym już trzeci rok rośnie haworcja limifolia i ma się b.dobrze i haworcja i kubek.
Kubki są wielkości ok.300 ml więc w sam raz. Na próbę już jednego przesadziłam, ponieważ ziemię dawałam nową dwa lata temu,
więc teraz wymieniam podłoże na nowe i pięknie się zmieściło. Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

witam
mam pewien problem z przesadzanie roślin i może ktoś z was spotkał się z czymś podobnym. Oczywiście znam wszelkie prawidła związane z przesadzaniem. Po przesadzeniu rośliny cieniuję około tygodnia, potem daję je na docelowe miejsce w szklarni, oczywiście nie podlewając jeszcze przez około dwa tygodnie. Po tych przykładowych trzech tygodniach podlewam delikatnie (nie na całość) tak aby roślina delikatnie się napiła (choć zwykle tego napicia nie widać po takim podlaniu) i dopiero po kolejnych 2 tygodniach podlewam na całego czyli tak aby cała doniczka była nawodniona. Zawsze jest ten sam schemat (oczywiście dotyczy on tylko części z przesadzanych roślin) - widać że roślinki pięknie piją wodę, aż do czasu kiedy niestety robią się matowe miękkną i zaczynają gnić.

Zastanawiałam się czy przyczyną nie jest to że z początku roślina się nawadnia ale nie jest jeszcze w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci który przez około tydzień zalega w doniczce i dlatego efekt końcowy jest jaki jest?
Jedynym rozwiązaniem byłoby podlewanie ich na pół gwizdka przez cały sezon, albo posadzenie ich jeszcze w luźniejszym podłożu które jeszcze szybciej przeschnie. No chyba że jest to naturalne zjawisko w tym sensie że zwyczajnie część się przyjmie a część nie i nic z tym nie bardzo da się zrobić, w końcu są to rośliny.

Dodam jeszcze tylko, że mowa o przesadzaniu roślin w obecnym terminie czyli gdy rośliny są w okresie wegetacji, jeżeli przesadzane są w zimie lub pod koniec okresu wegetacji to problemu nie ma.

czy macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jakie to rośliny?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Głównie meksykańskie gatunki Turbinicarpus, Epithelantha, Lop...., A. asterias itd.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W zesonie przesadzam w czasie gdy jest przerwa między podlaniami. Cyrkliję tak, by kolejne podanie wypadło tydzień po przesadzeniu. Nie cieniuję roślin. Nie mam problemu z ich dalszym wzrostem. Właściwie nie zauważam różnicy. Ale przesadzam latem raczej młode roślinki, tak max. 4 lata i są to górale z Andów. Duże rośliny przesadzam zimą i muszę uważać przy wiosennym starcie, bo są wrażliwe na nadmiar wilgoci i później niż inne rośliny zaczynają rosnąć z uwagi na konieczność odbudowania systemu korzeniowego.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Czyli Tomku uważasz że zbyt długo czekam z podlaniem? Powiem szczerze że też się zastanawiałam czy czasem zbytnia ostrożność którą stosuję: cieniowanie, częściowe podlanie, całkowite dopiero po około miesiącu nie powoduje czegoś co działa w drugą stronę niż bym chciała. Tłumaczyłam sobie to czymś na zasadzie ukorzeniania tj. gdy roślina straci korzenie to nie podlewamy tylko spryskujemy przez co pobudzamy roślinę do wypuszczenia korzeni - chyba ten schemat nie do końca ma zastosowanie do roślin które już mają korzenie a potrzebują jedynie tygodnia - dwóch na zasklepienie ewentualnych ran po przesadzaniu.

Nie wiem sama, spróbuję od teraz podlewać rośliny własnie w przedziale tygodnia - dwóch od przesadzenia - zobaczę jakie będą zezultaty

Dzięki Tomku za Pomoc
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Zastanawiam się czy to cieniowanie nie jest problemem. Nie wiem jak bardzo jest ono intensywne. Jeśli przez nie roślina odzwyczaja się od słońca to po podaniu i wystawieniu na pełne światło ma podwójny stres. Jak dla mnie też miesiąc oczekiwania na podanie to za długo. Kaktus wchodzi w stan spoczynku i właściwie trzeba go od nowa wybudzać. Trzeba też brać poprawkę na wielkość roślin i ich wiek. Im starsze i większe tym gorzej się aklimatyzyją i potrzebują więcej czasu by dojść do siebie po przesadzeniu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Tyle, że to cieniowanie to tylko kilka dni pod stołami w szklarni gdzie zwyczajnie nie jest na "pełnym słońcu", a potem roślina ląduje na stołach w szklarni gdzie do pierwszego pełnego podlania jest minimum kilka tygodni w pełnym słońcu, jeżeli chodzi o wiek roślin to mowa o różnych - od siewek po kilkunastoletnie rośliny.

Bardziej dopatruję się problemu w zbyt późnym podlewaniu i w czymś na miarę nie radzenia sobie z nadmiarem wody w doniczce, ponieważ z początku roślina widać pije pięknie wodę a potem jest po niej.

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jeśli problemem jest nadmiar wody to może warto zastanowić się nad zwiększeniem przepuszczalności podłoża albo polepszeniem drenażu. Może za pierwszym razem woda w podłożu zalega zbyt długo zwłaszcza po niekrótkim okresie suszy?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

i dopiero po kolejnych 2 tygodniach podlewam na całego czyli tak aby cała doniczka była nawodniona. Zawsze jest ten sam schemat (oczywiście dotyczy on tylko części z przesadzanych roślin) - widać że roślinki pięknie piją wodę, aż do czasu kiedy niestety robią się matowe miękkną i zaczynają gnić.
Krótko mówiąc roślina dostaje za dużo wody, lepiej niech rośnie trochę wolniej ale pierwszy sezon po przesadzeniu podlewaj oszczędnie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Skracacie trochę korzonki przy przesadzaniu?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Przede wszystkim usuwam drobnicę pozostawiając rzepę oraz większe korzenie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”